třípodlažní domy
Dům u řeky: Místo, kde se ztratíte v čase a necháte se unést magickou přírodou
Zrekonstruovat a zařídit dům, ve kterém se snoubí historie a současnost, není lehký úkol. V případě Tauhausu se to však podařilo na výbornou. Díky tomu se tady můžete ztratit v čase a nechat se unést krásou okolní přírody.
Moderní dům uprostřed lesa šetří i díky zimní zahradě
Na začátku byl nepravidelný pozemek s různě orientovaným svahem. Přesně zde si majitelé parcely představovali moderní dům se sedlovou střechou. Finální stavba působí zvenčí jako pevný samostatný svazek zakomponovaný mezi kopce, lesy a údolí s nádechem přirozenosti. Interiér zahrnuje vzdušné prostory, propojené nejen horizontálně, ale i vertikálně.
K pohodlnému bydlení není třeba mnoho! Úsporný domek uprostřed vesnice
Uprostřed vesnice stála typická stará hospodářská budova fungující jako sklad. Stavbu se třemi podlažími nahradil malý, o to však příjemnější domek z dílny architekta Lukase Lenherra. Je důkazem toho, že k pohodlnému bydlení není třeba mnoho.
Koupili dům, který původní majitel stavěl svépomocí. Měli co dělat, aby upravili komplikovanou dispozici
Některé domy překvapují už na první pohled a překvapí ještě víc, nahlédneme-li dovnitř. Třípodlažní dům na menší parcele v tiché lokalitě Českých Budějovic k takovým rozhodně patří. Jelikož původní dispozice svépomocně vymyšleného i postaveného domu byla komplikovaná a nevyhovující, potřeboval důslednou rekonstrukci.
Technická stavba z druhé světové války dostala novou funkci. Jak se bydlí ve vojenské trafostanici?
Za poslední desítky let jsme svědky proměny různých hospodářských či průmyslových budov v budovy pro bydlení i pro jiné účely. Avšak proměna staré trafostanice v byt s ateliérem přece jen překvapuje. Tento originální nápad proměnili ve skutečnost čeští architekti z ateliéru Laplan. Při rekonstrukci našli několik zajímavostí. Jak vypadá trafostanice dnes?
Jak může vypadat nadstandardní bydlení na malém pozemku
Mladá čtyřčlenná rodina oslovila architekty z ateliéru NOIZ architekti s požadavkem na pohodlné bydlení. Místem „činu“ byl relativně malý pozemek u bratislavského Horského parku, na kterém stály dvě původní stavby. Otázek se vynořilo hned několik: bude možné stávající stavby zrekonstruovat a použít, nebo se bude stavět nanovo? A když novostavba, tak jaká, aby vyhovovala potřebám rodiny, nerušila prostředí a dodržovala regulativy.
Prvorepublikovou vilu na předměstí Prahy dokázali zmodernizovat s absolutní noblesou
Na jižních svazích velkých předměstí Prahy během první republiky vyrostly nevšední noblesní vily. Na rozdíl od dnešní moderní architektury už tehdy působily jako historické, nebo dokonce jako z pohádky. Typické pro tyto prostorné domy jsou strmé střechy, kamenná podezdívka a nadbytečné cihlové obklady. Kvůli romantizujícímu vzhledu, a z dnešního pohledu ne příliš praktické formě, jim kdysi průmysloví proroci nedávali naději na dlouhou budoucnost. Avšak stojí zde dodnes a majitelé si je nechávají rekonstruovat.
Nový dům plně respektuje typickou zástavbu obce. Zasazený mezi odrostlými stromy ukrývá překvapení
Starý dům v obci Řepov v okrese Mladá Boleslav dosloužil. Architekt Robert Hofman místo něj navrhl nový, který umístil mezi odrostlé okrasné i ovocné stromy. Stíny košatých stromů dopadají na fasádu a okny a střešními světlíky vstupují i do interiéru. Nenápadný dům, postavený na přibližně stejné zastavěné ploše jako původní, plně respektuje typickou zástavbu obce, a přece přináší více překvapení.
Po osmnácti letech se konečně dočkali rekonstrukce. Jak si s ní poradila pětičlenná rodina se zvyšujícími se nároky dětí?
Postavíte nebo koupíte dům, zabydlíte se, máte děti a později stále nacházíte výmluvy, proč ještě „není ta správná doba“ pro rekonstrukci, ačkoliv už vám dispozice až tak nevyhovuje. Některé rodiny k přeměně bydlení přinutí rodinná či ekonomická situace. Jiné uznají, že původní řešení už nevyhovuje jejich potřebám, až když děti „vyletí z hnízda“. Podívejte se, jak řešila rekonstrukci bydlení pětičlenná rodina osmnáct let po tom, co se poprvé nastěhovali do domu.
Jak vytvořit soukromí na svažitých parcelách, které z obou stran obklopuje cesta
Divoká Šárka je romantická přírodní lokalita, kterou nejen domácí nazývají oázou ticha v Praze. Rozsáhlé lesy, skalnatá úbočí, potok či přírodní koupaliště lákají i turisty. Nečekaná přírodní scenérie na severu Prahy okouzlila také investory, kteří se rozhodli na tomto území postavit ne jeden dům, ale hned dva. I když na první pohled vypadají navlas stejně, ve skutečnosti jsou to spíše dvouvaječná dvojčata – s určitými odlišnostmi.