Jak si v zahradě rozumně rozvrhnout terasu, bazén či venkovní krb?

05. 05. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Dříve než se rozhodnete pro nový prvek ve své zahradě, důkladně si promyslete jeho nejvhodnější umístění na pozemku a přepočítejte si, jak velkou plochu vám nové zákoutí či drobná stavba na pozemku zabere.

venkovní terasa

FOTO isifa/shutterstock

Terasa

Nejpraktičtější je umístit ji v blízkosti domu a kuchyně, někdy má své výhody i samostatně stojící terasa v zákoutí dál od domu. Vybírejte místo, na které nebude svítit nejintenzivněji odpolední slunce. Vhodné světové strany jsou východ, jih nebo sever. Pozor si dejte na západní stranu, na které vám bude pořádně horko až do západu slunce. Pokud máte možnost umístit terasu pod košatý strom, je to ideální řešení.

Šumění listí vytváří příjemnou kulisu a zároveň žádaný stín. Na ploše terasy určitě nešetřete. Minimální velikost je 16 m², ideální je, pokud má rozměr 4 × 5 m. Promyslete si, jak velký stůl potřebujete, k tomu si připočtěte místo na pohodlné odsunutí židlí a obsluhu, případně rezervu na květináče apod.

Náš tip

Velikost terasy by měla proporčně sedět s velikostí zahrady, přičemž by měla zabírat maximálně její třetinu.

zahradní gril

FOTO isifa/shutterstock

Ohniště

Venkovní krb by měl být samozřejmě po ruce a blízko u místa, kde se stoluje. Neměl by však být přímo na terase, kde může kouřem znepříjemňovat stolování nebo způsobit, že zdi domu zůstanou černé. Umístěte ho proto k plotu a jen kousek od terasy. Pro krby a grily je ideální závětrná strana, případně ho ochraňte umělou ochrannou bariérou.

Moudrým řešením je navázat stavbu krbu na již existující ostatní objekty v zahradě. Mimořádně oblíbená jsou klasická ohniště nebo mobilní ohniště z kovu, která se dají snadno přemísťovat. Otevřený oheň by však měl být pravidelně kontrolován a rozhodně by neměl být v přímé blízkosti staveb či rostlin. Aby se kolem něj pohodlně usadila celá rodina i přátelé, měl by mít prostor okolo ohniště průměr 3–4 metry.

V blízkosti by neměly být žádné hořlavé předměty, naopak v případě nehody oceníte, pokud je po ruce vodní zdroj.

Náš tip

Drobné stavby a pevné plochy na jednom místě nepůsobí v zahradě až tak rušivě, jako když jsou bez rozmyslu roztroušeny po pozemku.

drevený altanek

FOTO isifa/shutterstock

Altán

Altán by neměl být příliš vzdálen od domu (jinak to bude nepraktické při přenášení nádobí a stolování), ale zároveň by neměl být příliš blízko, abyste z něj měli výhled do zahrady. Pokud chcete v altánku i grilovat, nezaškodí, když ke grilu přivedete pitnou vodu či elektřinu. Pro pohodlný přístup je vhodná rovina nebo velmi mírná terénní vyvýšenina, nikdy ne jáma, v níž se může během deště či na jaře zachytit voda. Rohový altán poskytuje panoramatický výhled do zahrady a může se přirozeně hodit do oblasti zahrady, která je jinak nedostatečně využívána nebo zapomenuta.

Osmiúhelníkový půdorys menšího dřevěného altánku s průměrem 4 m zajistí uživateli otevřený pohled na všechny strany, což během větru může být nevýhodou. Levné řešení s lehkou konstrukcí je vhodné do malých zahrad. Dřevěný altán s chráněným závětřím o rozměrech 6 × 4 m je dostatečně pohodlný, vhodný i na stolování a vešel by se do něj i menší pevný gril.

Náš tip

Nad místo na stolování nedaleko grilu použijte pergolu či jinou stříšku. Zajistí, že posezení s přáteli neskončí s prvními kapkami deště.

vonkajší bazén

FOTO Bazénservis

Bazén

Bazén situujte v blízkosti domu v návaznosti na terasu. Budete se tak moci kdykoli pokochat pohledem na vodní hladinu nebo pozorovat koupající se děti. Místo na slunci je ideální, voda se během horkých dnů neustále ohřívá. Pokud je určen pouze pro jednoho plavce, šířka přibližně 2,5 m je dostačující.

