Rekonstrukce koupelny

Ne každý má možnost vlastnit či se nastěhovat do nového bytu nebo si postavit dům dle svých představ. Řešením je koupě starého bytu nebo máme-li to štěstí, byt nebo dům zdědíme. V některých případech v bytě bydlíme již několik let a stará koupelna se nám již prostě nelíbí. Většinou se ale však bude jednat o byt ve staré panelové nebo cihlové zástavbě. Řešení koupelen v těchto starších nebo starých bytech nebo domech již nevyhovuje moderním standardům jak z pohledu funkčnosti tak i použitých materiálů a proto je nutná rekonstrukce koupelny.
Koupelna ve stylu vintage
Design

Koupelna ve stylu vintage

Historický, výběrový, klasický. I takové ekvivalenty má slovo vintage. Kromě mnoha jiného se za ním skrývá i styl zařizování interiéru, který si nachází své místo v mnoha našich domácnostech. Najdete se v něm i vy?

Osvěžení ve sprše, nebo relax ve vaně?
Koupelnové doplňky

Osvěžení ve sprše, nebo relax ve vaně?

Patříte k milovníkům dlouhých relaxačních koupelí, nebo dáváte přednost rychlé osvěžující sprše? Odborníci se shodují, že každá z variant má své plusy a mínusy. Představíme vám je, abychom vám pomohli se správně rozhodnout.

Jak na rekonstrukci kuchyně a koupelny
Bílá koupelna

Jak na rekonstrukci kuchyně a koupelny

Při úvahách o rekonstrukci kuchyně a koupelny si musíme položit několik základních otázek, na které budeme potřebovat přesné a mnohdy i fundované odpovědi. Podstatnou bude odpověď na otázku o velikosti rekonstruovaného prostoru – tedy velikost plochy v metrech čtverečních. Tyto údaje […]

Rekonstrukce koupelny

Velmi často dochází při rekonstrukci koupelny i k úpravě kuchyně, která je součástí jedné ze zdí koupelny a WC. Jde velmi často o bytová jádra panelových domů.

Pokud bude rekonstrukce koupelny prováděna v domu s více nájemníky je dobré je o našem záměru dopředu informovat. Před samotnou rekonstrukcí bychom měli prostory domu dostatečně zabezpečit, případně utěsnit proti prachu a možným vzniklým nečistotám. Při samotné rekonstrukci koupelny se snažíme, aby zaměstnanci zbytečně neobtěžovat ostatní nájemníky a zároveň se snažili udržovat dům ve společných prostorách čistý.

rekonstrukce koupelny

První představy, nápady a návrhy

Před samotnou rekonstrukcí bychom měli mít už ucelenou představu o tom, jak bude dispozičně řešena, zda budeme chtít vanu či jen sprchový kout, kolik lidí bude koupelnu využívat. Jaké designové a barevné řešení chceme. Zda bude součástí koupelny i toaleta, pokud bude samostatné WC, bude jeho součástí i umyvadlo nebo bidet. Je nutné řešit nové rozvody elektřiny, vody a odpadu nebo budou nutné nové stoupačky, z jakého materiálu budou zdi a jaký podklad bude tvořit podlaha. Jaké dveře zvolíme, zda klasické křídlové nebo zasouvací, musíme počítat i s šířkou, aby se nám případně atypická vana do prostoru vešla. Musíme vyřešit i otázku topení, zda nám bude vyhovovat klasické žebříkové nebo zvolíme moderní podlahové. Další otázkou je zda budeme chtít v koupelně i stávající pračku nebo budeme pořizovat novou případně ze sušičkou. Pokud nemáme centrální vytápění, bude nutné řešit i umístění bojleru či ohřívače. Zda zvolíme bodové osvětlení formou podhledu nebo ponecháme standardní.

rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce s odborníky

K samotné rekonstrukci je vhodné si vybrat specializovanou firmu, která nám rekonstrukci bude provádět. Její pracovníci již ze samotného našeho návrhu určí přibližnou cenu rekonstrukce a poradí a dořeší případné účelné změny. Výhodou odborné firmy je zajištění všech prací v uceleném harmonogramu, který koresponduje s náročností jednotlivých etap rekonstrukce a všechny práce a pracovníci jsou jednotně koordinováni. Je důležité, aby zkušení pracovníci prováděli veškeré práce opatrně a ohleduplně, tak aby se předešlo případným poškozením společných prostor domu. Určitě je dobré si vybírat odborníky, kteří mají dobré recenze a naši známí nebo kamarádi s nimi mají dobré zkušenosti a doporučí nám je.

