nízkoenergetický dům
Jak proměnili téměř stoletý dům v původním stavu v moderní bydlení, které majitelům přineslo více prostoru, komfortu a úspor
Holandský Amsterdam je město s neuvěřitelným kouzlem. Do velké míry ho vytváří místní architektura. Tu je samozřejmě nutné udržovat, obnovovat a často i rozšiřovat, aby vyhovovala potřebám dnešních obyvatelů či uživatelů. Téměř nedotknutý rodinný dům z roku 1934 byl na tom podobně – jeho majitelé potřebovali o něco větší prostor a zároveň si přáli, aby byl energeticky mnohem efektivnější.
Dům, kde se příroda potkává s designem. Architekti se nechali inspirovat tradičními zemědělskými budovami
Pobřežní lokalita v jihoanglickém Hampshire je jako stvořená pro zajímavé bydlení. Při navrhování rodinného domu vyhrál přírodní vzhled nad okázalým designem. Architekti z PAD studio se dokonale trefili do vkusu svých klientů a vytvořili pro ně moderní domov, inspirovaný prostou siluetou zemědělských budov obklopených lučním rostlinstvem.
Architekt naklonil horní podlaží domu, aby slunce a jeho energie měly snazší cestu dovnitř
Spolupráce investorů s architektem Pavlem Simkem začala už výběrem pozemku – v nově vytvořeném obytném parku na okraji Šamorína. Architektonické řešení rodinného domu připomíná klasické venkovské domky s verandou a pásem zeleně, který odděluje dům od ulice. Překvapením je střecha. Ta působí na první pohled nesourodě, ale má svou funkci.
Neobvyklý dvojdomek pod Tatrami postavili v nízkoenergetickém standardu. Je skutečně jedinečný!
Nápad spojit dva domy do jednoho tu byl už dávno. Avšak způsob, jakým to provedli sourozenci architekti Gabriela Kossuthová-Rezníková a Martin Rezník, je jedinečný a určitě inspirativní. Dvojice hmot na sebe navazuje jako dvě části skládačky. Jedna má půdorys ve tvaru písmene „U“ a druhá „L“. Ačkoliv jsou spojeny, každý dům má vlastní soukromí ohraničené rameny domu a příjemnou terasu.
Úspora energií od podlahy po střechu. Víme, s jakými materiály a technologiemi ušetříte
Existují řešení, která umí snížit náklady na energie klidně o 30–50 %. A když se jich spojí několik dohromady, už to na faktuře poznáte. V článku vám taková opatření dnes představíme: od zateplovacích systémů přes izolační skla až po rekuperační jednotky a fotovoltaiku.
Energeticky úspornou vilu v Litomyšli chrání rozměrné přesahy střechy. Díky nim vznikly cenné prostory na pomezí interiéru a exteriéru
V Litomyšli vyrostla v rámci nové zástavby zajímavá vila, kterou navrhli architekti Dan Merta a David Lukas. Stojí na severovýchodní části pozemku s mírným jihozápadním spádem. Pohodlí obyvatel a dostatek soukromí se autorům podařilo znásobit zformováním hmoty domu do tvaru písmene L. Mezi rameny vznikl příjemný prostor orientovaný do zahrady.
Jak splnit přísnější normy pro pasivní a nízkoenergetické budovy
Od 1. ledna 2022 platí podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. přísnější požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB II). Větší důraz bude kladen zejména na samotný návrh a koncept stavby, stejně jako na využití obnovitelných zdrojů energie.
Unikátní nízkoenergetický dům tvoří pět věžiček s oblými zdmi
Bumpers Oast je dům z 21. století, známý z oblasti anglického Kentu. V těchto tradičních lidových stavbách se vedle vaření piva sušil chmel. Architektonické studio ACME si vzalo místní domy jako vzor a vytvořilo z nich nový velmi specifický domov pro rodinu. Pět věží obložených šindeli se tyčí nad bývalým jabloňovým sadem ve zvlněné krajině Kentu. Tvoří moderní nízkoenergetickou stavbu.
Investor si přál seriózní dům, postavil ho z cihel HELUZ
Rohový pozemek, který nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale ve kterém zkušené oko stavaře vidělo potenciál v podobě klidu a výhledů až na Konopiště. Právě ten si vybral investor pro bydlení na okraji Pyšel. A protože chtěl postavit dle svých slov seriózní dům, vybral si cihly HELUZ a postavil dům v pasivním standardu.
Příjemný domek pro rodiče, kteří strávili celý život v paneláku
Na místě, kde kdysi stál starý dům s hospodářským zázemím v podobě chléva a stodoly, dnes stojí příjemný domek pro rodiče. Ačkoliv se parcela nachází v centru obce, prostředí je tiché a přírodní. Navzdory tomu, že je to novostavba, zůstalo i něco z historie. Umíte si představit krásnější bydlení pro starší pár, který strávil celý život v paneláku?