Zahradní architekt radí, jak na nízkoúdržbovou zahradu u chalupy
Na chatu, letní domek nebo chalupu nejezdíme každý víkend, navzdory tomu chceme, aby byl pozemek upravený. Dá se toho dosáhnout i bez větší námahy? Co vysadit a jaké pomocníky zvolit, pokud nechceme přijet do pralesa, ve kterém kraluje plevel nebo zvadlé rostlinstvo? Vše v rozhovoru prozradí zahradní expert.
Zahradní architekt Zoltán Nagy radí, jak snadno udržet zahradu u chalupy v dobrém stavu s minimální údržbou. Navede na rostliny, které prospívají i bez časté péče a prozradí technické novinky, které zahrádku oživí i v době nepřítomnosti.
Jak na zahradu u chalupy bez starostí
Jak a čím si můžeme osadit okolí chaty nebo chalupy, pokud tam nejezdíme často nebo pravidelně?
Záleží na tom, v jakém prostředí se nachází samotná chata/chalupa. Jinou výsadbu bych zvolil v horském prostředí, jinou v nižších polohách. Pokud bereme v úvahu faktor údržby (méně frekventovaná návštěva chaty), použijme listnaté vždyzelené keříky či jehličnany. Mohou to být například tavolníky, nátržníky, skalníky. Z trvalek a okrasných trav volme druhy, které si vystačí se zmlazením během jarní údržby. Patří k nim například třapatkovky, třapatky, liliovky. Samozřejmě, hodně záleží i na architektuře samotné chaty.
Jak na zahradu ve svahu
Jakou výsadbu navrhujete na zpevnění svahu, když je rekreační bydlení na nerovném terénu?
V prvním kroku je potřeba zpevnění svahu, například použitím jutové rohože, která dokáže zachytit nejen zeminu, ale i mulčovací kůru. Pokud máte u chaty studnu, nezapomeňte pod výsadbu instalovat i kapkovou hadici. Na rychlé pokrytí svahu jsou ideální poléhavé rostliny typu skalníky, zimolezy či nízké plazivé jehličnany.
Můžeme si v takovém případě dovolit i nějaké ovoce či zeleninu?
Určitě ano, drobné ovoce a ovocné stromy jsou u chat doslova žádané. Hrušky, jabloně či švestky jsou méně náročné na častou údržbu, rybíz, angrešt, jahody a maliny též potěší při návštěvě. Zelenina je otázkou, přece jen potřebuje častější péči než ovocné dřeviny či keře. Záleží však, jak často na chatu jezdíte. Pokud je oblast elektrifikovaná (máte možnost automatické závlahy), tak ani to nemusí být větší problém. Případně zeleninové záhony můžete mulčovat vhodným biomateriálem, abyste nemuseli bojovat s plevelem a se suchem. Na chatě by však určitě neměly chybět bylinky, které se v létě dají využít při grilovačce, ale i v nápojích a v zimě po usušení v čajích.
Speciální přístup se vyplatí
Jaké technické pomocníky byste doporučili na udržení zahrádky, když v ní déle nebudeme? Například v čase dovolené.
Automatická sekačka (s připojením na internet se SIM – kvůli kontrole stavu, GPS, alarmu) je možností pro lépe zabezpečené areály chat, které jsou obehnané oplocením a elektrifikované. Podobně je to s automatickou závlahou, která se dokáže postarat o závlahu v době vaší nepřítomnosti.
V čem byste pozemek okolo chalupy či chaty upravili jinak v porovnání s pozemkem okolo domu ve městě?
Nedá se to takto konkretizovat. Každá situace je jiná. Pokud to však okolnosti u chaty umožňují, volil bych méně dlážděných ploch, méně technických detailů, více přírodně působících a bohatě kvetoucích záhonů. S přihlédnutím ke geniu loci (atmosféře) dané lokality.
Jaké trvalé rostliny dodají exteriéru výraz tradičního venkova a jaké upřednostňujete u moderních staveb?
Jednoznačně trvalky a okrasné trávy. Kvetoucí, vždyzelené, ozdobné listem, květenstvím, vysoké, nízké, texturované, výplňové, solitérní, půdopokryvné… Tyto vlastnosti je předurčují k multifunkčnímu využití. Pocházejí z bohaté rodiny, která umožňuje výběr a použití nejen ve venkovských kompozicích, ale i v těch moderních. Takováto podpora fauny je přidanou hodnotou a vodítkem pro každého uvědomělého moderního člověka.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME