(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

8 tipů do dětského pokoje

31. 07. 2014
Diskuze (2)
Sdílet

Dětský pokoj se vymyká z běžných řešení interiérů Funkčnost a ergonomie jsou důležitými parametry, ale musí být podřízeny nápadům, hravosti a principu, že všechno, co dětem do pokoje vložíte, musí mít vliv na to, jak budou přemýšlet, tvořit, hrát si. Postel může být domem, pokoj hřištěm nebo městem. Je však potřebné myslet na to, jak jednoduché je překročit hranice rozvoje fantazie a sklouznout ke kýči, který víc omezuje, než podněcuje.

Malé dětské světy

(foto: Viabel/Asoral)

(foto: Viabel/Asoral)

Děti nezajímá, že jejich pokoj má světlou výšku 2,5 m, že jejich postel má být dlouhá minimálně 160 cm nebo že slunce by mělo na jejich stolek dopadat ze správné strany, aby si na kreslené veledílo nestínily. Jen „dospěláci“, kteří už zapomněli, jaké je to budovat si vlastní pevnosti, zámky, bunkry a hrady, vytvoří pro dítě prostor, ve kterém na tyto fantazie není místo.

Nostalgické vzpomínky

(foto: Hibou Home Limited)

(foto: Hibou Home Limited)

Pamatujete si na stanování v pokoji? Stačily jen jednoduché deky a přikrývky, abyste se cítili jako ztraceni v horách. Ne vždy je vhodné využít každý kousek místa. Volný prostor je právě to, co dovoluje dětem zasáhnout a tvořit. Pomozte jim v tom. Nechat jim v pokoji narůst les je jednodušší, než byste si mysleli.

Nechte růst stromy

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

Návštěvy sousedů, piknik v trávě, houpání se v zahradě. Stačí využít běžné předměty, materiály, barvy a s trochou vaší fantazie bude ještě dlouho růst ta dětská. Pokoj pro dvě děti s patrovou postelí ve formě domečku je zmenšeninou malého světa podle návrhu pocházejícího z ateliéru Rules architekti.

Prolézačky

(vizualizace: ARCHHOLIKS)

(vizualizace: ARCHHOLIKS)

(vizualizace: ARCHHOLIKS)

(vizualizace: ARCHHOLIKS)

Dětské hřiště přímo doma má význam nejen díky tomu, že barvy a tvary nejsou příliš konkrétní a nutí děti přemýšlet, jakou funkci jednotlivým částem přidělí, ale takovéto pokoje jsou vhodné i na netradiční komponování úložných prostor a všech funkčních částí interiéru. Nesmí se však zapomínat na bezpečnost. Návrhy pocházejí z ateliéru Archholiks.

Novinky ze světa

(foto: Lucia Kušnírová)

(foto: Lucia Kušnírová)

Design dětských pokojů není cizí ani veletrhům designu. Značka Lagrama vytvořila letos na Design Weeku v Miláně prostřednictvím instalace zmenšenin domečků malé dětské město. Za povšimnutí stojí, jaký důležitý úkol má v takovýchto blocích právě vnitřní osvětlení.

Na špičkách

Rozměry, výšky a prostorové nároky jsou u dětí diametrálně odlišné než u dospělých. Aby se drobečci ve světě „velikánů“ neztratili, je potřebné posunout všechny laťky níž. Představte si, co všechno byste chtěli jako trojroční dělat sami, ale nemůžete, protože nedosáhnete na kliku dveří, nevidíte ven oknem, nedokážete si otevřít skříňku s oblečením. Tohle všechno děti od útlého věku zajímá a jsou k těmto činnostem vedeny už od školky. Doma by proto neměly narazit na zbytečné bariéry. S přibývajícími lety a centimetry se drobečci proměňují na teenagery a to samé by měl být schopen udělat také jejich pokoj – růst spolu s nimi. Nejkritičtějšími body, na které narazíte, se stanou úložné prostory, následované pracovním stolem, sezením a postelí. Proto v případě, že nechcete každé tři roky měnit celé zařízení, připravte se dopředu. Některé části jsou schopné přizpůsobovat a měnit se spolu s dítětem.

