Zdroj: Matej Hakár

Přes 80 let starý dům prošel kompletní rekonstrukcí. Neuvěříte, co vzniklo z hospodářské budovy

18. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Rekonstrukce staršího domu v sobě zahrnuje hlavní výzvu – buď zachováte jeho původní strukturu a jednoduše ho „omladíte“, nebo se dáte cestou moderních úprav, které povedou ke ztrátě původnosti. Při obnově stavby v žilinské městské části Závodí šlo o první případ.

Dům na rohu ulice byl postaven v meziválečném období čili má více než osmdesát let. Projekt tvůrců se snažil o zachování kvality zástavby z dvacátého století a jejího architektonického výrazu.

Přečtěte si také:
Starý dům v Provence proměnili v krásné dovolenkové sídlo

Hlavní výzva – zachování architektonického výrazu stavby

Dům v Žilině se nepovažuje za „áčkovou“ architekturu. Stavba od svého vzniku prošla různými změnami, ze kterých nejvýraznější je proměna jeho funkce. Zatímco předtím šlo o bydlení spojené s hospodářstvím, nyní v budově sídlí počítačová firma.

Dům žilina

Změnou funkce domu došlo k proměně jeho celkového vzezření. Zdroj: Matej Hakár

Z původního domu zůstalo sice navenek všechno po starém, hospodářskou část však nahradil nový trakt. Originální drobnokresba, jakož i architektonický výraz zůstaly zachovány. To bylo i jednou z výzev při rekonstrukci prostoru.

Adaptování domu na novou funkci

Co se týče cílů projektu, kromě zachování původní architektury šlo i o rozvinutí potenciálu stavby a umocnění prostorových kvalit. Protože se z budovy časem stalo sídlo firmy, musel se dům tomuto účelu přizpůsobit.

Dům žilina3

Stavbě dominuje věž s balkonem. Zdroj: Matej Hakár

Navenek zůstala struktura domu stejná. Architekti se totiž obešli bez výraznějších zásahů do stavby, což považují za velké plus i z hlediska stanovených cílů na začátku projektu a při jeho realizaci.

Předpoklady, se kterými se dá pracovat

Stavba je nezvyklá svým umístěním – na rohu ulice. Tomu byl přizpůsoben i její charakter. Nárožní parcela zároveň stojí na okraji parku. Dům kopíruje linii pozemku a tím i vznikl jeho „spojitý objem“ současně s hospodářskou budovou. Nárožní charakter domu je vydařeně zhmotněn do věže s balkónem, která stavbě dominuje.

Dům žilina7

Obnovená „hospodářská“ část dnes vypadá takto. Zdroj: Matej Hakár

Uvnitř však v sobě ukrývá mnoho předností – propracované řemeslné detaily, kvalitní materiály, vzdušné prostory a solidní dispozici. To byly důležité předpoklady, aby tvůrci zachovali co nejvíce z původního a zároveň z nich vytvořili něco nového.

Přečtěte si také:
Spojením pěti propojených stodol vytvořili moderní bydlení na místě starých hospodářských budov

Venkovní změny s velkým efektem

Původní fasáda budovy jí svým charakterem a šedou barvou zbytečně přidávala roky. Navíc tvořila kontrast k další zástavbě, což bylo zjevné už na první pohled. Během rekonstrukce dostala vnější stěna nový nátěr ve svěžích tónech.

Dům žilina6

Obnovená „hospodářská“ část dnes vypadá takto. Zdroj: Matej Hakár

Už jen tato „jednoduchá“ proměna se projevila vysloveně efektně a změnila celkový vzhled stavby. Tato změna ji doslova „omladila“. Zapadla tak mezi ostatní domy v ulici. Úprav se dočkal i prostor před domem. Zatímco předtím ho tvořila tráva, dnes je vysypán štěrkem. Původní dřevěný plot nahradil nový, modernější, ke kterému vede vykládaný chodník.

Z hospodářské budovy prostor pro prezentaci

Hospodářské sídlo, které tvořilo součást budovy, se rozhodli architekti ponechat s tím, že jeho charakter adaptují na současnou situaci. Nahradil ho konceptuální novotvar, který z původního objektu a jeho typologie vychází a zachovává si jeho objem.

Dům žilina4

Pro srovnání – původní verze hospodářského traktu. Zdroj: Matej Hakár

Tento nově vzniklý prostor slouží nejen pro práci, ale i pro prezentování digitálního obsahu potenciálním klientům. Jeho nalezené funkční využití tak z původní stavby těží maximum, a přitom je flexibilní podle požadavků majitelů.

Přečtěte si také:
Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě

Začala nová éra osmdesátiletého domu

Tyto změny nakonec přispěly k tomu, aby se architekti důkladně vypořádali s výzvami, které dům z minulého století přinesl, přičemž se jim podařilo plnit cíle, které si předsevzali. K nim patřila především obnova, kultivace a adaptace domu vzhledem k jeho nové funkci a k požadavkům, které z toho vyplývají. Proměna více než osmdesátiletého domu tak uzavřela kruh jeho historie a připravila jej na novou, budoucí etapu v jeho životě.

Dům na nároží

firma: ROAR architekti
architekti: Ing. arch. Patrik Kuva, Ing. arch. Tatiana Kuva a Ing. arch. Michal Romanec
lokalita: Závodí, Žilina
návrh projektu: 2019
realizace projektu: 2020 – 2021
rozloha: pozemek – 398 m2, z toho zastavěná plocha – 206 m2

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: hospodarska budova rekonstrukce domů
Sdílejte článek

Diskuze