Zdroj: Petr Šmídek

Horská chata nemusí mít dřevěnou fasádu. Co říkáte na poplastovaný plech?

26. 03. 2021
Diskuze (2)
Sdílet

Po několika chatách s typickou dřevěnou fasádou přinášíme projekt významově podobný, ale provedením úplně odlišný. Architekti z českého ateliéru New Work ukázali, že i „oplechovaná“ chata se může výborně hodit do prostředí hor. Navíc je zastavěných jen 63,6 metru čtverečního pozemku – a přitom stavba obsahuje vše potřebné pro relaxaci v přírodě. Včetně moderního otevřeného prostoru, soukromých ložnic či terasy.

Stavba v rekreační lokalitě s chatovou zástavbou Zadní Telnice v Krušných horách není na pozemku novou. Stojí na základech starší stavby, již využívá jako suterén.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Díky původním základům nebylo nutné dělat tolik zemních prací jako při realizaci úplně nového domu či chaty. Nadzemní část chaty je objemnější než její základ – rozšiřuje se směrem na východ. Tím směrem se nachází sousedící chata, která patří příbuzným domácích. Navíc je také obalena nezvykle – v tomto případě titanzinkovým plechem.

Obdélníková chata

Obdélníkový tvar chaty zakončuje typická sedlová střecha, přičemž její štíty jsou orientovány na západ a východ. Zdroj: Petr Šmídek

Přístup ze dvou stran – oba chrání stříšky

Obdélníkový tvar chaty zakončuje typická sedlová střecha, přičemž její štíty jsou orientovány na západ a východ. Chata je na pozemku umístěna tak, aby využila orientaci světových stran a zároveň chránila prostory před povětrnostními vlivy.

Terasu, kterou s interiérem spojuje velké prosklení, chrání jižní střecha, severní střecha zase ochraňuje před nepřízní počasí hlavní vstup do domu. Od příjezdové cesty ho dělí kamenné schody. Tentýž kámen je použit na vydláždění chodníku ke vchodu domu a obložení soklu. Zdůrazňuje to, co bylo původní.

Obdélníková chata

Terasu, kterou s interiérem spojuje velké prosklení, chrání jižní střecha, severní střecha zase ochraňuje před nepřízní počasí hlavní vstup do domu. Zdroj: Petr Šmídek

Interiér kontrastuje s tmavým venkovním vzhledem

Díky umístění do svažitého terénu vzniká zajímavé vertikální členění, které zvýrazňuje venkovní terasa a na ni navazující schodiště. Po něm se dostanete do nižších částí pozemku. Z terasy, a též díky velkému oknu i z hlavní denní místnosti s kamny, je výhled do údolí. Tato místnost je otevřená až do krovu.

Přečtěte si také:
Malá chata vypadá po rekonstrukci jako UFO
Místnost otevřená do krovu

Zdroj: Petr Šmídek

V interiéru se nacházejí dvě ložnice. Od hlavní místnosti jsou odděleny posuvnými dveřmi. Dveře do ložnic zvýrazňuje zářivá žlutá barva. Stejnou barvu najdete i na stropních svítidlech z vnitřní strany. Jinak je celý interiér řešen jako absolutní kontrast k exteriéru – ve světlých barvách dřeva a bílé omítky. 

Schodiště do hlavního podlaží

Schodiště do hlavního podlaží. Zdroj: Petr Šmídek

Navzdory kovovému obalu je to lehká dřevostavba

I když vrchní podlaží působí „kovově“, z konstrukčního hlediska je to lehká dřevostavba. Stavební technologie byly zvoleny s ohledem na dostupnost materiálu, jednodušší dopravu, skladování a zpracování. Všechny povrchové materiály architekti vybírali s cílem, aby byly co nejudržitelnější a nejodolnější.

Vchod do chaty

Zdroj: Petr Šmídek

Střechu i fasádu horní části oblékli do jednotného poplastovaného hliníkového plechu s drážkou grafitové barvy. Ten kombinovali se světlým dřevěným obložením – všimnete si ho především na zastřešení u terasy a u vchodu – zespodu.

Přečtěte si také:
Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem
Terasa

Terasa. Zdroj: Petr Šmídek

Chata „Zadní Telnice“

architektonický ateliér: New Work

autoři: Svatopluk Sládeček, Jaroslav Matoušek

lokalita: Zadní Telnice, ČR

projekt: 2016

realizace: 2018

zastavěná plocha: 63,6 m2

dodavatel: Jaroslav Holinger

Sabína Zavarská 

Foto: Petr Šmídek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata domy ve svahu moderni bydleni sedlové střechy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Je to jedním slovem HNUS. Všechny architekty, kteří navrhují podobná zvěrstva bych nakopal do prdele.

    Mirko Voříšek
  • Me se to mooc libi a proc nekoho hned kopat. Jo a je to prakticke.

    josef