Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy
Přestože za okny stále vládne zima, zahrada už pomalu, ale jistě vyžaduje vaši pozornost. Pokud se o ni začnete starat ještě dříve, než jaro naplno propukne, odvděčí se vám svými plody a krásou po celý rok. Únor a březen jsou ideálními měsíci pro začátek zahrádkářských prací.
A jaké konkrétní práce vás čekají? Neměli byste se vyhýbat provzdušnění trávníku (tomu se budeme podrobněji věnovat v následujícím čísle), prořezu stromů, úpravě záhonků a živého plotu, ani sázení prvních trvalek a zeleniny.
Prořez stromů a živého plotu
V únoru nastává období prořezávání stromů, které následně po celý rok ovlivňuje jejich zdraví a kvalitu úrody. Díky prořezu získá strom dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá kvalitní sklizeň. S úpravou začněte v době, kdy pominou největší mrazy. Zpravidla to bývá únor a březen – tedy období vegetačního klidu. Nejdříve prostříhejte odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazům. Při samotném prořezu se zbavte především větví, které nadměrně zahušťují korunu, a větví, které si navzájem odírají kůru. Samozřejmostí je také odstranění nemocných a poškozených větví, které strom zbytečně zatěžují.
Praktické rady
Z hlediska podpory tvorby plodů je vhodné přivázat dlouhé větvičky drátem nebo štěpařskou páskou ke kmínku. Vznikne tak tvar podobný vrbě. Tímto postupem zpomalíte růst nových výhonků, ale úroda bude bohatší. Pokud máte ve své zahradě přehuštěný, možná několik let nestříhaný strom, nesnažte se ho radikálně zmladit najednou. Strom většinou zareaguje bujným růstem nových výhonků (říká se jim vlky). Ty však rostou směrem nahoru a nejen, že z nich nebudete mít úrodu, ale zbytečně strom zahustí. Příští rok je budete muset stejně odstranit. Raději se snažte omlazovat strom postupně. Někdy to může trvat i tři, možná čtyři roky, než dosáhnete požadovaného tvaru.
Jak na živý plot
Živý plot je po zimě, tedy v období vegetačního klidu, vhodné zbavit přerostlých částí. Začněte pomocí mechanických nůžek či ruční zahradní pilky se střihem silných větví. Následně využijte plotostřihu, jehož pomocí upravíte živý plot na požadovanou výšku. Na případné estetické dolaďování tvarů živého plotu je možné použít buď mechanické nůžky na živý plot, nebo jejich elektrickou příp. akumulátorovou variantu.
Příprava záhonů
Ať už máte z mírné zimy radost či nikoliv, bující plevel si ji nemůže vynachválit. Pro zahrádkáře je to však zpráva pozitivní. Dá se ho tak snadněji zbavit ještě dříve, než se pustíte do výsadby nových rostlin. Pokud se chcete při hubení vyvarovat chemických prostředků, je možné plevel odstranit manuálně pomocí šikovných nástrojů. Na výběr máte klasické vyrývače kořínků a motyčky i moderní vytrhávače plevele, díky kterým se při úpravě trávníku nebudete muset ohýbat.
Pokud chcete, aby vám rostliny vykvetly ještě tentýž rok, pusťte se do jejich sázení časně zjara. Pravidlo platí pro rychle rostoucí trvalky, záhonové rostliny vyznačující se dlouhou dobou klíčení, ale i pro výsadbu některých druhů zeleniny. Zazimované trvalky budou s jarem naopak potřebovat přihnojit.
Řez ovocných stromů
Jarní řez ovocných stromů začíná jádrovinami: jabloněmi a hruškami. Pokud jste nezanedbali letní řez, budete mít minimum práce − stačí jen zkrátit příliš dlouhé výhonky, případně takové, které jsou poškozené nebo se překrývají. Pokud jste letní řez zanedbali, tvarujte stromky zkrácením loňských výhonů zhruba o třetinu až polovinu. Zbavte se větví, které zbytečně zahušťují korunku nebo si vzájemně překážejí. Časný jarní řez nesvědčí peckovinám. Proto s řezem třešní, meruněk, broskví i švestek ještě počkejte. Měly by se stříhat jen v období, kdy už mají listy, případně po sklizni, kdy také platí, že strom by měl mít ještě listy. Při brzkém jarním řezu totiž hrozí nákaza řezných ran houbovitými chorobami. Podle některých zdrojů dokonce švestky není třeba stříhat vůbec. Co se týče samotného řezu, můžete postupovat obdobně jako u jabloní. Zkraťte jednoleté větve o třetinu až polovinu. Suché, poškozené nebo ty, které korunku zahušťují, klidně odstraňte úplně.
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE GARDENA
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 01-02/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.