moderní dům
Moderní domy jsou v dnešní době zaměřeny především na ekologie, úsporu energie, funkčnost, využití slunečního záření, ale i využití moderních technologií. V neposlední řadě jde i o finanční hledisko úspor při realizaci a samotném užívání moderních domů.
Rytíři kulatého domu. Neobyčejné bydlení si manželský pár postavil vlastníma rukama
Kruh není tradiční tvar pro obytné domy, občas ale někde kulaté domy k vidění jsou. Jeden stojí v regionu Otago v Novém Zélandu. Patří manželskému páru Timovi Ryanovi a Carmen Howell. Tvarem jejich dům připomene mongolskou jurtu, tím ale veškerá podobnost končí. Tim a Carmen totiž použili zcela jiné materiály, jinak vyřešili vnitřní uspořádání a kromě toho všeho je jejich dům dvoupatrový.
Je možné propojit domov s prací? Mladí manželé architekti jsou důkazem, že ano
Sny o bydlení mají různé podoby. Také architekti sní. Marek a Monika věděli, jak chtějí bydlet. Chtěli svůj sen zrealizovat, ale stejně jako nearchitekti se báli, že nakonec stráví nejvíc času v práci, ne doma. Tak si tedy navrhli dům, který to nedovolí…
Rodinný dům Villa Mia – vzhled a funkce v harmonii
Rodinný dům s malebným názvem Villa Mia byl postaven ve IV. bratislavském okrese, tedy na okraji města, v blízkém sousedství chráněného přírodního lesa Národní přírodní rezervace Devínska Kobyla. Na celou oblast dohlíží jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších slovenských kamenných hradů Děvín.
Jak proměnili téměř stoletý dům v původním stavu v moderní bydlení, které majitelům přineslo více prostoru, komfortu a úspor
Holandský Amsterdam je město s neuvěřitelným kouzlem. Do velké míry ho vytváří místní architektura. Tu je samozřejmě nutné udržovat, obnovovat a často i rozšiřovat, aby vyhovovala potřebám dnešních obyvatelů či uživatelů. Téměř nedotknutý rodinný dům z roku 1934 byl na tom podobně – jeho majitelé potřebovali o něco větší prostor a zároveň si přáli, aby byl energeticky mnohem efektivnější.
Rozhodli se pro nezvyklé řešení! Proč obrátili celou dispozici domu naopak a co tím získali?
Dánští architekti z ateliéru CEBRA řešili novostavbu domu v přírodní krajině nedaleko jezera. Protože jejich cílem bylo, aby vila časem splynula s prostředím, přizpůsobili ji okolí nejen použitými materiály, ale i tvarem. Majitel si přál výhled na jezero, a to i navzdory tomu, že mezi jeho pozemkem a samotným jezerem stojí další dům.
Novodobé venkovské sídlo uprostřed Jizerek nabízí pokrok i minimalismus
Majitelé si přáli obytnou dřevěnici s přístavbou, kterou by mohli využívat nejen o víkendech. Měla fungovat i pro dlouhodobé bydlení. Dnes v Jizerských horách stojí bok po boku dvě podobné stavby klasického tvaru. Obdélníkový půdorys, sedlové střechy, symbióza s okolím. Dřevěnice to však není.
Dům, který nepotřebuje vytápěcí systém, má skleněnou ložnici
Mnoho mladých párů láká život ve velkoměstech, avšak když se ho nabaží a plánují vlastní rodinu, uvažují jinak. Hledají domov v poklidné lokalitě, nejlépe v přírodním prostředí. Podobně tomu bylo i v případě belgického páru. Po letech strávených „v rytmu“ hlavního města si vyhlídli pozemek v klidné lokalitě belgického venkova.
Navenek chladná, uvnitř příjemná. Vila je decentně spojena s okolní přírodou
Práce rumunských architektů z ateliéru Yellow Office architecture charakterizuje neustálé hledání rovnováhy mezi užitečností a estetikou, zájem o adaptaci, experiment, udržitelnost a rozvoj. Jejich nejnovější stavbou je vila NURA, pro kterou jsou typická dvě klíčová slova: rovnováha a jemnost.
Vilu ve svahu nejde z ulice téměř vidět. Velikostí je přitom nadprůměrná
Kdysi byl svažitý pozemek považován za velký problém. Dnes však umí šikovní architekti vytěžit maximum i z takovéto parcely. Portugalský architekt Bruno H Gomes ze svahu vytvořil bariéru mezi ulicí a domem. Přízemí domu se tak ztratilo pod úrovní ulice a vidět je jen kousek sedlové střechy. Ani byste nevěřili, že na pozemku se nachází jednoduchá, ale velká vila s plochou tří set čtyř metrů čtverečních.
Červené lano místo zábradlí. Úsporná dřevostavba zaujme na první pohled svými netradičními prvky
Uprostřed německé vsi Friedrichswalde, na podlouhlém a mírně svažitém pozemku proti kostelu, vznikla nezvyklá stavba. Rodinný dům na první pohled překvapí výraznými červenými fasádami, ale i tvarem, který se přizpůsobuje svahu sklánějícímu se k východu. Navzdory malé ploše půdorysu – dům je jen pět metrů široký a patnáct metrů dlouhý – poskytuje interiér dostatek místa pro všechno potřebné.