Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Malý a šetrný domek ze dřeva stvořený pro místního ekologického vinaře

22. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevěný domek pro místního ekologického vinaře v obci Velké Žernoseky navrhl architekt Jan Žaloudek. V této oblasti má výroba vína velkou tradici, hrozny se tu pěstují už od dvanáctého století. Domek ve vinohradu je vždy dobrým pomocníkem. Tento je navzdory malým rozměrům – plocha netvoří ani dvacet metrů čtverečních – příjemným místem pro práci i odpočinek s možností občasného přespání.

Chatka se nachází přímo nad vinohradem, díky čemuž vytváří ideální místo na zpracování hroznů, skladování, ale i pro odpočinek. Kvůli tomu, že investorem stavby je vinař, který dává přednost pěstování v souladu s principy ekologického zemědělství (takzvané autentické pěstování), je i domek navržen s ohledem na tyto principy. Je šetrný k přírodě a bez připojení k elektrické síti.

Přečtěte si také:
Bývalému statku vrátili život: Nevěřili byste, že tohle byl kdysi hospodářský dům!

Majitelé pěstují révu ve vinohradu, u kterého domek stojí, bez herbicidů a syntetických insekticidů. Hrozny musejí být ošetřovány a sbírány výhradně ručně, přičemž důraz kladou na zvyšování dlouhodobé úrodnosti a biologické aktivity půdy. Přístřešek je dobrým pomocníkem prakticky v každém ročním období.

Dřevěná konstrukce, plášť z modřínu, plechová střecha

Architekt navrhl vinařský domek s dřevěnou konstrukcí, kterou oplášťuje modřínové dřevo, a jednoduchou plechovou střechou. Vzhledem k plánovanému využití stavby – především pracovní účely – rozdělil desku, na které stojí, na dvě části: polovinu prostoru tvoří interiér, druhá je exteriérová.

Vnější polovina domu je obalena dřevěnými lamelami, které propouštějí potřebné světlo, ale zároveň chrání otevřený prostor před přehřátím.

Detail dřevěné konstrukce - Dřevěný vinařský domek ve Velkých Žernosekách

Architekt navrhl vinařský domek s dřevěnou konstrukcí, kterou oplášťuje modřínové dřevo, a jednoduchou plechovou střechou. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Terasa na práci, interiér na odpočinek

„Vnitřní část slouží jako prostor na skladování, odpočinek a je vybavena kamny na dřevo s možností vytápění v chladnějších měsících. Útulné podkroví umožňuje příležitostné přespání či relaxaci. Venkovní zastíněná terasa je určena pro sezónní práce, umístění ruční drtičky a lisu na víno v čase vinobraní,“ upřesňuje účel venkovní terasy autor projektu Jan Žaloudek.

Pohled z terasy do interiéru - Dřevěný vinařský domek ve Velkých Žernosekách

Vnější polovina domu je obalena dřevěnými lamelami, které propouštějí světlo, ale zároveň chrání před přehřátím. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Přehled nad vinicí a kouzelný západ slunce

Protože domek je orientován na jihozápad, z terasy je vidět nejen celou vinici, ale i krásně zbarvené slunce zapadající nad severočeskou sopečnou krajinou. Celá stavba je bez přípojky na elektřinu, není napojena ani na vodu. Jejím doplňkem jsou retenční nádrže na dešťovou vodu, umístěné na zadní straně domu. Majitel vinice používá dešťovou vodu na hospodářské účely.

Exteriér v noci - Dřevěný vinařský domek ve Velkých Žernosekách

Z terasy je vidět nejen celou vinici, ale i krásně zbarvené slunce zapadající nad severočeskou sopečnou krajinou. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Dřevostavba pro vinaře

architekt: MgA. Jan Žaloudek
lokalita: Velké Žernoseky, ČR
plocha: 18 m2
realizace: 2020 – 2021

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: MgA. Jan Žaloudek

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné konstrukce Dřevěné lamely drevostavby hospodářské budovy vinařství
Sdílejte článek

Diskuze