Čistota řízená z centra aneb centrální vysavače

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Problém, kdy vzduch z výfukového potrubí klasického vysavače zvedne prach z povrchu nábytku, parapetů nebo záclon, nevyřeší ani sebelepší filtr. Zvířený prach se po nějaké době opět usadí na povrchu všech ploch, které po úklidu […]

Problém, kdy vzduch z výfukového potrubí klasického vysavače zvedne prach z povrchu nábytku, parapetů nebo záclon, nevyřeší ani sebelepší filtr. Zvířený prach se po nějaké době opět usadí na povrchu všech ploch, které po úklidu měly zůstat čisté. Jedinou obranou je víření prachu nedopustit.

 

Stejně jako u klasických vysavačů, argumentují výrobci i těch centrálních silným výkonem motoru, vysokým podtlakem a perfektní filtrací. Oproti klasice však mají ještě jeden argument navíc – vzduch z výfukového potrubí agregátu centrálního vysavače se totiž vůbec nedostane do místnosti, naopak je expedován zcela mimo dům.

Účinná filtrace
Účinnost filtrace je schopnost filtru zachytit dané množství částic určité velikosti. Sledovaným parametrem je rozměr udávaný v mikronech. Za kvalitní filtraci je obecně považován parametr, kdy filtr dokáže zachytit 98 procent částic velikosti 0,3 mikronu. Filtr vysavačů Electrolux a BEAM navíc díky patentovanému řešení vyžaduje minimální údržbu – speciální materiál zajišťuje při vertikálním pohybu spad prachových částic z povrchu filtru, díky čemuž se filtr nemusí měnit po dobu minimálně 10 let.

Agregát spojený se sběrnou nádobou vysavače se instaluje nejčastěji v garáži či ve sklepě, zkrátka tam, kde nebude překážet.  Na agregáty HUSKY je dokonce doživotní záruka.

Prach nemá šanci

Výfukové potrubí centrálního vysávacího systému, ať už pro rodinný dům či jednotlivý byt v bytovém domě, ústí na střeše, případně fasádě budovy, tedy zcela mimo prostor, v němž se pohybují lidé a v němž vyžadují dokonalou čistotu. Agregát spojený se sběrnou nádobou vysavače se instaluje nejčastěji v garáži či ve sklepě, zkrátka v místech, kde nejenže nebude překážet, ale kde také při občasné nutné manipulaci s nečistotami (na jejich cestě do popelnice) případné nešikovné počínání až tolik nevadí.
Ke zvýšení konečného efektu vysávání může přispět umístění pohonné jednotky a sběrné nádoby s nečistotami v nejnižším místě domu. Není-li však zbytí, dá se agregát umístit třeba i na půdu – prach se totiž potrubím řítí rychlostí až 120 km/h a s odporem gravitace se tak motor centrálního vysavače hravě vypořádá.Sací potrubí centrálního vysavače je vedeno stěnami a podlahou, v nichž jsou umístěny i vysavačové zásuvky. Foto: Beam

Jednoduchá instalace

Sací potrubí je rozvedeno po domě podobně jako třeba instalace vodovodní. Potrubí se vede stěnami a podlahou, do nichž se podle potřeby situují i vysavačové zásuvky. Často stačí v jednom podlaží umístit jedinou zásuvku. Motor se spouští pouhým zasunutím hadice s hubicí do zásuvky. Spínač je napájen nízkým napětím, takže se nemusíte bát poranění elektrickým proudem.
Praxe dokazuje, že pro běžný rodinný dům většinou stačí zhruba 20 m potrubí se třemi zásuvkami a jedinou stoupačkou. Jen u velmi rozlehlých staveb se instalují stoupačky dvě.

Vysavač jako zdravotní pomůcka

Klinické studie, prováděné zejména ve Spojených státech, potvrzují, že kvalitní centrální vysavač přispívá k celkovému ozdravění obytného prostředí. V domácnostech, kde začali takový vysávací systém pravidelně používat, se obyvatelům prokazatelně zlepšila schopnost dýchání, kvalita spánku a ustoupily také různé potíže s očima. Tím, že centrální vysavače dokážou stoprocentně odstranit vysávaný prach, částice nejrůznějších nečistot, pyly, zvířecí spory a další rozličné alergeny, snižují mimo jiné i alergické reakce různého původu. A alergikům přinášejí značnou úlevu od jejich problémů. Ukazuje se tak, že centrální vysavač je nejen účinným pomocníkem v domácnosti a prostředkem k dosažení dokonalé čistoty, ale dnes svým způsobem i zdravotní pomůckou.Pokud je zásuvka centrálního vysavače dobře kryta před přímým deštěm, může být instalována i v exteriéru. Usnadní tak úklid balkonu nebo terasy. Foto: HUSKY

Rekonstrukce vs. novostavba

Určitou překážkou v zavedení systému centrálního vysávání do už stojícího rodinného domu bývá nutnost zásahu do jeho konstrukce. Pokud se tedy centrální vysavač instaluje dodatečně, je třeba počítat s jistými stavebními úpravami. Nejednou se však při rekonstrukci naskytne možnost vést stoupačku centrálního vysavače nepoužívaným komínem, jindy je trubka zcela bezbolestně vedena po zdi a elegantně zakryta sádrokartonem.
Nejlépe se však centrální vysavač instaluje do novostavby, a to ve chvíli, kdy se v rámci zušlechťování hrubé stavby pracuje také na dalších domovních instalacích. Dodavatelé centrálních vysávacích systémů většinou vycházejí stavebníkům vstříc a instalují systém ve dvou etapách. Nejprve bývají provedeny rozvody a až následně, klidně i po letech, se montuje agregát. Centrální vysavač představuje v celkových nákladech na novostavbu zhruba jednu setinu, tedy u běžného rodinného domu kolem 30 000 Kč. 


 
Součástí centrálního vysávacího systému může být i speciální zásuvka DrawerVac (vysavač se automaticky aktivuje vytažením zásuvky a spolehlivě tak zlikviduje rozsypané vločky nebo drobečky) a také kuchyňská štěrbina, která se ovládá tlačítkem a slouží třeba k vysátí nečistot při zametání. Foto: HUSKY

V budoucnu? Samozřejmost!

Už i čeští projektanti a firmy zabývající se prodejem typových projektů rodinných domů nabízejí jako součást kompletní projektové dokumentace jednoduchý výkres instalace centrálního vysavače. Například ve Skandinávii je dávno zcela běžné, že projekt instalace centrálního vysavače je dokonce v rámci povolovacího řízení stavby povinný. Leccos nasvědčuje tomu, že za několik let to může být při stavbě nového rodinného domu úplnou samozřejmostí i v Česku. Ovšem už dnes je centrálním vysavačem vybaveno zhruba 40 % českých novostaveb. Přináší totiž nejen pohodlí při údržbě, ale má své nesporné výhody i z hlediska hygieny a zdraví.
Ani v kategorii centrálních vysavačů však nelze paušalizovat a očekávat jako samozřejmost, že všichni výrobci dodávají výhradně prvotřídní kvalitu. Podle čeho vybírat? V první řadě, ostatně stejně jako u jiných nákupů, se vyplatí hledět na původ výrobku. Značkový výrobek s tradicí a dobrými referencemi určitě nabídne víc než jakýkoli produkt z kategorie „no name“.

Text: Jozef Rašek
Foto: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská
Zdroj: časopis
HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Bydlení
Tagy: spotrebice vysavace Vysavače
Sdílejte článek

Diskuze