4 v bytě a pes

4 v bytě a pes

06. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Ještě pořád je u nás více těch, kdo řeší problém, jak do malého bytu dostat celou rodinu, než těch, kteří nevědí, co s volným prostorem. Řešení malých bytů mají mnohá úskalí, na druhé straně ovšem […]

Ještě pořád je u nás více těch, kdo řeší problém, jak do malého bytu dostat celou rodinu, než těch, kteří nevědí, co s volným prostorem. Řešení malých bytů mají mnohá úskalí, na druhé straně ovšem představují pro architekty jakousi zkoušku ohněm. Jak se s úkolem poprala naše spolupracovnice Silvia Husárová?

 

Dobrý den přeji!
Jmenuji se Jana a bydlím s manželem, dvěma už téměř dospělými dětmi a psem ve dvouapůlpokojovém panelákovém bytě. Náš byt je docela malý, pouhých 49,5 m2. Před deseti lety jsme provedli několik stavebních úprav, týkajících se kuchyně a jádra bytu. Spojili jsme vstupní prostory s kuchyní – docela to vyšlo, ale ne tak, jako by to vytvořil odborník. V současnosti bychom chtěli změnit interiér obývacího pokoje, ale nevíme si rady, jak spojit příjemné s užitečným tak, aby nás tato malá obývací část všechny těšila a aby se nám všem v ní spolu dobře bydlelo. Hledám tedy odbornou pomoc. Zajímalo by mě, jak by si s tímto problémem poradili vaši spolupracovníci architekti.

S pozdravem vaše čtenářka
Jana Zahoranová  (redakčně kráceno)


Původní stav
1 – vstup, 2 – kuchyň, 3 – obývací pokoj, 4 – dětský pokoj, 5 – ložnice, 6 – koupelna, 7 – WC, 8 – lodžie


Chladná elegance

Obě alternativy počítají s přesunutím dveřního otvoru do dětského pokoje tak, aby se společná stěna obývacího pokoje dala lépe zařídit. V chladně elegantním řešení převažují monochromatické barvy. Pocit tepla vnáší jednotná dřevěná podlaha v jednotlivých místnostech. Celková dispozice, jakož i rozložení nábytku v bytě jsou velmi účelné, důraz se klade na funkčnost a jasné dispoziční vazby. Zařízení obývacího pokoje je velmi jednoduché – jednoznačně jsou vymezeny části pro sedací i skříňový nábytek a také místo pro domácí pracoviště. Naproti vstupu a podél okna je umístěna rohová sedačka. Nábytková sestava je složena z kompaktního nástěnného panelu, na němž jsou umístěny plné i prosklené skříňky, případně zásuvky nebo otevřené police. Do tohoto nábytkového prvku je integrována veškerá audio- a videotechnika. Domácí pracoviště tvoří solitérní regálová sestava s otočným křesílkem doplňujícím sedací nábytek v místnosti. Hranaté tvary změkčují kruhové formy zabudovaných minimalistických svítidel v podhledu.

1 – vstup
2 – kuchyň
3 – obývací pokoj
4 – dětský pokoj
5 – ložnice
6 – koupelna
7 – lodžie


V teplých tónech

Druhá alternativa pracuje s teplými barevnými tóny a sytými barvami na stěnách a nábytku. Rozložení nábytku v obývacím pokoji je jiné než v prvním řešení. Rohovou sedačku nahrazuje standardní sedací souprava 3 + 1 + 1. Televizní stěna se nachází na zdi společné s dětským pokojem a také ji tvoří sestava úzkých skříněk ve stylu lineárních nábytkových sestav. Nábytek doplňují dvě solitérní knihovny na uložení všech drobností. Lze do nich integrovat malý bar a rovněž mohou sloužit jako příborník. Masivní designové stojanové svítidlo, bytový textil, pokojové rostliny a grafiky na stěnách – to všechno jsou důležité doplňky v místnosti, na které nesmíme při zařizování zapomínat.

1 – vstup
2 – kuchyň
3 – obývací pokoj
4 – dětský pokoj
5 – ložnice
6 – koupelna
7 – lodžie

TEXT a NÁVRHY: Silvia Husárová
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier navrh
Sdílejte článek

Diskuze