Zdroj: Stijn Bollaert

Bungalov z šedesátých let obnovili skutečně netradičně. Přistavěli jedno podlaží!

19. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

O rekonstrukcích starých bungalovů neslýcháme příliš často, a už vůbec ne o rozšíření takovéto jednopodlažní stavby směrem do výšky. Belgickým architektům z ateliéru FELT se podařilo obnovit bungalov z šedesátých let, a to dokonce velmi působivě – zvenčí i zevnitř. Stavbě v belgickém pohádkovém městě Gent nasadili slušivý i praktický klobouk.

Jednoduchý bungalov obložený cihlami s nevelkou podlahovou plochou po proměně nabízí úplně jinou úroveň bydlení. Po přístavbě horního podlaží se podlahová plocha domu zvětšila na sto šedesát pět metrů čtverečních a přibyly nové funkce. Cílem rekonstrukce bylo kromě zvětšení obytného prostoru též výraznější prosvětlení objektu přirozeným světlem zvenčí a propojení s exteriérem.

Klobouk ukrývá prostor na spaní

Střecha v podobě tmavě šedého klobouku má hranatý cylindr a ze všech stran stejnou šikmou stříšku. Kromě klasických obdélníkových oken zahrnuje i jedno kulaté, které změkčuje ostré linie stavby. Pod stříškou kolem domu obloženého červenou cihlou vzniklo chráněné prostranství s miniterasou.

Exteriér se zahradou - Dům s kloboukem v Belgii

Cílem rekonstrukce bylo kromě zvětšení obytného prostoru též prosvětlení a propojení s exteriérem. Zdroj: Stijn Bollaert

Jídelna s dvojitou výškou

Nové podlaží dalo možnost reorganizovat prostory tak, aby co nejvíce vyhovovaly majitelům. Po vstupu do přízemí se ocitnete v chodbě s úložným prostorem, koupelnou, schodištěm a technickým zázemím. Vlevo od vstupu je bílo-modrá kuchyň s kruhovým snídaňovým stolkem umístěným pod oknem s příjemným výhledem do zeleně.

Na kuchyň navazuje jídelna a na ni zase obývací pokoj s obdélníkovým půdorysem. Nejzajímavější atmosféra je v jídelně – díky dvojité výšce stropu a valené klenbě, která hravě propojuje obě poschodí a vnáší světlo do srdce domu.

Jídelna - Dům s kloboukem v Belgii

Nejzajímavější atmosféra je v jídelně – díky dvojité výšce stropu a valené klenbě. Zdroj: Stijn Bollaert

Hala v poschodí má tvar „diamantu“

Když po schodišti vystoupáte do prvního poschodí, ocitnete se v centrální hale, která má tvar „diamantu“. Z ní je vstup do tří ložnic a koupelny s pudrově růžovými dveřmi. Součástí této haly je i kulaté okno, které navazuje na stejný otvor ve střeše na zadní fasádě domu. Jím vstupuje světlo do haly v poschodí, ale zároveň osvětluje i otevřený prostor nad jídelnou – tedy jídelnu shora.

Hala v poschodí s růžovými dveřmi - Dům s kloboukem v Belgii

Když po schodišti vystoupáte do prvního poschodí, ocitnete se v centrální hale, která má tvar „diamantu“. Zdroj: Stijn Bollaert

O ateliéru FELT

Belgický architektonický a designérský ateliér FELT se sídlem ve městě Gent založili v roce 2014 Jasper Stevens a Karel Verstraeten. Jsou nositeli několika ocenění. Jedněmi z doposud posledních byly cena ARC20 Young Talent Award a nominace na cenu EU Mies Award 2022.

Přečtěte si také:
I šikmá střecha může vypadat jako rovná. Trochu jiný bungalov, než na jaké jsme zvyklí

Ateliér FELT působí v široké oblasti prostorového designu od scénografie a designu nábytku až po projekty architektury a urbanismu. Vytváří objekty, které oscilují mezi soukromým a veřejným, mezi budovou a městem, mezi interiérem a exteriérem, mezi architekturou a designem.

Dům s kloboukem ve zkratce

architektonický ateliér: FELT
hlavní architekt: Karel Verstraeten
lokalita: Gent, Belgie
plocha: 165 m2
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Stijn Bollaert

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy bungalovy cihlové fasády nadstavby rekonstrukce domů
Sdílejte článek

Diskuze