Zdroj: BoysPlayNice

Výjimečná novostavba v Liberci vyrostla na stoletých žulových blocích starého sklepa

20. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

První, co uvidíte, když se vydáte k domu manželského páru z Liberce, je vysoká betonová zeď, zpoza které vykukuje tmavá budova. Pozemek se nachází v těsné blízkosti rušné ulice a původně na něm stál starý zchátralý dům. Osud stoleté budovy s kamenným sklepením vložili majitelé do rukou architektů z libereckého studia Mjölk a ti se rozhodli bourat.

Přestože pozemek, na kterém vyrostl na kamenných základech starého domu zajímavý projekt, sousedí s rušnou komunikací, má své nesporné výhody. Kromě výhledů do okolní krajiny a malé, ale krásné zahrady poskytuje po přidání oddělující zdi i dostatečný klid.

Prosklená jídelna v domě

Jak uvnitř, tak vně – do detailu promyšlený koncept propojuje staré s novým neotřelým, inspirativním způsobem. Zdroj: BoysPlayNice

Malý dvorek, do kterého vstoupíte, když projdete rezavými vstupními dveřmi, je rozcestníkem mezi vchodem do rodinného domu, menšího „výminku” a schody vedoucími do níže položené zahrady. Vstupní brána se spolu s dvěma otvory suplujícími okna do ulice zakusuje do brutalistní betonové stěny složené z panelů s kovovými hřeby a na první pohled dává najevo, že dům je dobře chráněný.

Přečtěte si také:
Horská chata nemusí mít dřevěnou fasádu. Co říkáte na poplastovaný plech?
Tmavým dřevem obložený dům

Klienti dnes bývají v krásném moderním domě se severskou estetikou a s lehkým dotekem industriálu, který si však zároveň zachoval kousek z historické duše svého předchůdce. Zdroj: BoysPlayNice

Na kamenných základech

Když architekti strhli původní stavbu, pustili se na tenký let. Na kamenných základech postavili novostavbu s dřevěnou konstrukcí a přidali menší domek, který sporadicky užívá syn majitelů, když zrovna nebrázdí mezinárodní vody za kormidlem zaoceánské lodi. Větší dům užívají ke každodennímu bydlení majitelé a jejich dcera, proto byl jeho projekt složitější a náročnější na přípravu.

Obývací pokoj orientovaný do zahrady

Obývací pokoj je orientovaný jihozápadně do zahrady. Velkou prosklenou plochou proudí do domu dostatek světla a poskytuje i krásný výhled do krajiny. Vlastně nelze v tomto případě mluvit o pokoji, protože dům je hodně otevřený a obývací podesta s krbovými kamny je na cestě po schodech dolů do kuchyně a jídelny a nahoru pak k ložnicím. Zdroj: BoysPlayNice

Je potřeba, aby uspokojil potřeby tří lidí dvou generací. Architekti si ale, podle svých slov, práci na návrzích užili. Do dřevěné nástavby nad stropem původních sklepů chytře umístili ložnici, pracovnu, koupelny s toaletou a venkovní dvorek se saunou, která je v zimních měsících oblíbeným místem.

Kuchyň a jídelna

V kuchyni spojené s jídelnou je žulový základ původního domu zakomponován do na míru navržené kuchyňské linky. Industriální prostor protepluje světlé dřevo i velká prosklená stěna, kterou lze vyjít do zahrady. Zdroj: BoysPlayNice

Na míru originální

Obytný prostor domu je z obou stran vymezen velkými okny. To na jihozápadní fasádě otevírá výhled do údolí Harcovského potoka a směrem na Ještěd, zatímco okno severní nabízí pohled do již zmíněného saunovacího dvorku.

Když sejdete pár schodů, ocitnete se v otevřeném obývacím pokoji s krbovými kamny a vidíte na široké schodiště vedoucí do kuchyně s jídelnou. Odtud můžete vyjít do dolní části obytné zahrady se vzrostlými stromy, kde si majitelka pěstuje i bylinky do kuchyně.  Zbytek starého podsklepení je užíván jako technické prostory a sklady.

Divčí pokoj se zvýšenou postelí

Útulný dívčí pokoj je opět vyveden ve dřevě. Zvýšená postel evokuje bezpečné hnízdo, z kterého je vidět široko daleko. Má úložné zásuvky, a aby se nemuselo na lůžko šplhat, využívá obyvatelka pokoje schůdky z Ikei. Zdroj: BoysPlayNice

Cesta k dobrému výsledku nebývá vždy úplně jednoduchá, ale pro skvělý výsledek se vyplatí vynaložit o trochu více úsilí a nervů. 

V domě je celá řada na míru navržených prvků a celý interiér je laděný do moderního industriálního stylu zjemněného masivním využitím přírodního dřeva. Jednoduché zařízení, zachovalé původní základní kamenné zdivo, které se staví na odiv v kuchyni a jídelně a již zmíněné modřínové dřevo jsou v dokonalém souladu. Některé prvky jsou tak výrazné, že okamžitě upoutají pohled.

Koupelna v industriálním stylu

Koupelnu navrhli architekti v ryze industriálním stylu. Přiznané měděné vodovodní trubky, zahradní kohoutek, a elektrické vedení tažené po stěně jsou přesně ty prvky, které v industriálním interiéru čekáte. Zdroj: BoysPlayNice

Měděné vodovodní trubky se vinou po betonové stěně koupelny, aby je nad umyvadlem zakončily zahradní kohoutky. V ložnici visí ze stropu skříně, které nezabírají tolik místa a nechávají prostor ložnice, šatny a koupelny propojený v jednom celku. Kuchyně je také velmi nestandardní. Linka je převážně složena z otevřených polic v horní části zavěšených na kovových rámech zapuštěných do žulového kamene původního domu. Elektřina i voda jsou také vedeny po povrchu betonových zdí. 

Přečtěte si také:
Rodinná dřevostavba z udržitelných materiálů a plná světla

Do puntíku vyladěno

Stavba, která vyrostla na stoletých žulových blocích starého sklepa, je opravdu výjimečná a budí zaslouženou pozornost.  Nosné zdi postavené formou ztraceného bednění v přízemí a dřevěné konstrukce v prvním patře a pohledový beton doplněný teplým měkkým dřevem jsou příkladně a ladně využity k vytvoření velmi příjemného inspirativního celku.

Zajímavý je dům i zvenčí. Střecha z asfaltových pásů společně s černou, térem natřenou fasádou připomíná krajovou verzi dřevěné kůlny, které se tu říkalo šupna, a která stávala kdysi dávno i na tomto pozemku. Stromy tvoří kulisu horského lesa, který si majitelé domu mohou užít alespoň v malé, ale opravdu krásné výseči. Za zdí je opravdová pohoda – a tak to má přece být.

Tmavým dřevem obložený dům

Klienti dnes bývají v krásném moderním domě se severskou estetikou a s lehkým dotekem industriálu, který si však zároveň zachoval kousek z historické duše svého předchůdce. Zdroj: BoysPlayNice

PROFIL

Nemovitost

Novostavba na kamenných základech původního domu, Liberec

Zastavěná plocha

271,5 m²

Užitná plocha

188 m²

Text: Martina Paulová

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady kamenné zdi minimalistický styl novostavby přírodní materiály prosklené plochy
Sdílejte článek

Diskuze