Zdroj: Shutterstock

Tipy, jak levně a stylově rozzářit zahradu

07. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Instalace zahradního osvětlení působí složitě, ale ne vždy to tak opravdu je. Vyzkoušet se však vyplatí i některá velmi jednoduchá řešení. Odměnou vám budou vizuálně přitažlivé efekty, které váš finanční rozpočet nezruinují.

Zahradami by se měla nést příjemná atmosféra ve dne i v noci. Jednou z velmi příjemných činností je posedávání během podvečerů na terase a užívání si příjemné atmosféry.

Kouzlo těchto okamžiků dokáže dokonale podtrhnout příjemné světlo, například to, které pochází ze světelného řetězu zavěšeného na stromě, ze svíčky v lucerně nebo ze stylových zahradních svítidel. To vše dokáže krásně rozzářit zahradu.

Přečtěte si také:
Chcete mít efektivní osvětlení? 7 chyb, kterým se vyhněte

Zkouška před akcí

Než se však rozhodnete pro konkrétní podobu a přistoupíte k řešení osvětlení, vyzkoušejte malý trik. Zaexperimentujte si někdy v zahradě s rozsvícenou baterkou, abyste zjistili, jaké pozoruhodné efekty do ní dokáže vnést obyčejný paprsek světla.

Postupně si baterkou osvětlujte jednotlivá místa nebo prvky své zahrady, objevujte a nechte se nadchnout. Tímto způsobem získáte nejlepší představu o tom, jak bude vaše zahrada po nasvícení vypadat.

Zřejmě budete překvapení, kolik toho ve své zahradě v noci uvidíte jen díky několika paprskům světla. Nehledejte však za tím nic složitého. O velkolepé efekty se dokáže postarat i pár správně zakomponovaných bodových svítidel.

Prohlédněte si čtyři jednoduché způsoby, které vnesou do vašeho zeleného království příjemné světlo a umožní vám vychutnat si jeho atmosféru i ve večerních hodinách.

Čtyři způsoby, jak rozzářit zahradu

1. Svíčky a lucerny

Lucerny a svíčky jsou jedinečnou volbou, jak si do exteriéru vnést dodatečné světlo. Jde o rychlé, dostupné a finančně nenáročné řešení. Lucerny si například můžete umístit na stůl na terase, kde se právě chystáte večeřet, zavěsit si je na stromy nebo postavit na zídku či do pěkného zákoutí v rohu. Vždy vám pomohou vytvořit kouzelnou až pohádkovou náladu.

SVíčky v zahradě

Zdroj: Shutterstock

Pokud vás však hořící svíčky znepokojují, upřednostněte lucerny s bateriovým napájením, jsou efektivnější, bezpečnější a spolehlivější. Uvolněnou atmosféru si však vytvoříte i s využitím několika blikajících čajových svíček.

Lucerny s hořícími svíčkami jsou jinak užitečné i při procházení noční zahradou. Je to zároveň zábavná a dobrodružná činnost hlavně pro děti.

2. Reflektory

Jde o nejuniverzálnější typy svítidel, které se v současnosti využívají v zahradách. Některé z nich jsou v nabídce s nastavitelnou hlavicí, což umožňuje pohodlnou manipulaci a nastavení směřování světelných paprsků na velmi konkrétní místa.

Využijete je na osvětlení horizontálních i vertikálních povrchů a vyplatí se s nimi i trochu experimentovat, pomohou vám rozpoutat fascinující hru stínů.

Reflektor

Zdroj: Shutterstock

Tato svítidla charakterizuje vyšší stupeň flexibility, podle potřeby si je kdykoliv přesunete a díky tomu rychle v rámci sezóny osvětlíte různé prvky a zákoutí podle jejich aktuální přitažlivosti.

3. Pozemní osvětlení

Zemní svítidla jsou obvykle umístěna v jedné rovině s půdou a světlo směřují například přímo na stěny, stromy nebo plní další konkrétní funkci. Velmi často slouží na osvětlení chodníků a míst k sezení, ale zároveň dokážou navodit i velmi pohodovou atmosféru.

Přízemní osvětlení

Zdroj: Shutterstock

Zkuste si posvítit i na květinový či štěrkový záhon nebo rozehrajte poutavou hru stínů mezi vysazenými rostlinami, například ve skupině s okrasnými travami. Tato svítidla jsou na to jako stvořená.

Je však důležité, abyste se ujistili, zda model, který plánujete koupit, je dostatečně odolný, a hlavně vodotěsný. Počítejte totiž s tím, že tato svítidla budou vystavena přímým povětrnostním vlivům a zároveň vlhkosti z půdy.

4. Světelné řetězy

Tento typ exteriérových svítidel může mít mnoho podob, k tomu tradiční i moderní provedení. Patří k oblíbené volbě při dekorování zahradních večírků a oslav a v poslední době jejich popularita roste.

Světelný řetěz na stromě

Zdroj: Shutterstock

Dobře zafungují, i pokud budou zavěšené na obloucích s popínavými rostlinami, na pergolách, stejně tak i rozvěšené po větvích stromů. Typické jsou pro ně větší žárovky a v nabídce bývají buď více barevné, nebo bílé varianty, které jsou o něco více atmosférické a dodávají noční zahradě větší pocit útulnosti a bezpečí.

Zdroje energie

Baterie

Každý typ zahradního svítidla, nebo minimálně většina, má už v současnosti i verzi s bateriovým napájením. Neprodukují sice nejjasnější světlo, ale poskytují dostatečný užitek i rychlou a jednoduchou instalaci. Avšak pozor!

Ne všechna svítidla na baterie můžete nechat bez obav venku za každého počasí. Dopředu se raději přesvědčte, zda to vámi vybraný model opravdu snese. Nezapomeňte si proto dobře zkontrolovat a přečíst přiložené pokyny.

Solární pohon

Solární zahradní svítidla najdete v nabídce ve všech možných tvarech a velikostech – od reflektorů a svítidel pro chodníky a cestičky až po různé světelné objekty.

Kvalita těchto svítidel se v průběhu let výrazně zlepšila. Některá z nich mají solární panely integrované, jiná mají připojený separátní panel, přičemž druhá možnost je obvykle zárukou kvalitnějšího světla.

Přečtěte si také:
Plánování zahrady krok za krokem: Proměňte svůj pozemek ve snové místo

Napájení ze sítě

Zahradní osvětlení napájené ze sítě poskytuje nejsilnější a nejvíce příjemné světlo a zároveň umožňuje největší výběr různých světelných efektů. Rozvody pro takové osvětlení, případně jednotlivé zásuvky pro napájení, by vám měl vždy instalovat kvalifikovaný elektrikář. Ceny těchto svítidel jsou už v současnosti různé, počítejte s tím, že jednodušší modely moc nestojí.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: exteriérové osvětlení světelné řetězy venkovní osvětlení
Sdílejte článek

Diskuze