7 nejčastějších chyb při zařizování dětského pokoje: Jak se jim vyhnout a vytvořit prostor, kde se děti budou cítit skvěle
Navrhněte svému dítěti pokoj, který bude vyhovovat jeho potřebám.
Nesoulad s věkem
Jednou z nejčastějších chyb rodičů při plánování a zařizování pokoje pro syna nebo dceru je požadavek nadčasovosti. Chtít vytvořit dětský pokoj, který bude růst spolu s dítětem, je sice pěkná představa, ale málokdy i reálná, a to navzdory stále větší nabídce „rostoucího“ nábytku. Dětem se mění koníčky, vkus, ale i potřeby spojené nejčastěji s potřebou většího úložného prostoru. Do dětského pokoje je proto ideální levnější a jednodušší nábytek, který bezbolestně vyměníte za jiný, když dítě vyroste.
Velmi ostré barvy a výrazné vzory
K dětství automaticky přiřazujeme jasné optimistické barvy, které symbolizují zábavu, svět her, život bez povinností. Navíc i pediatr vám doporučí, abyste zrak dítěte podporovali ukazováním jasných, barevně výrazných předmětů. I to však má své limity. Je sice pravda, že čistě bílý pokoj není vhodný pro pětileté dítě, ale ještě horší je přehnat to s množstvím výrazných barev, které nedovolí dítěti odpočívat a znemožňují soustředění.
Objemný nábytek
Obrovská sedačka v dětském pokoji je zbytečná, podobně skříň z masivního dřeva, kterou vám je líto vyhodit. Zabírají hodně místa a právě prostor je pro děti nejcennější. Dojem z dětského pokoje dokonale pokazí i příliš „seriózní“ nebo drahý designový nábytek. Ne zrovna nejvhodnějším řešením je umístit do dětského pokoje šatní skříň pro celou rodinu, bohužel v některých domácnostech je to z důvodu nedostatku prostoru běžné. V tomto případě dítě ztrácí pocit, že pokoj patří jemu, a nakonec to není pohodlné ani pro rodiče.
Nebezpečné materiály nebo tvary
Co všechno může být v dětském pokoji nebezpečné? Cokoliv, co voní nepřirozeně. Zatímco vůně dřeva je přirozená a příjemná, pach plastu takový není. Může být nebezpečný, proto se mu raději vyhýbejte. Na trendových trojrozměrných površích stěn se hromadí mnoho prachu, nečistot, a dokonce vzniká prostor pro množení hub. Škodlivá může být i barva s obsahem olova a jiných škodlivých látek či leštěný nábytek. A dejte pozor i na nepřipevněný nebo starší rozpadávající se nábytek či nábytek s ostrými hranami a rohy.
Neustálý hluk
Představa dětského pokoje se nám většinou nespojuje s tichem, ve skutečnosti však děti momenty ticha a klidu potřebují každý den, ať už je to při učení, při „záchvěvech“ kreativity, nebo (samozřejmě) při spánku. Spánek dětí je křehký – možná nevíte, že těm nejmenším může hlasitý zvuk způsobit i těžké psychické trauma. Ticho navíc dodává pocit bezpečí bez ohledu na věk.
Těžké tkaniny
Bytové textilie, které tak dobře fungují v ložnici a v obývacím pokoji a zútulňují bydlení, jsou do dětských pokojů velmi nepraktickým řešením. Myslete na to, že je budete muset neustále prát, ošetřovat, upravovat a nakonec nahradit novými. Některé textilie jsou samozřejmě nutné i v této místnosti, a to především ložní prádlo, lehké závěsy a rolety. Potahy na židle – jsou-li potřebné – vybírejte snadno udržovatelné, podobně i koberec by se měl dát snadno vyčistit.
Nedostatek místa na pohyb
Děti jsou aktivní bez ohledu na to, zda jsou venku, nebo uvnitř. Potřebují prostor na běhání, skákání, tancování a různé pohybové dovádění. To je důvod, proč byste neměli pro dítě vybrat ten nejmenší pokoj v domácnosti. Je-li pokoj přece jen maličký, vyčleňte prostor na hraní ve velké místnosti, například v obývacím pokoji. Výborným řešením na léto je vnější prostor na hry v zahradě, na terase nebo na balkoně.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská, Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME