rekonstrukce domů

Po desetiletích stísněnosti a přeplněnosti vznikla příjemná vzdušná a hřejivá atmosféra skutečného domova
I malý dům může být dostatečně pohodlný. Stačí jen správně rozvrhnout dispozici a zvolit vhodný nábytek. Právě o tom svědčí rekonstrukce bývalého obecního domu z 80. let minulého století v Londýně, kterou realizovali architekti ze studia VATRAA.

Bungalov z šedesátých let obnovili skutečně netradičně. Přistavěli jedno podlaží!
O rekonstrukcích starých bungalovů neslýcháme příliš často, a už vůbec ne o rozšíření takovéto jednopodlažní stavby směrem do výšky. Belgickým architektům z ateliéru FELT se podařilo obnovit bungalov z šedesátých let, a to dokonce velmi působivě – zvenčí i zevnitř. Stavbě v belgickém pohádkovém městě Gent nasadili slušivý i praktický klobouk.

Venkovský dům, který po rekonstrukci vytvořil materiálové napětí, navzdory tomu působí harmonicky
Původní stavby mají své silné charisma bez ohledu na krajinu, ve které vznikly. Vždy prozrazují mnoho o způsobu života někdejších obyvatelů a o zvycích, které v tu dobu panovaly. Podobně je to i v případě venkovského domu v Belgii. Patřilo k němu více hospodářských objektů, ty však byly už ve špatném stavu a nedaly se zachránit. Hlavní dům je dnes úspěšně rekonstruován a rozšířen, navzdory tomu neztratil původní kouzlo.

Ze zaprášené půdy prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou
Před časem temná zaprášená půda, kam se lezlo stropem po vysunovacím žebříku. Dnes prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou. Zásadní světelnou i funkční proměnou neprošlo jen podkroví, ale celý dům.

Starou chatu z třicátých let oblékli do ocelového korzetu. Jakou funkci plní toto nezvyklé řešení?
Původně rekreační stavba z třicátých let minulého století v pražském Suchdole měla na sobě několik různých dostaveb. Nakonec byla přestavěna na trvalé bydlení. Finální podobu rekonstrukce navrhl architekt Jan Šépka. Překvapuje ocelovým korzetem.

Cihlový dům se prohnul jako luk
Na začátku obvykle bývá přání postavit si dům, teprve pak se pro jeho realizaci hledá vhodný pozemek. U jedné jihočeské rodiny zafungoval myšlenkový proces opačně. Když se v obci začala prodávat parcela na kopci s neopakovatelnými výhledy, rozhodli se, že si na ní postaví dům. Ač už jeden měli o pár desítek metrů dál.

Rekonstrukce historického klenotu Českých Budějovic
Solnice je název pro pozdně gotickou budovu na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.

Rekonstrukce domu změnila domácím život: Z prudkého svahu za domem obrovská výhoda
Rozdrojovice jsou obec ležící dva kilometry severně od brněnské přehrady. Nachází se zde mnoho domů, které by potřebovaly rekonstrukci. Architekti dostali za úkol proměnit jeden z nich na plně funkční moderní dům se vším, co k tomu patří – včetně pracovny.

Kompletní proměna staršího domu, který již nevyhovoval potřebám rodiny
Třípodlažní vila s cihlovou fasádou působí jako z klidného anglického městečka. Žádné extrémně velké prosklené plochy, dostatek soukromí a kontakt s přírodou s možností posezení venku na zastřešené dřevěné terase. Tento dům není novostavbou, ale umnou rekonstrukcí někdejšího domova rodiny.

Tři měsíce od koupi po nastěhování se! Jaké tajemství skrývá tato rekonstrukce?
Představu o tom, jak by měl vypadat interiér tohoto domu, měl majitel velmi jasnou hned od první chvíle, kdy ho spatřil. Díky šikovné spolupráci jeho stavební firmy s dodavatelem nábytku se do něj mohl s rodinou nastěhovat tři měsíce po koupi a následné rekonstrukci „od podlahy“.