Zdroj: Shutterstock

Doma jako u moře: Jak přenést středomořský styl do českého bytu

Když se řekne středomořský styl, většině z nás se okamžitě vybaví bílé domečky posazené na útesu nad mořem, voňavé olivové háje, modré okenice a terasy zalité zlatým světlem zapadajícího slunce. Ačkoliv to může znít jako jiný svět, spousta z toho, co dělá středomořský styl tak okouzlujícím, jde přenést i k nám domů. Nemusíte mít vilku u moře, stačí pár chytrých úprav a drobných dekorací — a i český byt nebo domeček se promění v místo, kde se budete cítit jako na dovolené. 

Otevřete prostor a vpusťte světlo

Jedním z hlavních znaků středomořského interiéru je vzdušnost a lehkost. Zapomeňte na těžké závěsy, tmavé kouty a přetížené místnosti. Pokud máte tu možnost, nechte co nejvíce přirozeného světla proudit dovnitř. Lehoučké záclony z lnu nebo bavlny v neutrálních tónech prostor opticky zvětší a dodají mu příjemnou měkkost.

Bílé stěny, kterých se u nás lidé často bojí, jsou ve středomořském stylu základ — odráží světlo, prosvětlují místnost a skvěle kontrastují s dřevem a barevnými doplňky. A když máte malý byt? O to víc využijte zrcadla, skleněné plochy a otevřené police, které prostor opticky zvětší.

Starobylá dřevěná truhla s ručně malovanými vzory, na které stojí keramická lampa a žlutá miska, umístěná pod modrými dveřmi v bílé, slunné předsíni. Čistý a elegantní design s dotekem historie.

Ať už bydlíte v městském bytě nebo na venkově, ať máte garsonku, mezonet nebo rodinný dům, středomořský styl vnese do vašeho bydlení lehkost a pocit, jako byste byli neustále u moře. Zdroj: Shutterstock

Vsaďte na přírodní materiály

Ve středomořských domech byste jen těžko našli lesklé plasty a dokonalé povrchy. Naopak — dominuje tam příroda ve své syrové a krásné podobě. Dřevo, ať už světlé, tmavé nebo bíle lakované, kámen, terakota, len, bavlna, proutí — to jsou materiály, které nesmějí chybět.

Dřevěný nábytek s patinou, keramické vázy s ručně malovanými motivy, proutěné košíky na deky nebo časopisy, lněné ubrusy a povlaky na polštáře dodají vašemu domovu atmosféru středomoří. I malé detaily, jako keramické úchytky na skříňky nebo mramorové prkénko v kuchyni, dovedou prostor proměnit k nepoznání.

Přečtěte si také:
Máslově žlutá jako zázrak pro interiér. Změní náladu místnosti jediným detailem

Pohrajte si s barvami moře

Barvy středomoří nejsou náhodné — jsou inspirované přírodou kolem moře. Tyrkysová a modrá jako voda a obloha, písková jako pláže, zelená jako olivovníky a vínová jako zralé hrozny. Tyto barvy si můžete nenásilně přizvat domů formou textilií, dekorací, obrazů nebo třeba dlaždiček.

Skvělým trikem je i využití patchworkových obkladů například v kuchyni nebo koupelně — najednou se budete cítit jako v rodinném hotelu na Mallorce. A pokud nechcete investovat velké peníze, zkuste jen obměnit povlaky na polštáře, přehoz, prostírání nebo třeba květináče.

Světlá kuchyně s dřevěnou pracovní deskou a modrobílým kachlovým obkladem s orientálními vzory. Na ostrůvku jsou prostřené talíře a karafa s vodou, kolem jsou židle s tmavým čalouněním. Vzdušný a příjemný prostor pro vaření i setkávání.

Nakupte si hezké talíře, skleničky a misky – ve Středomoří se jí i očima a právě tyhle detaily udělají z každého jídla malý zážitek.Typické jsou přírodní materiály, keramika s modrobílými vzory, terakota a barvy moře, písku a slunce. Zdroj: Shutterstock

Přidejte vůně a chutě

Styl není jen o tom, co vidíme, ale i o tom, co cítíme a prožíváme. Středomoří voní rozmarýnem, tymiánem, levandulí, citrony, fíky, ale i mořským vzduchem. Zkuste doma zapálit svíčky nebo aroma difuzéry s těmito vůněmi.

Do kuchyně dejte čerstvé bylinky — nejenže krásně vypadají, ale hned budete mít chuť si udělat lehké saláty, těstoviny nebo pečenou zeleninu. A nezapomeňte, že jídlo je srdcem středomořského života. Pořiďte si hezké talíře, sklenice a podnosy a udělejte si z každého jídla malý rituál — i kdyby to měla být „jen“ večeře u televize.

Přečtěte si také:
I drobnosti se počítají. Denní rituály a pořádek jsou klíčem k pohodě doma i v hlavě

Přesuňte život na balkon (nebo parapet)

Když lidé ve středomoří přijdou domů, většinou se neusadí v obýváku, ale jdou ven — na terasu, dvorek, balkon. Ať už máte lodžii, balkon nebo jen široký parapet, zkuste si vytvořit malý venkovní koutek. Stačí skládací stolek, dvě židle, měkké polštáře a pár květináčů s bylinkami.

Večer přidejte svíčky, lucerny nebo řetěz světýlek, a máte vlastní dovolenkové místo na relax. A pokud balkon nemáte, udělejte si radost aspoň „zeleným parapetem“ — květiny, bylinky a dekorace promění výhled z okna k nepoznání.

Žena v zelených šatech relaxuje na balkoně v pohodlném závěsném křesle z ratanu, obklopená květinami v truhlících. Letní světlo vytváří klidnou a útulnou atmosféru ideální pro čtení nebo odpočinek.

I balkon můžete snadno proměnit v kousek středomoří – stačí pár květináčů s bylinkami, proutěné křeslo a pár luceren. Z rostlin se hodí levandule, rozmarýn, pelargonie nebo třeba olivovník v květináči. Zdroj: Shutterstock

Nebojte se nedokonalostí

Na rozdíl od některých jiných stylů není středomořský design o dokonalé čistotě a lesku. Naopak — patří sem drobné nedokonalosti, které dělají domov osobitým. Oprýskaná omítka, odřený rám zrcadla, ručně malovaná keramika s křivou linkou — to všechno jsou věci, které dodávají prostoru duši.

Nebojte se kombinovat staré s novým, dát prostor věcem s příběhem a dopřát si trochu nedbalé elegance. Středomoří není katalogová přehlídka, ale způsob života, kde krása vzniká z prostých, opravdových věcí.

Galerie:

Text: Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor Design interiérů
Tagy: dřevěná dekorace přírodní materiály středomořský styl bydlení záclony do kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze