DIY projekt: Vytvořte si rustikální kamenný chodník snadno a bez betonu!
Kamenný chodník má rustikální šarm, který se skvěle hodí k přírodní zahrádce nebo k odpočinkové zóně. Obvykle se buduje vkládáním kamenů do malty, což vyžaduje betonový základ a zkušenosti s kamenným zdivem. Jde to však i jednodušeji. S pomocí písku a zahradní textilie to zvládnete i sami.
Jednoduché pískově-kamenné cestičky či chodníky jsou o dost nenáročnější než betonové a na jejich tvorbu nepotřebujete žádné speciální nástroje kromě svých šikovných rukou.
U této techniky kameny jednoduše položíte na pískové lůžko, které je udrží stabilní a usnadní jejich vyrovnání bez velké námahy. Nakonec stačí mezery mezi kameny vyplnit pískem, štěrkem, nebo dokonce rostlinami.
Co budete potřebovat na kamenný chodník?
Nářadí a pomůcky
- kolíky a provázek nebo 2 zahradní hadice
- plochý rýč
- lopata
- kolečko
- malé kladivo nebo ruční pěchovadlo
- nůž
- překližka nebo stará deska
Materiály
- libovolný materiál na lemy – cihly, dřevo, pozinkovaný kov, větší kamene (nemusí být)
- zahradní tkaná textilie a sponky
- písek (případně polymerní písek)
- velké ploché dlažební kameny
- štěrk, zemina pro rostliny, rostliny (podle vašeho výběru)
Postup
1. Vyberte si kameny
Vyberte si dlažební kameny, které se vám líbí a jsou dostupné – ideální jsou široké a ploché. Tvar je v tomto případě důležitější než konkrétní typ kamene. Tloušťka kamenů by měla být 5 až 7 cm.
Ujistěte se, že každý kámen, který použijete, má přirozený povrch a je dostatečně silný, aby byl pevný (nepoužívejte leštěný kámen, za mokra je velmi kluzký).
2. Naznačte si, kudy povede
Vyznačte si, kudy chodník povede a jaký bude mít tvar. Pro tento účel použijte kolíky a provázek nebo dvě zahradní hadice (jestli chcete zakřivenou cestičku). Nastavte jeho šířku tak, aby vyhovovala vašim požadavkům.
3. Vykopejte cestičku a instalujte okraj
Naznačený chodník vykopejte do hloubky přibližně 12 cm (pro kameny s tloušťkou 7 cm) a vytvořte plochý hladký základ. Půdu pevně utlačte ručním pěchovadlem nebo jednoduše opakovaným udupáváním zeminy.
4. Instalujte okraj
Pokud jste se rozhodli, že vaše cestička bude mít okraj, což není nutné, zabudujte ho podél obou stran cestičky podle pokynů výrobců. Můžete použít pozinkovaný kov, plastové či cihlové lemování nebo tlakově upravené dřevěné trámy. Jestli nepoužíváte lem chodníku, položte po jeho stranách větší kameny.
Náš tip: Máte chodník na místě, které často zaléváte nebo kde hodně prší? Pod tkaninu přidejte 10–15 cm zhutněného štěrku a vrstvu písku. Štěrk poskytne stabilnější základ a odvodnění.
5. Položte tkaninu
Podél celé cestičky položte zahradní textilii. Ideální je co nejdelší souvislý kus. Pokud potřebujete použít vícero kusů, překryjte jejich okraje. Po bocích cestičky látku ořízněte a připevněte k půdě pomocí sponek na to určených. Na tkaninu nasypejte po celé délce cestičky 5 cm písku. Písek pomocí desky či překližky uhlaďte tak, aby byl rovný.
Dobrá rada: Když písek postříkáte vodou, bude hutnější a kameny do něj lépe zapadnou.
6. Položte kameny
Umístěte je tak, aby pokryly celý chodník. Nechte mezi kameny malé mezery na vyplnění štěrkem nebo pískem, případně větší na vyplnění rostlinami. Umístěte každý kámen tak, aby byl stabilní a nekýval se, zároveň by měl být v jedné rovině s ostatními.
Na úpravu hloubky použijte pěchovadlo nebo kladivo. Pokud je třeba, přidejte pod kámen ještě víc písku nebo jej naopak uberte. Střídejte velké a malé kameny, jakož i různé tvary a barvy – dosáhnete tak přirozeného náhodného vzhledu.
7. Vyplňte prázdná místa
Prázdná místa mezi kameny vyplňte pískem nebo štěrkem. Rozetřete ho metlou a chodník postříkejte vodou, aby se písek usadil. Potom znova vyplňte mezery a opakujte, dokud nejsou plné až po vrch cestičky.
Jestli chcete mezery zpestřit rostlinami, vyplňte je směsí zeminy a potom přidejte semena či sazenice, např. tymiánu, rozchodníku nebo zběhovce.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME