Čeho si všímat při výběru sekačky a jak zvolit tu správnou
Při výběru té správné travní sekačky sehrává důležitou roli mnoho faktorů. Proto je dobré si před rozhodnutím o koupi důkladně rozmyslet, jaký model nejlépe zodpovídá vašim potřebám.
Jak vybrat tu správnou?
Výběr závisí v první řadě na velikosti pozemku, dále na vašem životním stylu (jak často můžete trávník sekat) a v neposlední řadě na vašich financích. Elektrická sekačka na trávu patří mezi nejvyhledávanější. Mezi její základní benefity patří výkonnost, nízká hlučnost a jednoduchá manipulace. Jediným limitujícím faktorem může být délka elektrického napájecího kabelu. Pokud se staráte o velké travnaté plochy, zvolte zahradní sekačku s maximálním výkonem. Ten vám nepochybně poskytne benzínová sekačka na trávu. Kromě vysokého výkonu a masivní konstrukce vám bude díky pojezdu oporou i v náročnějším terénu.
Ekologickou volbou jsou manuální a akumulátorové sekačky. Aku sekačky pohání jejich baterie, takže se díky ní dostanete kamkoli budete potřebovat. Manuální vřetenové sekačky na trávu jsou zase dobrou volbou pro ty, co sní o anglickém trávníku. Na rozdíl od ostatních sekaček totiž trávu nevytrhávají, ale zastřihávají. Zahradní traktor představuje finančně náročnou, ale velmi pohodlnou a efektivní formu sečení. Pokud si chcete místo sečení užít čas s rodinou u kávy, tak jednoznačně sáhněte po robotické sekačce. Zahradu poseče automaticky podle předem nastaveného režimu.
Ruční
Manuální sečení je výhodné pro ty, kteří mají menší zahradu. Ruční vřetenové sekačky mají na rozdíl od rotačních výhodu v tom, že trávu stříhají a netrhají. Konce stébel trávy tak po sečení nezůstanou roztřepené a nežloutnou. Správným a častým sečením vřetenovou sekačkou můžete dosáhnout skutečně krásného anglického trávníku.
Pokud se rozhodnete pro ruční sekačku, ušetříte na energiích a při sečení vás nebude obtěžovat žádný hluk. Ale pokud si myslíte, že domácí „vřetenovky“ existují pouze v manuálním provedení, není tomu tak. Vyšším standardem je také elektrický nebo aku pohon, případně také benzínový (posledně jmenovaný se využívá spíše na větší plochy, jako jsou golfová hřiště nebo fotbalové trávníky).
Elektrické
Zlatá klasika zaparkovaná v mnoha garážích nebo domečcích s nářadím. Proč se tolik zahradníků rozhodlo pro tento typ a proč si jej tak cení? Elektrické travní sekačky jsou ve srovnání s těmi benzínovými nebo zahradními traktory a ridery výhodnější – jsou totiž lehké, tiché, snadno ovladatelné, ekologické a nevyžadují žádné startování lankem. Na druhé straně ale potřebují kabely, což je nepraktické u pozemků se stromy, křovím a květinami. Jsou sice méně výkonné než benzínové travní sekačky, ale většinou výkonnější než ty akumulátorové. Na sečení vysoké trávy a velkých ploch jsou vhodné pouze vysoce kvalitní modely.
Benzínové
Siláci mezi travními sekačkami – jsou velmi výkonné a hodí se proto pro velké travní plochy (větší než 200 m2). Trávu sečou velmi rychle díky vysokému počtu otáček, jsou nezávislé na aku nabíječkách a elektrických přípojkách nebo kabelech. Jejich nevýhodou je velká hlasitost, vypouštění zplodin do okolí a ve většině případů také velká hmotnost, což je činí hůře ovladatelnými. Benzínové travní sekačky se liší kromě jiného v technice svého startování. „První možností je ruční startér – silným zatažením za startovací šňůru se nahodí startovací vlna sekačky.
Druhou možností je elektrický startér. Vysoce kvalitní modely mají jeden elektrický startér. Principem je vestavěná baterie, která vytváří potřebné množství pro nastartování a ulehčuje tím tahání za startovací šňůru. Benzínové sekačky nejvyšší kvality jsou navíc vybaveny pohonem kol, který výrazně ulehčuje posouvání přístroje,“ uvádí David Benda ze společnosti Hornbach.
JĚŠTĚ POHODLNĚJI
Skutečně dobré benzínové sekačky s pojezdem udělají z práce příjemnou zábavu. A to proto, že sekačky s podvozkem mají vlastní pohon, takže je nemusíte před sebou namáhavě tlačit. Jdou samy a vy jen určujete směr. Tuto vlastnost oceníte zejména tehdy, pokud máte rozlehlejší zahradu nebo členitý či svažující se pozemek.
Akumulátorové
Čím dál větší oblibu si u majitelů zahrad získávají AKU rotační sekačky, které pohání dobíjecí Li-Ion baterie. Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield, vysvětluje jejich výhody: „Největší výhodou je, že jednu baterii můžete použít i pro všechny další stroje dané výkonové řady (kromě sekačky např. plotové nůžky, strunová sekačka, řetězová pila, prořezávač, fukar, ale i třeba myčka, křovinořez, vertikutátor a další). Stačí jen baterii snadno přecvaknout z jednoho stroje do druhého a můžete pokračovat v práci. Neřešíte drahý benzin ani prodlužovací kabely, které řadu uživatelů sekaček limitují při práci.
