Zdroj: Tomáš Rasl

Nový dům plně respektuje typickou zástavbu obce. Zasazený mezi odrostlými stromy ukrývá překvapení

13. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Starý dům v obci Řepov v okrese Mladá Boleslav dosloužil. Architekt Robert Hofman místo něj navrhl nový, který umístil mezi odrostlé okrasné i ovocné stromy. Stíny košatých stromů dopadají na fasádu a okny a střešními světlíky vstupují i do interiéru. Nenápadný dům, postavený na přibližně stejné zastavěné ploše jako původní, plně respektuje typickou zástavbu obce, a přece přináší více překvapení.

Díky zachování charakteru pozemku – stromů, nádvoří i polohy domu – nepůsobí stavba ani majestátně, ani jako „pěst na oko“. Zjemnění objemu architekt dosáhl rozčleněním stavby na tři základní hmoty. Dvě na okrajích mají sedlovou střechu. Spojuje je jednopodlažní část s plochou zatravněnou střechou. Členění domu zvýrazňují vnější materiály.

Přečtěte si také:
Moderní venkovský dům vytvořený z kombinace dvou kontrastních celků

Tři materiály na fasádě – tři funkční části

V domku, který má cihlový obklad a je nejblíže k ulici, se nachází ateliér a dvojgaráž. Na druhé straně pozemku stojí omítnutý dům se sedlovou střechou. Toto je hlavní obytná část celé stavby.

Denní zóna - Rodinný dům s krytým bazénem v Řepově

V přízemí najdete velkou společenskou halu, v níž se nachází jídelna, kuchyň, prostor pro relaxaci, vstup do bazénu a do obývacího pokoje. Zdroj: Tomáš Rasl

V přízemí najdete velkou společenskou halu, v níž se nachází jídelna, kuchyň, prostor pro relaxaci, vstup do bazénu a do obývacího pokoje. Koupelny umístil architekt ve dvou podlažích nad sebe a „obklíčil“ je schodištěm. V prostoru nad jídelnou je strop otevřen až po střechu s velkým oknem.

V horním podlaží se nacházejí tři ložnice, koupelna a úložné prostory. Hlavní ložnice má vlastní koupelnovou část a můžete z ní vyjít na zelenou střechu nad bazénem.

Jídelna - Rodinný dům s krytým bazénem v Řepově

Hlavní obytná část se nachází v domku s omítnutou fasádou se sedlovou střechou. Zdroj: Tomáš Rasl

Dvě části se sedlovou střechou spojuje krytý bazén

„Pracovní“ domek, kde je ateliér a garáž, spojuje s obytným prostorem obdélníková hmota s krytým bazénem. Autor stavby podél bazénu vytvořil i příjemnou krytou terasu. Zajímavým detailem je vizuální propojení haly, bazénu a ateliéru díky vnitřním oknům. V suterénu se nachází prostor na skladování ovoce z vlastní zahrady a technologie bazénu.

Krytý bazén - Rodinný dům s krytým bazénem v Řepově

Zajímavým detailem je vizuální propojení haly, bazénu a ateliéru díky vnitřním oknům. Zdroj: Tomáš Rasl

„Navzdory tomu, že nový rodinný dům respektuje a zachovává stávající rozložení původní stavby, zahrady i nádvoří (a to včetně existujících okrasných i ovocných stromů), je navržen tak, aby zachoval existující hodnoty okolní zástavby a též aby poskytoval dobré využití pozemku. Samozřejmě zároveň splňuje technické i provozní podmínky moderního bydlení,“ doplňuje architekt Robert Hofman.

Materiálové řešení stavby: keramika, ocel, železobeton i titanzinek

Obvodové zdivo je ošetřeno hladkou omítkou světlešedé barvy, jíž kontrastují antracitová hliníková okna. Falcovaná střešní krytina je z přírodního titanzinkového plechu. Svislé nosné konstrukce tvoří stěny z keramických bloků, doplněné ocelovými sloupy. Stěny suterénu mají kvůli bazénu železobetonové konstrukce, samotný bazén je z vodostavebního betonu.

Sedlová střecha - Rodinný dům s krytým bazénem v Řepově

Nad bazénem se nachází zelená střecha, na kterou můžete vyjít z koupelny v hlavní ložnici. Zdroj: Tomáš Rasl

Z železobetonu jsou i stropy. Střecha ve východní části objektu má hambálkový krov, v západní je krov tvořený krokvovou soustavou.

Topení, úprava vody a vzduchu

Vytápění novostavby zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, jako záloha funguje plynový kotel. Vnitřní prostředí prostoru bazénu upravuje vzduchotechnika se strojovnou v suterénu. Voda v bazénu je ošetřena chlórovou technologií.

Přečtěte si také:
Diagonální dům efektivně využívá prostor. Do bazénu se dostanete rovnou z interiéru

RD s krytým bazénem

architektonický ateliér: HOFMAN ARCHITEKTI, s. r. o.
autor: Robert Hofman
spolupráce: Kamil Hladký
spoluautor interiéru: Pavla Petrová
lokalita: Řepov, ČR
plocha bytu: 312 m2
zastavěná plocha: 310 m2
obestavěný prostor nadzemní: 1 745 m3
obestavěný prostor podzemní: 56,35 m3
obestavěný prostor celkem: 1 801,35 m3
realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Rasl

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény fasády rodinných domů moderní domy třípodlažní domy zelené střechy
Sdílejte článek

Diskuze