Architekta radí jak rozvrhnout prostor

26. 05. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Rodinný dům těsně před dokončením – hotové déja` vu. Kdy jsme řešili něco podobného? Tady však do boje vytáhly dva tábory – zastánci otevřených prostorů a přívrženci zavřené kuchyně. Jak si s problémem poradila architektka […]

Rodinný dům těsně před dokončením – hotové déja` vu. Kdy jsme řešili něco podobného? Tady však do boje vytáhly dva tábory – zastánci otevřených prostorů a přívrženci zavřené kuchyně. Jak si s problémem poradila architektka Silvia Husárová?

 

Vážená redakce,
předpokládám, že takových dopisů či e-mailů, jako je ten můj, dostáváte několik desítek, možná i stovek. Přesto zkusím, jestli se na mě usměje štěstí a podaří se mi dostat radu od vašich spolupracovnic, jejichž návrhy interiérů mě zaujaly.
Koupili jsme začátkem letošního roku nový domek těsně před dokončením, takže vnitřní dispozice jsou už hotovy. Máme z něj velkou radost, protože to byl můj i manželův celoživotní sen, který se nám pomalu plní. Dcera zůstává bydlet v našem původním bytě a my dva si pomalu domek dokončujeme podle našich představ. Máme ale jeden velký problém, na jehož řešení se nedokážeme s manželem dohodnout. Týká se přízemí – je tvořeno velkou místností, v níž bude kuchyň, jídelna i obývací pokoj. Manžel trvá na tom, aby se kuchyň od obývacího pokoje oddělila, nemůžeme se dohodnout na způsobu a velikosti oddělení. Zároveň máme pocit, že obývací část by se měla oddělit od předsíně (možná dveřmi?), aby teplo neunikalo směrem do schodiště. Já bych byla ráda, aby byl domek i uvnitř barevně útulný, a tak bych nerada zůstávala u bílé barvy.
Myslíte, že byste nám mohli pomoci radou, jak zařídit přízemí? Pokud by došlo k realizaci podle vašeho návrhu, rádi vás uvítáme (ale samozřejmě i před tím), abyste viděli, jak to dopadlo.

S pozdravem, manželé Trebatičtí (redakčně kráceno)

Původní stav
1 – vstupní chodba, 2 – obývací pokoj, 3 – kuchyň, 4 – jídelna, 5 – WC, 6 – šatna, 7 – komora, 8 – garáž, 9 – terasa

Rodinný dvojdomek, jehož polovinu vlastní manželský pár, je těsně před dokončením. Vnitřní dispozice a rozložení prostorů jsou dány a manželé dům zařizují podle vlastních představ. Předmětem řešení je tedy způsob a rozsah oddělení kuchyně od obývacího pokoje, obytné zóny od chodbových a vstupních prostorů, barevné i materiálové řešení a také design interiéru. 

Alternativa A

V této variantě se poloha a principiální tvarování kuchyně (podle poskytnutých podkladů) nemění. Změny se týkají hlavně rozložení funkčních zón kuchyně: varné centrum se přesouvá na rozlehlý pracovní ostrov v prostoru, vysoké skříně se zabudovanou technikou, jakož i mytí nádobí zůstávají u protilehlé stěny. Dvoustrannou linku propojuje do tvaru U  blok horních skříněk. Oddělení kuchyně od obývacího pokoje řeší dřevěná stěna v prostoru s posuvným dveřním křídlem. Kuchyňský ostrov vymezuje prostor pro jídelnu. Do obývacího pokoje jsme umístili sedačku („dvojku“ a „trojku“) podle požadavku čtenářky a kromě sedacího nábytku se našlo místo i pro knihovnu, TV stolek a velký krb. Obývací pokoj je od vstupních prostorů domu oddělen dvoukřídlými dveřmi. Interiér dotvářejí bytové textilie, nepřímé osvětlení stropu v podhledu, solitérní svítidla a vysoké rostliny. Barevnost interiéru je oranžovo-modro-šedá, kombinovaná se světlými dřevinami na nábytku. Kontrasty vytvářejí tmavé stěny na přesně vymezených místech v interiéru.

 
1 – vstupní chodba, 2 – obývací pokoj, 3 – kuchyň, jídelna, 4 – WC, 5 – šatna, 6 – komora, 7 – garáž,
8 – terasa
 
  

Alternativa B

Alternativa B umísťuje kuchyň do lineární polohy k delší stěně místnosti. V jednoduché linii se odehrávají všechny funkční prvky kuchyně – skladování, vaření i mytí. Jídelní stůl nabývá povahy solitéru a je umístěný v ose kuchyně i obývacího pokoje. Otevření, respektive uzavření obou částí interiéru řeší posuvné stěny. Posuvnou stěnou je možné míru oddělení prostoru individuálně nastavit podle momentální nálady a potřeby. Dělicí prvky mohou být z pískovaného bezpečnostního skla nebo z jiného materiálu. Stejný posuvný element, zasouvatelný do stavebního pouzdra, odděluje obývací pokoj od vstupních prostorů. Zařízení obývacího pokoje tvoří jen nízká sestava s technikou a již zmíněný sedací nábytek. V interiéru se objevuje tmavší dřevo – na podlaze a na kratší stěně, která směřuje do vstupních částí domu. Náladu prostoru dotváří šedozelená barva na stěnách a podlaze. Důležitým momentem jsou bytové doplňky a osvětlení interiéru.


1 – vstupní chodba, 2 – obývací pokoj, 3 – kuchyň,
4 – jídelna, 5 – WC, 6 – šatna, 7 – komora, 8 – garáž,
9 – terasa

TEXT a NÁVRHY: Silvia Husárová
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
Zdroj: časopis HOME, JAAG MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier navrh
Sdílejte článek

Diskuze