kamenné zdi
Odhalený interiér, který rebeluje proti moderní výstavbě v historické čtvrti města
Ve městě Las Palmas de Gran Canaria na Kanárských ostrovech je rušno v každém ročním období. Starší skromné domy jsou pod tlakem masivní moderní výstavby, která jakoby neměla konce. Tato expanze zasáhla i historickou dělnickou čtvrť Guanarteme a náhle změnila okolní strukturu budov – s původními domky tady „soužijí“ velké moderní budovy. Jeden domek rekonstruovali architekti ze studia Xstudio, nazvali ho Odhalený dům.
Netradiční bydlení pro dvě generace: dva výrazně odlišné domy mohou fungovat jako jeden propojený celek
Nezvyklý projekt v obci Modra dokazuje, že i dva výrazně odlišné domy mohou fungovat jako jeden propojený celek. Navíc výsledkem je dvougenerační bydlení. Původní dům byl postavený v devatenáctém století a navzdory tomu, že měl narušenou statiku, podařilo se ho ještě zachránit. K němu je přistavěna dřevostavba, která se dotýká starých městských hradeb. Projekt vyšel z dílny architektky Jany Konečné.
Nádherně zrekonstruovaný stoletý statek se stal ideálním útočištěm rodiny, která potřebovala únik před každodenním shonem
Španělská obec Granera se nachází dost daleko od Barcelony na to, aby poskytovala relaxaci v přírodě bez sice nevyhnutelných, ale často obtěžujících mobilních služeb. A přitom z velkoměsta jste na místě přibližně za hodinu cesty autem. V této malebné vesničce s osmdesáti obyvateli se nachází stoletý statek. Po rekonstrukci se stal ideálním místem pro rodinná setkání v létě, na Vánoce nebo jen v obyčejnou neděli.
Poctu lokální venkovské architektuře vyjádřili novostavbou dvoupodlažní chaty
Krásné přírodní prostředí lokality Ulvik v západním Norsku si vyžádalo citlivý přístup architektů, kteří měli na pozemku u zálivu navrhnout dvoupodlažní chatu. Rozhodli se vzdát poctu lokální venkovské architektuře. Jako inspiraci použili díla slavného švýcarského architekta Rudolfa Olgiatiho, který v polovině 20. století rozvinul syntézu mezi stavebními tradicemi klasické řecké architektury a modernou.
Slovenský ateliér realizoval v Mexiku působivou vilu s nádhernou karibskou zahradou
Husté lesy nedaleko města Tulum na poloostrově Yucatan už jen z fotografií navozují pocit relaxace. Část přirozeného místního porostu proniká i na pozemek. Vilu na tomto místě realizoval bratislavský ateliér NOIZ.SK.
Kámen a klenutý strop vytvořily v interiéru domu neopakovatelnou atmosféru
Kámen v interiéru dokáže vykouzlit neopakovatelnou a velmi působivou atmosféru, když je vhodně použit a kombinován s dalšími zajímavými materiály a barvami. Španělští architekti dostali za úkol zvětšit dům, který už kdysi pro majitele rekonstruovali.
Nic podobného jste ještě neviděli! Fascinující dům, který postavili pro dvojčata
Vila nevšedních tvarů, připomínající klíčící cibulku květu, vyšla z dílny mladého iránského architekta Milada Eshtiyaghi. Milad je známý netradičním pohledem na architekturu, nebojí se vnášet nové prvky a přinést překvapivá řešení. Mezi jeho díly najdeme stavby inspirované přírodními tvary, plné křivek a ladných tvarů, které mají velmi daleko k běžné představě rodinného domu. Podobně – téměř jako ze sci-fi – působí i dům pro sestry dvojčata v Lotyšsku.
Výjimečná novostavba v Liberci vyrostla na stoletých žulových blocích starého sklepa
První, co uvidíte, když se vydáte k domu manželského páru z Liberce, je vysoká betonová zeď, zpoza které vykukuje tmavá budova. Pozemek se nachází v těsné blízkosti rušné ulice a původně na něm stál starý zchátralý dům. Osud stoleté budovy s kamenným sklepením vložili majitelé do rukou architektů z libereckého studia Mjölk a ti se rozhodli bourat.
Původní zdi byly problémem, nakonec se stal kámen dominantou bytu
Na začátku byl byt v budově ze sedmdesátých let, který neměl žádný charakter. V ničem nevynikal, ničím nepoutal, navíc byl příliš členitý a měl málo přirozeného světla. Jak vdechnout takovémuto prostoru jedinečnost?
Dům se dvěma fasádami poskytuje komfortní bydlení s jednoduchou dispozicí
Portugalští architekti rekonstruovali původně skromný dvoupodlažní dům, který sloužil hospodářským i obytným účelům. Pochází ze začátku 20. století, ale kolem 50. let k němu byla přistavěna přístavba – ze severní strany. Po dlouhých letech zanedbávání a řešení dědických práv se konečně dočkala pozitivní změny.