Malé vodní prvky v zahradní kompozici

01. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Voda je úžasný prostředek, kterým můžete oživit a obohatit svou zahradu. Že máte jen balkon nebo terasu? Žádný problém. O přítomnosti malého vodního prvku ve vaší zahradní nebo balkonové kompozici totiž nerozhoduje velikost prostoru, ale […]

Voda je úžasný prostředek, kterým můžete oživit a obohatit svou zahradu. Že máte jen balkon nebo terasu? Žádný problém. O přítomnosti malého vodního prvku ve vaší zahradní nebo balkonové kompozici totiž nerozhoduje velikost prostoru, ale jedině vaše chuť a vůle.

 

Voda může mít nespočet podob i na malém prostoru
Fontány, malé okrasné vodní nádrže, prameniště, ptačí napajedla – to jsou jen některé z mnoha malých vodních prvků. Seznam by mohl končit (nebo spíše začínat) obyčejnými keramickými nádobami napuštěnými vodou, které zpříjemňují horké dny i na té nejmenší terase.
Při volbě vodní atrakce berte v úvahu rozměry a styl zahrady (respektive balkonu, terasy), účel, který má vodní plocha plnit, čas a síly potřebné při udržování vodního díla, finanční možnosti a bezpečnost.
Malé vodní atrakce můžete využít i ve velké zahradě, ale je třeba je umístit na exponovaná místa, například na okraj terasy, k odpočívadlu, ke vstupu nebo průchodu.
Pro zjednodušení lze malé vodní prvky rozdělit do čtyř skupin:

  • klidná voda bez rostlin,
  • klidná voda s rostlinami,
  • voda v pohybu bez rostlin,
  • voda v pohybu s rostlinami.


Klidná voda s rostlinami
Vodní nádrž (ať už přenosná nebo zabudovaná) s výsadbou je náročnější v podstatě jen o péči, kterou je nutné věnovat zazimování některých druhů vodních rostlin. Mezi nejoblíbenější patří samozřejmě lekníny. Můžete mezi nimi najít i drobné odrůdy, které se dají pěstovat i v malých nádobách (s hloubkou od 10 cm). Aby se voda rychle nekazila, objem nádoby by měl být alespoň 25 l. Nádrž musí být vodotěsná a netoxická. Pokud v ní chcete pěstovat lekníny, měla by být denně osluněna dvě až tři hodiny a zbytek dne by měla být ve stínu. Není problém zastínit nádobu většími rostlinami či paravánem. Tam, kam sluneční paprsky nemohou, budou z rostlin vhodnější vodní mor kanadský (Elodea canadensis), žebratka bahenní (Hottonia palustris) nebo stulík žlutý (Nuphar lutea); lekníny by sice v permanentním stínu přežily, ale nekvetly by. 

Klidná voda bez rostlin
Nejjednodušší malé vodní prvky jsou rozmanité nádoby naplněné vodou, ale bez živých výsadeb. Když si v zahradě užíváte chvíle pohody, stačí nádobu naplnit vodou. Tato forma je vhodná tehdy, chcete-li mít jen minimum starostí – i proto není třeba nádoby osazovat rostlinami. O vytoužený efekt se postará okolní výsadba, která se bude odrážet na vodní hladině. Ideální jsou kosatce, trávy či drobné převislé vrby, tedy rostliny, které nemusíte složitě zazimovávat.

Velmi jednoduchým vodním prvkem jsou i ptačí napajedla, která by měla být mělká a bezpečná i pro mláďata. Umístěte je do klidnější části zahrady, aby se ptáci mohli nerušeně napít.

Voda v pohybu bez rostlin
Prameny a fontánky, které mají uzavřený vodní okruh, patří mezi snadno dostupné malé vodní prvky. Jejich podstatu tvoří otevřená nebo skrytá zásobovací nádrž na vodu a čerpadlo s tryskou. Pokud má být voda uměle v pohybu, počítejte s přívodem elektrického proudu – na pohon čerpadla i na umělé osvětlení, které dokáže vytvořit romantickou večerní atmosféru. (Bezpečnější jsou čerpadla s motory na proud s nízkým napětím – v domě se umístí transformátor a na venkovní ploše se používá jen nízké napětí 12 až 24 V.)
V blízkosti nádrží a nádob s objemem nad 20 l se vyplatí i přívod vody, který využijete při doplňování vody do potřebné výšky. Do těch menších můžete vodu dolévat konví nebo vědrem.

Při výběru vodního prvku vycházejte ze stylu zahrady a domu – sjednoťte a zopakujte už použité materiály.
Nezapomínejte, že techniku musíte dobře zazimovat, to znamená vypustit vodu a zakrýt nebo schovat čerpadlo, případně celou nádrž. 

Potůčky můžete spojit i několik přírodních jezírek či pravidelných vodních nádrží. Terén by měl mít mírný sklon. Máte-li zahradu s větším svahem, můžete díky potůčku vytvořit kouzelné partie – a to vybudováním celé soustavy jezírek, tůní a vodopádů. Taková atrakce může být v provozu stále, pokud máte k dispozici přirozený zdroj vody, v opačném případě, jste-li odkázáni na vodu z vodovodu, potok uvádějte do pohybu jen občas.

Voda v pohybu s rostlinami

Zde se jedná o kombinaci předcházejících tří skupin. Na zimu se musíte postarat o nádrž, čerpadlo i rostliny. Kombinované nádrže je lepší budovat o něco větší, protože většina vodních rostlin dává přednost stojaté vodě. Při kombinaci rostlin a tekoucí vody v jedné nádrži by místo, kde bude voda v pohybu, mělo mít odstup nebo mělo být odděleno přepážkou – vyhovíte tak především leknínům, které milují stojatou vodu.
Co se týká zazimování, je lepší na dně nádrže vybudovat šachtu na přezimování rostlin (myslete na to už při její výstavbě). Přímo do šachty můžete lekníny vysadit natrvalo (stačí hloubka 60 cm). Na zimu vodu vypusťte nebo odčerpejte a rostliny řádně zakryjte listím nebo jutovinou.

TEXT, FOTO a KRESBY: Ing. Hana Říhová
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Čerpadlo do studny Čerpadlo na vodu jezirka Jezírkové čerpadlo Jezírkové čerpadlo přezimování Vodní čerpadlo zahrada zahradní fontány
Sdílejte článek

Diskuze