Kosatec vám svojí vůní a barevností oživí zahradu. Jak o něj pečovat?
Během jara se pyšní velkými, tvarově, barevně i vůní zajímavými květy. Patří mezi tradiční, dlouhověké a pěstitelsky nenáročné zahradní rostliny, které se vyznačují obrovskou rozmanitostí a zároveň stále něčím novým. Uplatní se v moderních i starších zahradách. Co udělat pro to, aby tyto oblíbené trvalky vytvořily co nejvíce květů?
Charakteristika
Barevnost květů je u této rostliny ohromující a mnohdy i její vůně. Rozkvetlými rostlinami kosatců se můžete v zahradách nadchnout od dubna do června. Stačí si vybrat a vysadit vhodné druhy či odrůdy a nejlépe, pokud si je poskládáte tak, aby vám rozkvétaly postupně. Vybrat si z takového rozsáhlého sortimentu však není jednoduché.
Jde totiž o mimořádně rozsáhlý rod, který zahrnuje až 200 druhů a obrovské množství odrůd. Pokud jde o druhy, v našich zahradách se jich pěstuje jen několik. Liší se charakterem růstu, ale i tvarem či velikostí květů, a dokonce intenzitou jejich vůně. Kosatce se navzájem odlišují i kořeny. Některé mají v půdě cibule, jiné svazkovité kořeny nebo plazivé a zhrublé oddenky.
Každá skupina zahrnuje vícero druhů a odrůdy s nádhernými květy, které vyrůstají na stoncích jednotlivě nebo jako soukvětí. Květy kosatců bývají jednobarevné nebo vícebarevné, mnohdy jsou zajímavě tónované. Listy tvoří typický vějíř, u některých druhů trs, bývají mečovité nebo trávovité, kratší či delší. Velkou rozmanitostí se vyznačují zejména kosatce, které mají v půdě oddenky.
Vhodné stanoviště
V zahradách mají tyto rostliny rozmanité využití. Vzrůstově nízké druhy a odrůdy se uplatní na skalkách, suchých květinových zídkách, ve štěrkových záhonech a kamenných žlabech, vyšší druhy ve smíšených květinových záhonech, před skupinami kvetoucích keřů, u chodníků a některé i u jezírek a jiných vodních prvků.
Nižší až středně vysoké kosatce pěkně vyniknou i v květináčích. Druhy s podzemními oddenky a cibulemi prosperují na slunečných, teplejších a vzdušných stanovištích se sušší a dostatečně propustnou půdou, neutrální až zásaditou reakcí. Nesnášejí však příliš vlhkou a nevysychavou půdu. Místo pěstování by mělo být zároveň chráněné před silnějším větrem.
Druhy, které mají svazkovité kořeny, ocení spíš polostín s vlhkou půdou, některým zástupcům dokonce nevadí ani umístění v tzv. močálové zóně. Na jednom místě tyto rostliny pěstujte nejdéle 4–5 let, potom je lepší trsy zmladit, čili vykopat, rozdělit a rozsázet na nová místa. Díky tomu budou opět bohatě kvést a budou mít vitálnější vzhled.
Péče
Kosatce patří k nenáročným okrasným rostlinám a do jejich pěstování se můžete pustit, i když ještě nemáte příliš zkušeností se zelení. Je však pár úkonů, které byste neměli zanedbat. Každý rok brzy na jaře byste například porost kosatců měli důkladně očistit od suchých listů z předcházející sezóny.
Následně je třeba velmi opatrně prokypřit povrch půdy v okolí rostlin (zlehka, ne moc hluboko) a rovnoměrně aplikovat vícesložkové hnojivo s nižším obsahem dusíku nebo prosátý kompost. Přihnojení můžete zopakovat ještě i během kvetení. Během sezóny se snažte udržet kosatcový záhon bez plevele a zároveň kontrolujte výskyt chorob či škůdců.
Top Odrůdy
‘Empress of India’
Atraktivní vyšší odrůda s bledě fialovým květem. Vynikne samostatně i ve společnosti jiných kvetoucích trvalek. Dorůstá do výšky 90 cm.
‘Nibelungen’
Vděčná odrůda nabízí žluté květy s fialovým žebrováním. Rostlina je vysoká 80 cm.
‘Edith Wolford’
Atraktivní kosatec s dvoubarevnými, zajímavými fialovo-žlutými voňavými květy. Je vysoký 80 cm.
‘Robusto’
Oblíbená odrůda, která nabízí sytě zbarvené, jemně oranžové voňavé květy. Je vysoká 70 cm.
‘Almaden’
Nádherně kvetoucí odrůda se sametovými, kaštanově zbarvenými a voňavými květy. Dorůstá do výšky až 90 cm.
Truly
Půvabná odrůda kosatce nízkého. Vyniká světle modrými květy.
Nezapomeňte
- Suché listy kosatců můžete odstranit už během podzimu, ale pokud je ponecháte na rostlině během zimy, poslouží jako zimní ochrana. V průběhu vegetačního období se však vždy snažte odstraňovat listy se známkami chorob a ty, které jsou poškozené.
- V rámci jarního čištění záhonu s kosatci zkontrolujte, zda podzemní oddenky příliš netrčí z půdy. Jestli jsou navíc i z půdy uvolněné, opatrně je mělce zatlačte nazpět. Příliš vyčnívající oddenky během sezóny zakryjte tenkou vrstvou zeminy.
- Od srpna do poloviny září můžete přistoupit k přesazení kosatců a rozmnožení dělením trsů. Signálem, že je to nutné, je slabší kvetení rostliny a též vyholování střední části trsu – nové výhonky vyrůstají jen z okrajových podzemních oddenků.
- Místo, kde se rozhodnete pěstovat kosatce, důkladně připravte. Nejdůležitější bude odstranit všechen trvalý plevel i s kořeny. Pokud se totiž později z ponechaných kořenů rozroste, porost kosatců se odpleveluje velmi komplikovaně. Při přípravě půdy zvažte i přihnojení. Přidání maštalního hnoje, kompostu nebo jiných hnojiv těsně před výsadbou je totiž nevhodné, ideálnější je pro tyto trvalky dříve vyhnojená půda.
- Při rozmnožování a přesazování dejte pozor, aby na každém podzemním oddenku byly zdravé části a kořeny, listy zkraťte o dvě třetiny. Oddenky vysazujte po úpravě tak, aby jejich horní část mírně trčela z půdy, tedy mělce.
Možnosti využití
V květinových záhonech
Vysadit si na tato místa můžete zejména kosatec bradatý, z pestré nabídky jeho středně vysokých nebo vyšších odrůd si vyberte zástupce, který se vám barevně bude nejvíce hodit. Tyto kosatce jsou kříženci botanických druhů, potěší vás bohatým kvetením, sytě zbarvenými a voňavými květy.
V rámci smíšených květinových záhonů vysázejte kosatce do menších a větších skupin, přičemž každá skupina by měla být tvořená jen zástupci jednoho druhu či odrůdy. Rostliny nesázejte jednotlivě a určitě ne příliš mnoho druhů. Výsadby nesmí být příliš husté a zároveň je nutné, aby šlo o slunečné místo.
Na skalce a ve štěrkovém záhonu
Nejlépe se na těchto místech uplatní kosatec nízký. I když jsou tyto rostliny nevysoké, zakrátko vytvoří souvislý a hustě olistěný porost, který každý rok na jaře bohatě rozkvete.
Tyto kosatce kvetou v dubnu až květnu. Můžete je však pěstovat jen na slunečném stanovišti a v kvalitně propustné půdě. K přednostem tohoto kosatce patří i to, že výborně toleruje sucho. Nesnáší však nadbytek vody, který způsobuje uhnívání dužinatých odnoží.
V květináčích
Kosatec nízký se hodí i na pěstování v menších terakotových květináčích, nejlépe v nich vynikne samostatně a po tom, co se trochu rozroste. Důležité je zvolit umístění takových výsadeb na slunečném místě a použít propustný substrát.
V květináčích vám však porostou i déle kvetoucí, vzrůstově nižší nebo středně vysoké odrůdy kosatce bradatého a též kosatce, které mají v půdě cibule.
V jezírkách a na vlhkých stanovištích
Přímo na vlhké břehy jezírek si můžete vysadit například kosatec žlutý, který je součástí vlhkomilného rostlinstva i ve volné přírodě, ale zejména kosatec sibiřský. Tento druh v ideálních podmínkách velmi rychle vytváří široké a bohatě olistěné trsy. Je to nenáročný a vděčný kosatec, zastoupený několika odrůdami s modrými, žlutými nebo bílými květy. Poroste v polostínu, ale i na slunci, snese dokonce mělčí vodu.
Kvete v květnu až červnu. Stejně tak si ho však můžete vysadit i do zahrad, pro které je typická vlhká půda. Půdy bohatě zásobené vláhou a místa, která nevysychají, udělají dobře i kosatci japonskému (Iris ensata), který každý rok přináší překrásné květy. Má vícero odrůd a tvoří trsy trávovitých listů. Květy tohoto druhu mohou být jedno i vícebarevné, modré či purpurové, bílé i fialové.
Kosatec japonský vyžaduje otevřené, slunečné stanoviště, ocení dostatečnou vlhkost stanoviště, půda však nesmí být v zimě dlouhodobě zmáčená. Hodí se na vytvoření souvislejšího porostu, uplatní se v pozadí vodních ploch a zároveň i ve stylizovaných výsadbách v japonském stylu, avšak jen na místech s dostatečně vlhkou půdou.
FOTOGALERIE
Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock, Daniel Košťál