Dřevěné lamely
Lamelové stěny dokáží vytvořit z bytu domov. Mají za sebou dlouhou historii
Fotografie stylových interiérů s dřevěnými lamelami na stěnách, stropech, či dokonce nábytku doslova válcují internet. I když fungují zejména jako moderní estetický prvek, není možné jim upřít ani několik praktických funkcí.
V pražském domě z šedesátých let byste takovýto byt rozhodně nečekali! Z původně stísněného prostoru je dnes světlý prostor se zelenou stěnou
Zeleň se stává stále důležitější součástí interiérů, a to nejen z dekorativních důvodů. V rekonstruovaném bytě z šedesátých let dostala nezvyklý prostor – celou jednu stěnu v jídelní části denní zóny. Ani věřit se nechce, že tento byt byl původně stísněný a tmavý. Autory působivé rekonstrukce jsou Martin Machů a Anna Holešovská z ateliéru Ti architekti.
Navzdory velké podlahové ploše nepůsobí novostavba majestátně. Jak dosáhli tak velké podlahové plochy domu, a nezničili zahradu?
Představy investorů o budoucích domech jsou různé. Zatímco jeden chce co nejmenší podlahovou plochu a nechá vyniknout zahradu, jiní potřebují více místa v interiéru. Ani spolupráce s architekty nebývá vždy ideální. V případě novostavby rodinného domu v Ivance pri Dunaji tomu bylo jinak. I díky příjemné a otevřené komunikaci mezi autory návrhu z ateliéru KCA a investorem vznikla působivá stavba.
Malý a šetrný domek ze dřeva stvořený pro místního ekologického vinaře
Dřevěný domek pro místního ekologického vinaře v obci Velké Žernoseky navrhl architekt Jan Žaloudek. V této oblasti má výroba vína velkou tradici, hrozny se tu pěstují už od dvanáctého století. Domek ve vinohradu je vždy dobrým pomocníkem. Tento je navzdory malým rozměrům – plocha netvoří ani dvacet metrů čtverečních – příjemným místem pro práci i odpočinek s možností občasného přespání.
Citlivá rekonstrukce prvorepublikového bytu v Praze dokazuje, že stará dispozice může fungovat i dnes
Když zamýšlíme rekonstrukci starého bytu, často automaticky počítáme se změnou dispozice, bouráním příček a otevíráním prostoru. Citlivá rekonstrukce prvorepublikového bytu v Praze dokazuje, že tomu může být i jinak. Samozřejmě záleží na nastavení a potřebách majitelů.
Přízemní dům skrytý za lamelami: Zimní zahrada a kaktusový skleník na střeše
Jednoduchý přízemní dům v Praze 10 vznikl na místě původního, již nefunkčního domku. Ze starého domu byl zachován jen sklep se schodištěm. Ten byl doplněn o garáž, která je částečně zapuštěná do terénu. Samotný dům je přízemní. Čím nás zaujal?