Na běžné využívání je optimální délka 4 metry, pro plavecký bazén počítejte s minimální délkou 6 m. Netřeba zapomínat ani na hloubku – kvalitně si zaplavete ve vodě hluboké minimálně 1,5 m. Zpevněná plocha kolem bazénu by měla být široká minimálně 1,2 m. Počítejte se zpevněnou plochou na jeho obsluhu a přístup k němu, jakož i s plochou na výstup osob z bazénu či na umístění lehátek.

Bazén je opravdu velká investice, s jeho výběrem a realizací se proto obraťte na odborníky.

Náš tip

Neumísťujte bazén do žádného z koutů pozemku, protože vám to může omezovat přístup do samotného bazénu.

K bazénu

Kámen

Přírodní kámen je trvanlivý a snadno se udržuje. Kromě vysoké ceny může být nevýhodou tepelná vodivost, zejména v letních vedrech. Alternativou mohou být obklady z umělého kamene. Dobrou protiskluzovost zabezpečuje vymývaný povrch. Popularitu si získává dlažba z vibrovaného betonu, který dokonale imituje vzhled kamene, cihly, pískovce či dřeva.

Dlažba

Dlažba je cenově dostupná, je odolná a snadno se čistí. Stejně jako kámen, i dlažba se může v létě rozpálit. Je však křehčí a může praskat. Pokud zvolíte drsnější povrch, bude zároveň protiskluzová. Při zámkové dlažbě využijte občas speciální postřiky − zahubí plevel, který se po čase může objevit ve spárách.

Dřevo

Dřevěná plocha vyzařuje teplo, je příjemná na dotek či při běhání. Vyžaduje však každoroční nátěr či olejovou impregnaci. Navzdory vší péči ovšem dřevo stárne, šedne a postupně se na něm začnou dělat třísky. Chemikálie používané v bazénu na něm navíc zanechávají skvrny a mapy, které nezamaskuje ani ta nejlepší údržba a konzervační nátěry.

WPC

Kompozit WPC (wood-plastic composite) má vzhled podobný dřevu, ale je odolný proti vlhkosti, je tvarově stabilní, má dlouhou životnost. Je příjemný pro chůzi na boso, netvoří třísky a díky povrchové úpravě je dokonale protiskluzový. V kvalitě dřevoplastových materiálů na trhu jsou však rozdíly, je lepší se spolehnout na kvalitní a ověřené výrobce.

parkovaní pred domem

FOTO isifa/shutterstock

Parkování pro auto

Svého čtyřkolového miláčka můžete parkovat hned vedle domu nebo pevnou plochu vytvořte u plotu. Pokud to bude na hranici pozemku, raději si předem promluvte se sousedem. Včas se rozhodněte, zda budete realizovat parkovací plochu pro jedno nebo dvě auta. Pro jedno auto postačí plocha o rozměrech 500 × 300 cm, v případě dvou aut je třeba ji rozšířit na 550 cm.

Nejlépe uděláte, když si změříte auto a přidáte metr na délku i šířku vozu, abyste neměli problém vtěsnat se mezi sloupy případné konstrukce přístřešku. Důležitá je i estetická stránka příjezdové nebo parkovací plochy. Snažte se všechny plochy v okolí domu (chodníky, terasy, cestičky, vchod do garáže) řešit komplexně, aby navzájem barevně i rozměrově ladily.

zahradní domek

FOTO isifa/shutterstock

Zahradní domeček

Na zahradní domek obvykle nepotřebujete stavební povolení – a to konkrétně v případě, že jde o jednopodlažní stavbu, její zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška je menší než 5 m. Pokud však chcete umístit domek na hranici pozemku se sousedem, budete potřebovat i jeho souhlas.

