zelené střechy
Zateplená, ale nepřehřívá se! Ve zrekonstruované chatě v Orlických horách šetří energii zimní zahrada
Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžování i letní rekreace. Tyto možnosti nabízí prostředí Orlických hor. Pod Bukovou horou se nacházela lyžařská chatka z osmdesátých let, krčící se pod stoletým javorem. Vznikla na místě zaniklé chalupy. Avšak roky plynou a potřeby majitelů se mění, a tak i tato chata si vyžádala rekonstrukci. Přibylo více prostoru, světla, ale i zeleně.
Nový dům plně respektuje typickou zástavbu obce. Zasazený mezi odrostlými stromy ukrývá překvapení
Starý dům v obci Řepov v okrese Mladá Boleslav dosloužil. Architekt Robert Hofman místo něj navrhl nový, který umístil mezi odrostlé okrasné i ovocné stromy. Stíny košatých stromů dopadají na fasádu a okny a střešními světlíky vstupují i do interiéru. Nenápadný dům, postavený na přibližně stejné zastavěné ploše jako původní, plně respektuje typickou zástavbu obce, a přece přináší více překvapení.
Dům na okraji Davle, kde se potkává příroda s moderními technologiemi
Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína. Téměř pasivní Slamák, jak majitelé svému domovu přezdívají, jim za svými zdmi skýtá plně komfortní moderní bydlení, které si rozumí jak s přírodou, tak i se současnými technologiemi.
V malebné vesničce postavili rodinný dům nejen pro víkendové relaxace
Malebná slovenská ves Malá Čierna je příjemným místem nejen pro víkendovou relaxaci, ale i k bydlení, především když dáváte přednost tichu a blízkosti přírody. Nemá ani tři sta šedesát obyvatel, ale zato ji znal už Matěj Korvín. Právě v této lokalitě vyrostl nový rodinný dům z dílny ateliéru TREEA. Jednoduchá forma s nakloněnou střechou jako okolní vrchy, která je částečně zatravněna, přímo ideálně zapadla do prostředí.
Moderní dřevostavba v pasivním standardu navzdory dvěma podlažím neprovokuje
Poslední roky nám ukazují, že dřevostavba nemusí vypadat jen tradičně, ale může vypadat úplně jinak – moderně, může poskytovat mnoho prostoru pro pohodlné bydlení, a přitom být stále v souladu s přírodou. Společnost 3AE realizovala na jihu Prahy – v městská části Zbraslav – stavbu, kterou navrhl architekt Lukáš Pejsar. Je v pasivním standardu.
Vegetační extenzivní střecha ISOVER s certifikací BROOF (t3)
První požární zkouška extenzivní zelené střechy v České republice, během které se zkoušela odolnost proti vnějšímu působení požáru, se konala v prosinci 2019 ve zkušebním ústavu PAVUS ve Veselí nad Lužnicí.
Novostavba překvapuje atriem i úrodnou zahrádkou na střeše
Při návrhu a realizaci jednopodlažního domu v Mariance uvažoval o úniku z hlavního města dokonce i sám architekt.
Přinášíme výstupy z kulatého stolu: Vegetační střechy
Města a krajinu stále více sužuje sucho. Vegetační střechy jsou jedním z nástrojů, jak lépe hospodařit s dešťovou vodou. Co brání většímu uplatnění zelených střech u nás? Jaká je náročnost údržby?
Absolutní soukromí? Rozsáhlý dům na samotě se ukrývá pod zelenou střechou
Zaujal nás osamělý dům v blízkosti jezera, který je dokonale začleněný do terénu. Za světla uvidíte jen kopec, za tmy trojúhelník světla se zatravněnou střechou. Je řešen tak, aby odolal i silným větrům, které tu jsou obvyklé.
Zahradník si nechal postavit dům se zelenou střechou zcela na kopci
O tom, že je možné navrhnout pohodlný a plně funkční dům i na kopci nad vinicemi, vás přesvědčí tato realizace. Rodinný dům, který architekti navrhli, totiž stojí na nejvyšším bodě vrchu Vinice a absolutně splývá s prostředím.