Tropický ráj uprostřed obýváku? Poradíme, jak na to!
Rostlinné kompozice ve skleněných nádobách jsou trendovou záležitostí. I když je lze koupit hotové, jednoduše si je zhotovíte i svépomocí. Pokud jde o rostliny, hodí se druhy, které pocházejí z tropů, ale vyplatí se sáhnout spíš po nižších a kompaktně rostoucích jedincích.
Jsou to například pestrolisté fitónie, podrostovka, popínavý fíkovník, korálovka či pepřovce. Jestli máte k dispozici větší nádoby, můžete si do nich svépomocí vysadit i miniaturní druhy orchidejí, drobné kapraďorosty či bromélie.
Příprava je důležitá
Prostředí, které vytváří vnitřek skleněné nádoby, je vhodné i pro masožravé rostliny, nádherně se tu rozrostou. V průhledné skleněné lahvi, ideálně se širším hrdlem, vzniknou zakrátko optimální mikroklimatické podmínky, a to se projeví bujnějším růstem rostlin.
Nádoby však před výsadbou důkladně vyčistěte, a pokud je to možné, i vydezinfikujte, abyste předešli nežádaným problémům spojeným s choroboplodnými zárodky. Nezapomeňte, že nádobu, kde si vysadíte tropickou minizeleň, nesmíte úplně uzavřít, stačí jen částečně.
Z vlhkého substrátu se totiž bude vypařovat voda, vysráží se na stěnách nádoby a pomůže vytvářet hodnotné mikroklima. Osazenou nádobu umístěte na světlé místo, avšak mimo dosah přímých slunečních paprsků.
Tropické rostliny nejlépe prosperují v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí a v teple.
Výsadba tropických rostlin do skleněné nádoby krok po kroku
1. DRENÁŽ je nutná i při tomto způsobu pěstování. Na dno skleněné nádoby dejte nejdříve asi 5 cm vysokou vrstvu říčního štěrku či keramzitu. U menších nádob může být vrstva menší.
2. SUBSTRÁT bude další vrstvou. Nejdříve však nasypte na drenáž tenkou vrstvu dřevěného uhlí a až na ni pěstitelský substrát, ideálně rašelinový, čerstvý a mírně vlhký.
3. ROSTLINY sázejte vždy s neporušeným nebo jen uvolněným kořenovým balem, ideálně mladší, a ne rozrostlé jedince. V rámci jedné nádoby takové velikosti stačí dva tři druhy.
4. VLÁHU musí mít vysazené rostliny k dispozici hned po zasazení. Je předpokladem rychlého ujmutí. Zeleň zalejte odstátou vodou pokojové teploty. Dejte pozor, abyste substrát příliš nepromáčeli.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis V Zahradě