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

(vizualizace: RULES ARCHITEKTI)

„Dětský pokoj je navržen pro dítě, které jeho lehkou střídmost postupně využije a vlastními zásahy ji bude s přibývajícím věkem formovat. Tomuto principu jsme přizpůsobili hravé rozmístění modulů ve skříni, policový systém bloků, jakož i sezení, díky němuž se rodiče při společných hrách na zemi sníží na úroveň dítěte.“ Rudolf Lesňák, architekt

(skica: Juraj Tesák)

(skica: Juraj Tesák)

(skica: Juraj Tesák)

(skica: Juraj Tesák)

„Některá okna, zejména ta v novostavbách, mě udivují. Parapety jsou položené tak vysoko, že dětský pokoj vypadá spíš jako komora. My jsme se rozhodli v našem domě okna položit o něco níž, a to tak, abychom skrz ně viděli také tehdy, když sedíme na zemi.“ Juraj Tesák, architekt

Na zemi

(foto: Brink and Campman)

(foto: Brink and Campman)

Děti stráví při svých hrách většinu času na zemi. Pokud tedy nejde o novostavbu rodinného domu, najít prostor s nejnižším parapetem do budoucího dětského pokoje je důležité stejně jako volba vhodných povrchů a doplňků.

Návrh skříně pro malé i větší

Plánujete pro dítě vestavěný šatník na míru, který by vydržel, až dokud nevyroste? S trochou fantazie to zvládnete. Na příliš vysoké vestavěné skříně s mohutnými posuvnými dveřmi však zapomeňte. Tříleté děti manipulaci s nimi nezvládnou, nemluvě o stránce designové. Členěná hmota je do dětského pokoje navíc vhodnější a působí hravěji. V tomto případě jde o skříň vestavěnou do niky, s rozměry 2,4 × 2,4 m. Rozdělením do čtyř částí na šířku získáte rozměr dvířek se šířkou 60 cm, které zvládne otevřít i malé dítě. Jednoduchou proměnou vnitřního uspořádání šatníku docílíte, že bude vhodný pro děti od tří let až po dospělé. Systém otevírání zvolte co nejjednodušší – bez výčnělků nebo pomocí dotykového systému push, což je bezpečnější a vizuálně přijatelnější varianta. Vhodnější než fixní jsou nastavitelné police, praktické je i vynechání některých otevřených modulů na knihy nebo hračky.

Pohled na zavřenou skříň, varianta 1 − děti od 3 do 9 let, varianta 2 − děti od 10 let.

Pohled na zavřenou skříň, varianta 1 − děti od 3 do 9 let, varianta 2 − děti od 10 let.

Varianta 1: Ve startovacím uspořádání jsou všechny spodní prostory věnované sezónnímu oblečení, které si bude dítě oblékat samo. K dispozici má poličky, šuplíky a závěsnou věšákovou tyč v dosažitelné výšce.  Varianta 2: Při proměně přemístěte věšákovou tyč do vyšší polohy, která je pro dospělé pohodlnější. Nahradíte ji policemi z vedlejšího modulu, díky čemuž získáte i dostatečnou výšku na kabáty a šaty.

Text: Lucia Kušnírová
Foto: autoři, archiv firem

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Dětské pokoje inspirace dětský pokoj interier nábytek do dětského pokoje tipy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ti naši malí nezbedové se snaží pořád něco okusovat. Proto jsme jim přestali kupovat klasické hračky a museli jsme přejít na přírodní materiály.

    GabrielaNova1
  • Perfektně sepsaný článek, souhlasím s tím, že je třeba dětem dopřát určitou volnou a možnost si budovat vlastní pevnosti. Prostoru tam má dost, ale pořídíli jsme mu tam průlezku a je moc spokojený. Někde jsou žbrdliny, na jiné části lezecká stěna a k tomu klouzačka a vyřádí se na tom sám se svou představivostí, ale i s kamarády.

    Gabriela Nová