ekologický dům
Ekologické domy nazýváme také nízkoenergetické nebo montované. Při jejich množstvích výhod šetrnějšího bydlení (šetrnější pro životní prostředí a šetrnější k energiím) jsou ekologické domy stále více žádané jak v Čechách, tak v celé Evropě. Pokud si dáte postavit ekologický dům, máte jistotu pevné ceny a dům bude postaven v poměrně krátkém čase. Cena může být pro začátek o něco vyšší než stavba klasických zděných domů, ale ekologické domy představují investici, kterou určitě neprohloupíte, zejména z dlouhodobého hlediska. Ekologické domy se stavějí s ekologických materiálů, které tvoří pro člověka zdravé prostředí. Používá se také hodně recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů pocházejících z obnovitelných zdrojů. Více info najdete v našich článcích.
Rodina unikla před ruchem města do „účkové“ dřevostavby
Zdravé a ekonomicky výhodné bydlení nedaleko Bratislavy díky půdorysu ve tvaru písmene U chrání soukromí obyvatel i venku. Mezi rameny ukrývá atrium chráněné ze tří stran.
Přírodní oáza nad hlavou: Průvodce zelenou střechou
Zelená střecha není žádnou novinkou moderní architektury, její historie sahá několik tisíc let dozadu. Je fascinující, krásná a užitečná. Skladba zelené střechy zlepšuje izolační vlastnosti objektu, potěší oko i duši a navíc je možné získat na zelenou střechu dotaci.
Dům, který nepotřebuje vytápěcí systém, má skleněnou ložnici
Mnoho mladých párů láká život ve velkoměstech, avšak když se ho nabaží a plánují vlastní rodinu, uvažují jinak. Hledají domov v poklidné lokalitě, nejlépe v přírodním prostředí. Podobně tomu bylo i v případě belgického páru. Po letech strávených „v rytmu“ hlavního města si vyhlídli pozemek v klidné lokalitě belgického venkova.
Stodola z roku 1904 prošla šetrnou rekonstrukcí. Vznikla ekologická oáza s konopnou izolací
Ninove – belgické město ve flámském regionu nedaleko Bruselu – působí, jako by se tu zastavil čas. Malebná architektura z minulých století, krásná příroda a pohoda venkova. V tomto prostředí se nachází několik starých hospodářských staveb, které dnes po kvalitní rekonstrukci plní funkce víkendového či trvalého bydlení. Jedním z nich je i stará stodola, které vrátili život architekti z ateliéru Objekt Architecten. Nebylo to však tak přímočaré.
Místo staré slepičárny dnes stojí v zahradě nový dům. Jedinou přípojkou je elektřina, všechno ostatní si řeší sám!
Pokud vás po letech strávených ve městě okouzlí bydlení na venkově, možná budete řešit podobnou situaci jako investor domu v osadě nedaleko města Mníšek pod Brdy. Na pozemku bývalé drůbeží farmy vlastnil chatu – původně to byla nízká stavba slepičárny nezvyklého podlouhlého tvaru.
Dům na okraji Davle, kde se potkává příroda s moderními technologiemi
Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína. Téměř pasivní Slamák, jak majitelé svému domovu přezdívají, jim za svými zdmi skýtá plně komfortní moderní bydlení, které si rozumí jak s přírodou, tak i se současnými technologiemi.
Skromný rozpočet, špatná orientace a záplavová oblast. Problémy, se kterými si architekti při rekonstrukci domu elegantně poradili
Majitelé malého domku na předměstí velkoměsta hledali skromné řešení, jak rozšířit prostor o příjemné útočiště, kde by si mohli odpočinout v soukromí při sklence vína. Zároveň však nechtěli přijít o velký zadní dvůr. Rekonstrukce znamenala vyřešení několika problémů, včetně ne nejlepší orientace vůči světovým stranám. Výsledek však má všechno, co majitelé chtěli.
Nezvyklý rodinný dům u starého mlýna oživil zmizelou historickou stopu známé dominanty
Starý větrný mlýn na okraji obce Zbyslavice, nedaleko Ostravy, je známou dominantou. Tento historický objekt byl dlouhodobě rekonstruován a patřila k němu nefunkční novodobá přístavba. Investor přišel s požadavkem tuto přístavbu oživit, ponechat z ní sklep a přistavit obytnou stavbu – rodinný dům. Měl podpořit nevšední krásu lokality a oživit už zmizelou historickou stopu. Tou byla původní budova, která kdysi dávno k mlýnu patřila a bydleli v ní majitelé mlýna.
Bydlení „nazeleno“ s moderními okny
Ochrana životního prostředí je stále diskutovanějším tématem, které se výrazně promítá i do našich domovů. Na ekologii bydlení jsou kladeny stále přísnější nároky, které ovlivňují i podobu moderních oken. Jak vypadají současná ekologicky udržitelná okna a na co byste si při jejich výběru měli dát pozor, pokud chcete bydlet trochu zeleněji?
U jezera Katlov vyrostly komfortní a ekologické chatky
Na březích jezera Katlov u Kutné Hory roste odpočinkový a vzdělávací areál. Jezero bylo dosud známo především jako ráj rybářů. Nyní se jeho využití rozrůstá i o další volnočasové aktivity, garantem a vizionářem projektu je nejznámější český rybář Jakub Vágner. Nově areál rozšířily moderní a pohodlné chatky. Při jejich výstavbě hrály roli nejen rychlost a jednoduchost výstavby či náklady na použité materiály, ale významný byl i ekologický aspekt. Proto se rodina Vágnerových při výstavbě přiklonila k Ytongu.