Fotografův sen? Když ladí v bytě každý detail

06. 02. 2020
Diskuze (8)
Sdílet

Už od dveří je jiný. Vyznačuje se vrstevnatou osobností, smyslem pro detail, otevřeností, zálibou v jinakosti a originalitě. Neskrývá minulost, ani se jí nevyhýbá, spíš se jí staví čelem. Není divu, že se v něm fotografovi Dušanu Štrausovi a jeho ženě Karolíně dobře bydlí.

Celý interiér propojuje masivní dubová podlaha

Celý interiér propojuje masivní dubová podlaha, která do něj vnáší klid a určitou ukotvenost. Za vzhledem stěn stojí náhoda. Když viděl Dušan Štraus zdi po odstranění starých vrstev maleb, rozhodl se, že povrch jen zafixuje. Tam, kde se sekala nová elektroinstalace a byla nanesena nová omítka, použil majitel oškrabanou malbu rozmíchanou ve vodě, zmírnil vzniklý kontrast a dodal stěně patinu. Objemnou starou skříňku používanou běžně projektanty k uchovávání rysů si majitel sám upravil do současné podoby. FOTO JIŘÍ HURT

Splněný sen a terapie proměnou

Slovenský výtvarník a fotograf Dušan Štraus se do Prahy toužil přestěhovat, už když mu bylo čtrnáct. Město ho přitahovalo jako magnet, a když se svou ženou, rodilou Pražačkou, objevil po dlouhém hledání vhodný byt, bylo to pro něj jako splněný sen. Šest měsíců, které zabrala náročná rekonstrukce, pak vidí jako terapii a cestu k lepšímu sebepoznání.

Na tu s ním vykročila interiérová designérka Lucie Dudáková, která o projektu říká: „Tahle práce byla hodně jiná. Většinou se držíte schváleného návrhu, ale tady to byla od počátku diskuze. Řešili jsme každý krok, každou fázi a byt nás při každém zásahu něčím překvapil a něco nám otevřel. Při takhle úzké a intenzivní spolupráci si ale musíte s klientem tzv. sednout a mentálně se sladit.“

Kuchyňská linka s hrubým povrchem skříněk

Kuchyňská linka s hrubým povrchem skříněk je zakoupena v Ikei ve výprodeji. Z pro nás záhadných důvodů se na českém trhu málo prodávala. Designérka prosazovala velký jídelní stůl a k všeobecné spokojenosti se jí podařilo majitele přesvědčit. FOTO JIŘÍ HURT

To se v tomto případě dobře dařilo, protože Dušan a Lucie se znali z kurzů tvůrčího psaní a na tvořivé vlně rezonovali, i když ne naprosto ve všem. Dušan prosazoval syrovost, kterou by Lucie schválila v brownfieldu, ale ne ve vinohradském domě, kde prostě byty mají tradičně jiný, umírněnější ráz. Oba shodně tvrdí, že odlišné názory a určitý tlak toho druhého je vzájemně obohacovaly.

Byt dostával finální tvář spontánně, bylo potřeba kompromisů i schopnosti reagovat na nově nastalé situace. Jedinou neměnnou byla představa bydlení spojeného s ateliérem. Dušan aktivně fotí a potřeboval mít na svou práci prostor.

A nejen Dušan měl požadavky na prostor. Jeho žena Karolína se kromě orientálního tance věnuje i józe a samozřejmě si nárokovala prostor i na to, aby doma mohla vést komorní kurzy. Bojovalo se tedy o každý centimetr, hodně věcí se dělalo za běhu a výsledek byl leckdy příjemně překvapivý.

V pracovně je místo na pracovní stůl a samozřejmě i knihovnu zaplněnou množstvím knih

V pracovně je místo na pracovní stůl a samozřejmě i knihovnu zaplněnou množstvím knih. Tady Dušan Štraus dopsal i svou knihu, která čeká na vydání a z velmi osobního pohledu popisuje život v sektě plný manipulace, konfliktů a následně pak boje o osobní svobodu. FOTO JIŘÍ HURT

Martinin pohled

Tenhle byt spojený s fotografickým ateliérem mě neskutečně bavil. Už u vstupu bylo jasné, že majitelé jsou umělecky založení, rádi cestují a nechybí jim kreativita a odvaha experimentovat. Designérka Lucie Dudáková pak projevila smysl pro rovnováhu a harmonii, čímž obrousila drsnost a syrovost bytu. Ten pak mnohem lépe reflektuje ducha Vinohrad a dýchá příjemnou, uvolněnou atmosférou.

Nádherná je kombinace materiálů, propojení prostoru, v němž může celý den slunce rozehrát kouzelnou hru světla i resuscitace starého nábytku, který prostoru nesmírně sluší. Citlivě zvolené obrazy a artefakty z cest interiér vhodně doplňují a přispívají k tomu, že je stále na co koukat.

etno styl v koupelne

Ve stejném duchu je zařízena i malá koupelna. FOTO JIŘÍ HURT

designérka

Lucie Dudáková je interiérová designérka a stylistka, majitelka kavárny, restaurace a obchodu s bytovými dekoracemi Styl & Interier.

dispozice: 3+kk

užitná plocha včetně balkonu: 93 m²

lokalita: Praha, Vinohrady

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: atelier dubova podlaha Dušan Štraus interiérový design starožitný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze

  • Přijde mně to všechno takové divné, neuspořádané a ušmudlané….

    dagmar
  • Kdybych tam byl doma, tak by mi život v takovém bytě připadal jako v noční můře. Myslím, že u člověka s nějakou psychickou dysfunkcí by mu pobyt zde tuto ještě prohloubil.

    BNS
  • Já v tom naopak vidím styl, originalitu a nevšední atmosféru … S designérkou Lucií bych šel z fleku na sklenku vína a ve svém starém domě (trochu ruině) z přelomu 18. a 19. stol. který jsem před lety koupil a nyní ho velmi pozvolna dávám sám do kupy, bych si přál ji mít za poradce a konzultantku .. Snad jediné co bych nemusel, je ta moderní kuchyňská linka, která zkrátka není můj šálek kávy … Jinak ok a díky, Robert

    Robert
  • Jak v hrobě

    Anonym
  • nelíbíííí..

    Anonym
  • Ano ano a ano souhlasím s panem Robertem. Byt krásný a stylový, jen kuchyňskou linku vyměnit. Ta se tam nějak „tluče“. Dagi

    Dagi
  • velmi ponuré

    Anonym
  • Dušan Štraus? Umělecký fotograf? Proboha! Ten člověk neuměl držet kameru ještě tak před 3-4 roky. Roztřepané ruce a žádné základní znalosti o optice či osvětlení. Viděl jsem co zatím nafotil. Možná tak začátečník, který se snaží cvaknout nahotinku nebo vyfotit vděčnou noční Prahu. Měl by zůstat u malování. Umělecký fotograf? S jeho fotografií je to jako s jeho špatnou češtinou. Kam to česká (slovenská) fotografie došla. 3 roky tohoto a nazývá se „Umělec“. Páni!!!

    Viktor Kolar