foto Daniel Košťál

Zahrada krásna i v mrazu a závějích

16. 01. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Říká se, že v zimě příroda spí. Aby se i vaše zahrada vyspala do růžova a i během spánku vám dělala radost, je potřebné se na to pořádně připravit.

www.bellarose.cz

www.bellarose.cz

Jen ne na trávník!

V čase zimních mrazivých dní by se nemělo vstupovat na trávník. Ani na ten přírodní. Stébla trav se totiž snadno lámou a poškozená místa jsou vstupní branou pro různá onemocnění, například plíseň sněžní. Ta dokáže zanechat skutečně ošklivé stopy na trávníku. Navíc, na místech, kde se chodilo, sníh roztaje mnohem později. Skotačení dětí by však měl trávník zvládnout.

http://vonadomova.sk/

http://vonadomova.sk/

Ptačí budky umístěte tak, aby se k nim nedostali predátoři, hlavně kočky.

foto Daniel Košťál

foto Daniel Košťál

Zeleň v nádobách

Zakrslé jehličnany a stálezelené listnáče ve vegetačních nádobách zimující venku zalévejte v malých dávkách ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno. Půdu kolem dřevin pokryjte kůrou, mechem nebo šiškami. Před silným zimním sluncem rostliny ochrání netkaná textilie.

Lucerničky a další ozdoby volte jen z lehkých materiálů.

www.bellarose.cz

zdroj: www.bellarose.cz

Pozor na sníh

Mokrý a těžký sníh je problémem hlavně pro sloupovité a rozložité dřeviny, případně jejich kulovité formy. Aby je nepoškodil, sloupovité dřeviny před zimou pevně svažte a z ostatních průběžně setřásejte sníh. Stejnou pozornost věnujte i živým plotům ze stálezelených dřevin.

foto Daniel Košťál

foto Daniel Košťál

Kontrola zimního krytu

Zahrada bez újmy přezimuje jen tehdy, pokud bude dobře ochráněna před mrazem, zimní vlhkostí a ostrým sluncem. Rozhodně je důležité ochránit hlavně stromkové růže, přikrýt chvojím záhony s vysazenými dvouletkami a cibulovinami, nahrnout suché listí a chvojí k nově vysazeným listnáčům a jehličnanům a v silnější vrstvě i k rododendronům. V průběhu zimy průběžně kontrolujte pevnost zimního krytu. Také je potřebné se občas podívat na pevnost svázání okrasných trav – uprostřed trsů by neměla být zamrzlá voda ani sníh.

foto Daniel Košťál

foto Daniel Košťál

Nepřehánějte to s pořádkem

V zahradě přírodního charakteru jsou dovoleny mírné prohřešky, například v podobě zbytků suchých rostlin, jejichž semena slouží jako potrava pro jiné živočichy. Nelikvidujte ani stonky rozchodníku, třapatky či rozrazilu – zajímavě ozdobí zimní záhony.

foto Daniel Košťál

foto Daniel Košťál

Šperky záhonů

V zimním období mnohem více vyniknou i stříbřité listy některých trvalek a bylinek (například šalvěje, tymiánu či levandule). Proto je nestříhejte, ale nahrňte k nim suché listí. Listy bylinek i v zimě vypařují vodu, ale ze zmrzlé země ji nemohou čerpat, proto je v době, kdy nemrzne, zalévejte. Stejně tak i bylinky v nádobách.

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Čas na rychlení hyacintů

Už v prosinci můžete začít s rychlením hyacintů – kvetoucí vnesou do bytu barevnost i svěží vůni. Na rychlení stačí menší vázička se širokým hrdlem a vodou. Cibuli vložte do hrdla tak, aby její spodní část byla částečně ponořená ve vodě. Vázičku postavte na tmavší místo s teplotou přibližně 10 °C. Pokud se mezi mladými listy ukáže květní poupě, zvyšte okolní teplotu a vázičku přemístěte na světlo. Kvetoucí hyacint vydrží déle v chladné a světlé místnosti. Cibule můžete rychlit i v půdě, musí být však stále mírně vlhká.

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Klenoty zimy

V průběhu zimního období se v zahradnictvích prodávají kvetoucí čemeřice (Helleborus niger), které jsou mimořádně vhodné do přírodně laděné zahrady. S jejich výsadbou však počkejte až do brzkého jara. Do té doby je potřebné je pravidelně zavlažovat, ale dejte pozor, aby kořenové baly nebyly promočené. Než nadejde čas jejich výsadby, mohou být čemeřice v nádobě krásnou zimní dekorací, pokud je obložíte stálezelenými větvičkami a umístíte vedle vstupu do domu. Případně můžete květináč obalit jutovinou, látkovým sáčkem a dozdobit stuhou a jehličnatou větvičkou.

V zahradnictvích nyní můžete koupit dřeviny kvetoucí v zimě, například vilíny, jasmín nahokvětý, zimokvět či kalinu. S jejich výsadbou ovšem počkejte až na příchod jara.

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Co se živým stromečkem?

Stromek v květináči po Vánocích určitě nevyhazujte. Raději ho přeneste do zahrady, ve které může dále růst. Stromeček by měl být ve vytopeném bytě nejvíce dva týdny a nikdy mu nesmí úplně proschnout kořenový bal. Také je vhodné zvyšovat vlhkost vzduchu v jeho okolí. Po dvou týdnech ho přeneste do chladné a světlé místnosti. Stále ho zalévejte. Asi po týdnu ho umístěte ven. Když nemrzne, můžete ho zasadit. Pokud je tuhá zima, chraňte ho před mrazem netkanou textilií. Zalévejte ho jen tehdy, když nemrzne, a s výsadbou počkejte do jara.

NEZAPOMEŇTE

Vyčistit a uložit nářadí a pomůcky na zalévání.

Pravidelně kontrolovat uskladněné hlízy a cibule.

V době příznivého počasí přehodit kompost.

Z ovocných stromů odstranit suché a mumifikované plody a kmeny natřít vápnem.

Kontrolovat zazimování rostlin, upevnit netkanou textilií a nahrnout suché listí.

Když nemrzne, malými dávkami zalít trvalou výsadbu v nádobách.

Přes stébla trávy nebo plováky zabezpečit výměnu vzduchu v jezírku.

Během slunných dní vyvětrat zimní zahradu.

Mrazem vytažené kořenové baly vysazených rostlin zatlačit do půdy.

Vykonat revizi a omlazení živých plotů a odstranit nežádoucí stromy.

text Daniel Košťál
foto autor, Bella Rose, Thinkstock
zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bylinky v květináči cibule hyacint jasmín nahokvětý rododendron rostliny rozchodník snih vilín zahrada zima
Sdílejte článek

Diskuze