Domek nesmí sousedovi stínit a dešťová voda nesmí odtékat na jeho pozemek. Ideální je předem se se sousedy dohodnout a ohlásit drobnou stavbu na úřadě s již podepsaným formulářem od sousedů. Pokud bude zahradní stavba sloužit pouze jako sklad nářadí, případně domeček pro děti, postačí vám i nejmenší standardní rozměr 2 × 2,1 m.

zahradní osvetlení

FOTO archív firem

Osvětlení

Osvětlení v zahradě vám umožní užívat si ji i tehdy, když je šero či úplná tma. Světla rozmístěte v zahradě tak, že část zahrady ponecháte ve tmě a světly jen zdůrazníte několik vybraných prvků. Může to být skalka, zahradní jezírko či zajímavý keř nebo socha – zkrátka prvek, který vám dělá radost.

Vysoké stromy, které vytvářejí na konci zahrady zelenou stěnu, je zajímavé osvětlit plošně. Vznikne tak efekt osvětleného pozadí, kterým zvýrazníte hloubku zahrady. Pozor však dávejte na zbytkové světlo dopadající na pozemek sousedů – může působit rušivě. Nástěnná svítidla zlepšují orientaci kolem domu.

Cesty a chodníčky nasviťte sloupovými svítidly. Světla, kterými potřebujete prosvítit velkou plochu, například terasu nebo vchod do domu, umístěte přibližně 2 až 2,5 m nad zemí.

Náš tip

Nasvícený vodní prvek vytvoří jedinečnou atmosféru. Pokud umístíte světla pod hladinu, bude se i malé jezírko zdát mnohem hlubší, než je ve skutečnosti.

skleník

Foto Hornbach

Skleník

Skleníky jsou poměrně nápadné, a tak je situujeme spíše za dům než do ulice. V ideálním případě stojí podélný skleník směrem ze severu na jih, protože taková poloha zajišťuje během celého léta maximální množství světla.

Pokud však plánujete ve skleníku zazimovat rostliny a preferujete zimní osvětlení, zvolte orientaci z východu na západ. Jste-li zastáncem klasického zalévání, počítejte s umístěním sudu na dešťovou vodu, abyste měli zdroj vody blízko skleníku. Dům v jeho těsné blízkosti může být problémem, pokud bude na skleník vrhat stín. Stejně je to i s vysokými stromy. Minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 × 2 m, v menším skleníku by mohlo být obtížné pracovat.

V případě menšího prostoru je řešením pařeniště, které na pěstování zdravé zeleniny poslouží dostatečně.

jezírko v zahrade

FOTO isifa/shutterstock

Jezírko

S tím, kam se rozhodnete umístit jezírko, souvisí i otázka, kde bude zdroj vody. Může jím být okap (ten je vhodný především kvůli tomu, že dokáže občas zajistit cirkulaci vody), pramen nebo spodní voda. Když vyřešíte zdroj vody, můžete přistoupit k otázce odtoku.

V případě většího množství srážek může totiž hrozit, že se vám voda vylije z jezírka a mohla by ohrozit další stavby v zahradě. Pokud nemáte kam vodu odvést, můžete tento problém vyřešit pomocí prosakovací vodní nádrže (příkopu), kterou částečně vyplníte štěrkem. Poloha je důležitá a bude mít vliv i na rostliny, které budou v jezírku vysazeny.

Rostliny většinou preferují umístění na slunci, na druhé straně jezírko na přímém slunci bude i rychleji vysychat. V tomto případě je nejlepší kompromis, tedy polostín.

sauna

Sauna

Sauna v zahradě nemusí být velká. Pro čtyři osoby postačí plocha 1,5 až 4 m2. V ideálních podmínkách na saunu bezprostředně navazuje bazén, káď se studenou vodou nebo sprcha. Odpočívárna je bonus navíc, tyto prostory však může nahradit některá místnost v domě. Už předem myslete na přívod elektřiny a vody (na ochlazovací sprchu, vířivku apod).

Její umístění v zahradě zvažte tak, abyste si zachovali pocit soukromí při vstupu do ní i z ní. Pokud již vlastníte zahradní domek, budou vám stačit drobné úpravy v podobě vytvoření sezení, použití vhodných nátěrů a zakoupení saunové pece. Bonusem může být poloha oken sauny takovým směrem, abyste si zachovali během relaxu krásný výhled do zahrady.

stojan na drevo

FOTO archív firem

Stojan na dřevo

Nejjednodušším řešením je umístit jej v blízkosti domu. Čím dál od domu jej umístíte, tím nepříjemnější bude pro vás v zimě vytápění. Nezapomeňte, že jeho stříška by měla být šikmá, aby po něm lehce stékal déšť i tající sníh, a umístěte jej tak, aby dřevo od země nevlhlo.

