plynový kotel

kondenzační kotle
Vytápění

Jak vybrat vhodný plynový kotel

Vytápění s využitím moderních kondenzačních kotlů je pohodlné, čisté a efektivní – zejména kvůli pohodlí a relativně příznivým nákladům patří u nás k nejoblíbenějším. Výběr vhodného kotle určitě není jednoduchá záležitost a neobejdete se při něm bez odborné pomoci.

S podlahovým vytápěním je rozložení teplot v prostoru optimální – u podlahy je příjemně teplo a rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je minimální. Naše tělo totiž reaguje na změny teploty různě – nejodolnější je hlava, naopak velmi citlivá na teplotu jsou chodidla, kotníky a lýtka. www.fenix.cz
Vytápění

Čím topit v dobře zatepleném rodinném domě?

Při výběru vytápěcího systému se většinou hodně počítá – výška investice, provozní náklady, návratnost... Protože potřeba tepla na vytápění je v ultranízkoenergetických (UND) a energeticky pasivních domech (EPD) velmi nízká, tradiční výpočty v nich mají jiné výsledky než v minulosti. Navíc peníze nejsou jediným faktorem, který je třeba při výběru zvážit.

Na pozemku širokém jen šestnáct metrů navrhl architekt Peter Kasman dva rodinné domy pro rodiny sourozenců a umístil je tak, aby žádné z rodin nic nechybělo k příjemnému bydlení. Jeho řešení se osvědčilo už po dvou letech bydlení. (pohled ze západu, od přístupové cesty). FOTO TREEA
Návštěvy domů

Na jedné společné parcele si sourozenci postavili dva rodinné domy

Dobří sousedé jsou pro spokojený život skoro stejně důležití jako rodina. A je-li váš sourozenec zároveň vaším nejbližším sousedem, může to být velká výhoda. Při dobrých vztazích se vejdete i na jeden pozemek.

FOTO DANO VESELSKÝ
Návštěvy domů

Dům, který neztratil nic z půvabu víkendové chaty, nabízí rodině plnohodnotný prostor pro život i práci

Štěrková cesta vinoucí se podél polí. Vzrostlé borovice nalevo od cesty, v jejich stínu utopené chaty či domky už napohled prozrazující, že se nacházíme v tradiční chatové oblasti, která se pomalu mění z víkendového sídliště na stálé.

Stropy z pohledového betonu dodávají prostoru technický ráz. Podélná orientace bednění vytvořila vzor, který vede pohled „diváka“ k zaskleným stěnám. FOTO TOMÁŠ MANINA
Návštěvy domů

Architekt pro svůj dům naplno využil místo, které se mu nabídlo

Sžitý s prostředím, ovládaný dvěma výhledy, takový je dům, který architekt Tomáš Šebo navrhl pro sebe a svou rodinu.

Třípodlažní rodinný dům postavený z konstrukčního systému Porotherm má od ulice odstup, aby nezastínil stavbu na sousedním pozemku – díky tomu je před garáží v úzké ulici větší manévrovací prostor. Z důvodu proslunění je před domem jen přízemní garáž, která má na části střechy bylinkovou střešní zahrádku. Foto ITB Development
Návštěvy domů

Architekt Lichý o svém bydlení: Praktický dům, ve kterém se příjemně žije

Jednoduchá a přirozená řešení mají šanci přetrvat a přesně takový přístup zvolil architekt Igor Lichý při navrhování vlastního bydlení. Nestavěl architektonický manifest, ale praktický dům, ve kterém se příjemně žije. I když má betonový kabát, jeho kostra je z ověřeného systému Porotherm.

Jednoduchý dům, který citlivě kopíruje klesající terén
Návštěvy domů

Jednoduchý dům, který citlivě kopíruje klesající terén

Bungalovy u nás zažívají boom. Jenže proč nenechat dům na úbočí, aby se schody a stupni přizpůsobil svahu? Odstupňováním získá na zajímavosti interiér i exteriér, a hlavně poskytne výhody obyvatelům.

V kontaktu se zahradou. Stavba přirozeně respektuje danosti pozemku i přednosti bydlení v rodinném domě – výhodná orientace na světové strany umožnila umístit všechny obytné místnosti podél jižní fasády, s okny obrácenými do zahrady.
Dřevostavby

Úsporná dřevostavba zařízená účelně, pohodlně a s ohledem na bezpečí dětí

Bydlení na jedné úrovni, bez schodů a dispozičních komplikací, je sympatické nejednomu našinci. Tato pravidla respektuje i jednoduchý přízemní dům s pokoji uloženými vedle fasády obrácené do zahrady jako korálky na niti.