Další náklady mohou vzniknout při samotné rekonstrukci, např. při úpravě podlah nebo výměně stoupaček. Proto bychom měli mít na rekonstrukci dostatek finančních prostředků. Dalším kritériem bude doba rekonstrukce koupelny, a pokud v bytě nebo domě již bydlíme, musíme řešit dočasné odstěhování se. Ideální je rekonstrukci provádět v době kdy není topná sezóna a také v době kdy máme možnost se na průběh rekonstrukce přijet podívat.

rekonstrukce - HOME Bydleni

Koupelny v panelových domech

Rekonstrukce staré koupelny panelových domů z umakartového jádra je velmi častou úpravou. Tyto staré materiály mohou být nosiči plísní a jiných zdravotních rizik, ale jsou také již velmi neestetické, nefunkční a zastaralé. Kvůli stejným problémům budeme rekonstruovat i koupelnu v starém nebo starším cihlovém domě, která neplní svůj účel. Při těchto úpravách dochází často k jiným dispozičním řešením, než byla ta stávající koupelně nebo na WC. Pokud bude při rekonstrukci přestavěn i kuchyňský kout s kuchyňskou linkou je to lepší, ale dražší varianta, neboť nám vznikne úplně nový prostor, než v původním řešení.

Nejnáročnější budou při rekonstrukci koupelny bourací práce umakartového jádra, které se musí demontovat. Stejně to bude náročné i u bourání starých cihel. Většina firem má vyřešeno i kam s odpadem díky připravenému sběrnému kontejneru, který pojme vše nepotřebné a staré, a vše se následně odveze na skládku. Další krokem bude výstavba nové koupelny a případně WC. Jako materiál na obezdívku vany je vhodné zvolit např. ytong a na stěny cihlové příčky nebo pórobetonové tvárnice. Další bude úprava stoupaček za moderní plastové materiály, které se nezanáší a mají dlouhou životnost. S tím spojená bude i montáž nových rozvodů vody, odpadu a elektřiny.

Hrubá stavba se musí následně začistit pomocí provedených štuků. Potom je na řadě podlaha, která se může vylít betonem a potom opatřit samonivelační vrstvou, která nám zakryje veškeré nerovnosti, na závěr je vhodné zvolit jednu z forem hydroizolace, případně opatřit podlahu podlahovým topením, které má také své specifické technologické postupy. Můžeme si zvolit topné rohože nebo topné kabely. Po této úpravě a zaschnutí již může pokračovat pokládka námi zvolené dlažby a obložení jednotlivých stěn.

Následně je nutné koupelnu vymalovat v požadovaném barevném odstínu. Mezi poslední úpravy rekonstrukce koupelny bude usazení vany nebo sprchového koutu a další sanitární techniky jako jsou umyvadla, mísy na WC a bidetu. Máme možnost výběru z různých tvarů, velikostí i designu. Toaleta může být použita moderní závěsná se zabudovaným splachovacím systémem, který je ukryt v přizdívce. Nově nám vznikne tímto řešením odkládací plocha.

HOME Bydleni

Následně je vhodné zvolit správnou vodovodní baterii, která je k dostání rovněž v různých tvarech a provedeních. Obdobné úpravy budou probíhat i v prostoru kuchyňského koutu, který bude opatřen novými materiály a novou kuchyňskou linkou s novými moderními spotřebiči. Rovněž můžeme využít dlažbu, podhledy pro bodové osvětlení a celý prostor vymalovat barevně tak, aby ladil se všemi prvky kuchyně nebo kuchyňského koutu.

Asi jedna z příjemných dokončovacích prací je konečná montáž doplňků, které se skládají z různých poliček, věšáků a háčků ke sprše, umyvadlu nebo WC mísy, jako jsou držáky mýdla, toaletního papíru, zubních kartáčků nebo osušky. Osazení různých polic a organizérů na potřebné věci jako je kosmetika, prostředky na vlasy nebo tělo. Máme možnost výběru koše i sušáku, případně různých druhů koupelnových skříněk určených k uschování ručníků a osušek, saponátů nebo fénů. Všechny doplňky by měli splňovat odolnost proti vodě a vlhkosti. Dobře zvolené doplňky by měli splňovat praktickou funkčnost a také bezpečnost. Stejné tomu bude i u doplňků kuchyňského koutu nebo kuchyně.

Na závěr

Každá rekonstrukce kopelny si žádá řadu příprav a včasné načasování jednotlivých kroků. Výsledkem bude z nevzhledně vypadající staré koupelny, WC a kuchyně velmi praktická, funkční a moderní koupelna s WC a zároveň i nová kuchyně kde jsou skloubeny všechny moderní materiály společně s námi zvoleným barevným a designovým řešením. Dočasný diskomfort se nám určitě vyplatí pro budoucí příjemně strávené chvíle při relaxaci v nové vaně, možnosti svěží sprchy po náročném dni v hydromasážním sprchovém koutu nebo při přípravě či konzumaci oblíbených pokrmů v nové kuchyni.