Bydlení čtyřčlenné rodiny na ploše třiceti šesti metrů čtverečních? Jako ve skříni, ale navzdory tomu komfortní!
Bydlení na stále menší obytné ploše není jen praktickým módním trendem, ale často i nutností. Už jsme přinesli projekty, které umožnily celým rodinám bydlet v prostoru kolem padesáti metrů čtverečních. Umíte si však představit komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu na ploše třiceti šesti metrů čtverečních? Nežertujeme. Tento rébus rozlouskli architekti ze studia ORA (originální regionální architektura).
Zadání znělo jednoduše: na malé podlahové ploše měl vzniknout interiér na míru pro čtyřčlennou rodinu tak, aby byl co nejkomfortnější. Odlehčením při náročném řešení byl fakt, že tento byt neslouží vlastníkům k trvalému bydlení, ale jen na víkendy.
Dispozice nefungovala
Předmětných třicet šest metrů čtverečních bylo původně součástí většího bytu. Po jeho rozdělení fungují jako samostatný prostor. Na této ploše developer navrhl dispozici rozdělenou několika příčkami. Bohužel při takovémto řešení by byl byt prakticky nezaříditelný, jeho obyvatelé by se jen prodírali mezi nutným nábytkem.
Naštěstí investoři oslovili architekty ještě v procesu výstavby, a tak bylo možno zasáhnout do úpravy dispozice. Prvním krokem, který byl proveden, bylo smazání všech nepotřebných příček. Tak vznikla garsonka. Hotová byla jen koupelna.
V centru nové dispozice se můžete natáhnout
„Do centra nové dispozice jsme umístili obdélníkový prostor se stolem a židlemi uprostřed. Když stůl posuneme a židle stohujeme na sebe, vzniká dost místa na to, aby se tu dalo natáhnout. Tím jsme se vyvarovali pocitu stísněnosti. „Natažené tělo“ slouží jako měrná jednotka stísněnosti,“ vysvětlují zajímavá měřítka autoři projektu.
Inspirace skříňovými postelemi ze středověku
V takto omezeném prostoru bylo prakticky nemožné umístit klasické postele pro všechny členy rodiny. Řešení přinesla inspirace středověkými skříňovými postelemi. Postel rodičů je vsunuta mezi dva regály. Díky tomuto umístění má soukromí a příruční úložné prostory. V případě potřeby je možné dvířka u noh jednoduše vyklopit.
Děti spí v dřevěném boxu
Děti mají spaní vloženo do poschoďového boxu. Spodní postel v nice přes den slouží jako gauč u jídelního stolu. Horní postel je skryta za dvířky. Celý box je obložen dubovými latěmi, které postupně přecházejí i na stěnu oddělující koupelnu. To vytváří dojem, že i koupelna je součástí dřevěného boxu. Dveře sahající až po strop vytvářejí minimalistický celistvý efekt.
Dýha a dubový masiv
Celistvost prostoru dodává použití jednotného materiálu – dubového masivu a dýhy. Jednotlivé funkční zóny jsou vyznačeny různými typy moření. Světlá kuchyň funguje jako metafora rána, transparentní lak se váže k denním prostorům a tmavé moření zase k nočním. Prostor opticky rozšiřuje zrcadlo za kuchyní.
Bydlení ve skříni
architektonické studio: ORA (originální regionální architektura)
autoři: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora
spoluautor: Barbora Ochotná
lokalita: Praha-Žižkov, ČR
plocha: 36 m2
projekt: 2019 – 2020
realizace: 2022
generální dodavatel interiéru: Acer Woodway, s. r. o.
stavební úpravy: Rekonstrukce 21 Brno, s. r. o.
Materiály
dubové parkety, dubová dýha různého moření, dubové latě, nerezová deska v kuchyni, cementová stěrka, keramický obklad
Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: BoysPlayNice