Stěna z krbového dřeva může být i součástí jiné zahradní stavby, jako je altán nebo stání pro auto. Neumísťujte však dřevo přímo k boku domu či garáže – u zdi by se dlouhodobě držela vlhkost. Promyslete si i výšku stojanu. Ta by kvůli bezpečnosti a dobré dostupnosti neměla přesáhnout 2,5 m.

Náš tip

Stojan na dřevo nemusí být jen praktickým zásobníkem paliva. Může se stát netradiční kulisou pro výsadby rostlin, dělícím prvkem, nevšedním plotem, místem k sezení či účinným větrolamem.

zahradní cesta

FOTO PRESBETON

Nepodceňujte plánování zahradních cestiček

Pokud má být zahrada plnohodnotným prostorem, měla by vás lákat k bezcílným toulkám za jakéhokoliv počasí a prakticky každodenně. Prohánět se v mokré trávě a podmáčené zemině však pravděpodobně nepovažuje většina za ideální. Zahrada by měla být protkána cestičkami, které vás pohodlně a bezpečně dovedou i do odlehlejších zákoutí vaší zahrady. Na tuto skutečnost se často v zahradách zapomíná.

Veškerá pozornost se zaměří na zpevnění cest podél domu a na funkční propojení celé zahrady se zapomene. Přitom není nutné vytvářet souvislé betonové plochy, které by zamezily například vsakování dešťové vody. Většinou stačí cestička z nášlapných kamenů, které propustnost zahrady nijak neovlivní. Při plánování cest je ale nutné zamyslet se, k jakým účelům je budete využívat. Hlavními parametry je zátěž a účel. Pojezdová cesta bude s jistotou vypadat jinak než čistě pochozí pěšina.

Ideálním trvanlivým materiálem pro venkovní použití je beton. Ten dokáže odolávat rozmarům zdejšího počasí a na své majitele klade minimum požadavků, co se údržby týče. Technologie výroby navíc zaznamenala v posledních letech velký vývoj. Kvalita povrchu a estetické a tvarové možnosti předurčují betonové komponenty k velmi širokému použití.

Česká firma Presbeton nabízí vybrané typy dlažeb v nejušlechtilejší povrchové úpravě PCT (Perfect Clean TOP). Úprava PCT spočívá v nanesení speciální kompozitní látky na betonový povrch, vytvrzené zářením a vysokou teplotou. Tím je zamezeno průniku vody a dalších nečistot do struktury betonu. Díky tomu nedochází k nežádoucímu rozrušení betonového povrchu a rovněž je usnadněno čištění. Standardní nečistoty tak stačí setřít obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

Co se estetické stránky týče, zapomeňte na omezený výběr betonových dlažeb v klasickém šedém provedení. Současné možnosti jsou téměř bezbřehé. Díky různým postupům ve výrobě je možné kromě klasické zámkové nebo skladebné dlažby sáhnout i po exkluzivních variantách dlažebních desek velmi zdařile imitujících například dřevo nebo kámen, jako například dlažební desky RUVIDO, které nerozeznáte od přírodního pískovce.

zahradní nabytek

FOTO Mountfield

Nábytek jako třešnička na dortu

Zahradu využijete i k posezení u kávy nebo sklenky dobrého vína na slunci nebo při jeho západu, proto je kvalitní a pohodlný nábytek třešničkou na dortu. Pokud však nemáte zahradu k dispozici, můžete k tomu využít i tak malý prostor, jakým je balkon nebo zápraží.

Náš tip

Nábytek na zahradě by měl být nejen komfortní a stylový, ale především odolný a nenáročný na údržbu. V případě nábytku u bazénu nebo jezírka sáhněte po voděodolném materiálu.

Připravila: Katarína Paukeje
Odborná spolupráce: Presbeton
Foto: archov firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: altán bazény krby Od partnerů Osvětlení v zahradě relax v zahradě sauny skleníky záhradné terasy Zahradní domky zahradní nábytek
Sdílejte článek

Diskuze