AKU sekačky jsou tiché, ekologické a náklady na jejich údržbu jsou minimální. Tyto stroje prochází neustálými inovacemi a zlepšováním, takže dnešní AKU sekačky už jsou často výkonově a dynamikou srovnatelné s benzinovými stroji. A v souvislosti s raketovým zvýšením cen benzinu i elektřiny stoupla poptávka po AKU strojích mnohonásobně. Nabití vybité baterie do plného stavu vás vyjde i při současných cenách elektřiny jen na pár korun a na jedno nabití vydrží ty nejlepší sekačky pracovat třeba i 100 minut.“
Traktory a ridery
Tyto stroje jsou synonymem pro rychlé sečení. Se zahradními traktory a ridery budete s velkými plochami hotovi raz dva. Na to, aby se vám pořízení takovéhoto zahradního přístroje vyplatilo, nemusíte vlastnit příliš velký pozemek. Zahradní ridery jsou díky své pohyblivosti smysluplné již při plochách od 600 metrů čtverečních. A jaký je rozdíl mezi riderem a zahradním traktorem? U zahradního rideru sedí řidič nad motorem, zatímco u traktoru se pohonná jednotka nachází před ním. Výhodou traktorů je univerzálnější použití. Jsou vhodné nejen na sečení trávy, ale můžete na ně připojit zařízení jako sněhovou frézu, smeták, sypač a jiné. Rozhodující je samozřejmě také cena – zahradní ridery jsou určitě finančně výhodnější menší, ale mají také nižší výkon.
Robotické
Šikovní pomocníci na aku pohon, kteří posečou trávník za vás, a vy zatím můžete relaxovat. Ušetříte si námahu, čas a jejich obsluha je skutečně jednoduchá. Plochu trávníku, která se má zkrátit, stačí ohraničit vymezovacím kabelem a vložit do ní přístroj. Převezme za vás také likvidaci posečeného materiálu. Všechny modely totiž mají zabudovanou mulčovací funkci. „Robotické sekačky jsou vybavené mnoha bezpečnostními funkcemi. Snímač reagující na zvednutí přístroj vypne, když jej nazvednete, a drátový senzor ho zadrží, pokud se dostane za vymezovací kabel. Čidlo sledující nárazy sekačku zase udrží v bezpečné vzdálenosti od pevných předmětů,“ dodává David Benda z Hornbachu.
JAKO HODINKY
Některé robotické sekačky mají možnost nastavit program sečení na celý týden. Jsou vhodné pro trávníky všech druhů a svou práci vykonávají za každého počasí. Pro většinu modelů nejsou problémem ani překážky nebo stoupání do svahu.
Čeho si všímat při výběru sekačky
Velikost trávníku
Pokud máte zahrádku s velikostí několika desítek m2, pravděpodobně si vystačíte s menší elektrickou sekačkou. Plocha nad cca 600 m2 je ideální pro benzínové sekačky. Při pozemku větším než 1500 m2 budou lepší nejvýkonnější benzínové sekačky nebo zahradní traktory. Větší plochy lze také pohodlně posekat pomocí robotické sekačky.
Šířka záběru
Na trávníky s rozlohou přibližně 200 m2 vám udělá kvalitní službu také zahradní sekačka se záběrem do 32 cm. Pokud ale plánujete sekat větší plochy s rozlohou kolem 400 m2, sáhněte raději po sekačce se záběrem alespoň 40 cm. Na sečení rozsáhlých pozemků s rozlohou nad 800 m2 jsou zahradní sekačky se šířkou záběru na hranici 50 cm a více.
Motor
Nejkvalitnější sekačky mají značkové čtyřtaktní motory s dobrým poměrem výkonu, spotřeby a životnosti. Majitelé větších pozemků, kteří sečou nepřetržitě třeba i několik hodin, pak jistě ocení omezení vibrací motoru. To se u nejlevnějších sekaček přenáší až do rukojeti a zvyšuje tak únavu.
Šasi
Díky konstrukci šasi (podvozku) z plastu je sekačka lehčí, ale za cenu kratší životnosti (závisí také na kvalitě plastu). Najdeme je hlavně u elektrických sekaček. Kovové šasi je robustnější a odolnější – používá se zejména u benzínových sekaček.
Do vyšší kategorie patří hliníkové podvozky, které jsou pevné, lehké a neohrožuje je koroze. Kvůli ceně se ale hliník používá pouze u prémiových nebo profesionálních sekaček.
Sběrný koš
Čím větší sběrný koš, tím více trávy posečete. Koše mají objem kolem
50 l, u větších sekaček například i více než 70 l. Plný koš je však potřebné ručně vysypat a větší koš znamená i větší hmotnost.
Pojezd
U sekaček s pojezdem, tedy s kolečky poháněnými motorem, si vyzkoušejte jednoduchost a rozsah nastavení jeho rychlosti – obvykle od
3 km/h. Poměrně často jej najdeme u benzínových sekaček a jen výjimečně u elektrických.
Elektrické zapalování
U moderních sekaček, které jsou vybavené elektrickým startem, stačí pro nastartování stisknout tlačítko. Jenže také u starších modelů benzínových sekaček je startování dnes už jednoduché. Díky automatickým sytičům postačí k nastartování většinou zatáhnout za lanko.
Mulčování
Přínosem je také funkce mulčování, kdy se ze sekačky sejme koš a uzavře se vyhazování, sekačka pak trávu rozseká na menší kousky a ty nechá na trávníku. Některé sekačky nabízejí všechny tři možnosti, tedy mulčování, boční vyhazování i sběrný koš.
Označení 2v1 znamená, že stroj má dvě funkce v jednom. To znamená, že seká a sbírá trávu do sběrného koše. Funkce 3v1 naznačuje, že kromě sečení a sběru trávy umí sekačka mulčovat a při označení 4v1 sekačka seká, sbírá, mulčuje a má i výstup na boční vyhazování.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Shutterstock, Hornbach, Mountfield, iStock
Zdroj: Časopis HOME