Zdroj: Matúš Nedecký

Zrekonstruovaný byt v pivovaru: laminát nahradili pravým dubem, atmosféru dotváří zděděný nábytek

01. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Byt pro mladou rodinu na Bernolákově ulici v Bratislavě už na první pohled vyniká mezi moderními minimalistickými interiéry, na které jsme dnes zvyklí. Příběh jeho rekonstrukce vyplynul z několika jedinečných faktorů.

Čtyřpokojový byt v projektu Stein 2 majitelům nevyhovoval kvůli základnímu standardu – laminátovým podlahám či dveřím s dezénem dřeva. Dispozice byla v principu použitelná, ale pár malých úprav přispělo k její funkčnosti.

Už při první konzultaci architektů a mladého páru s malým dítětem bylo jasné, že do interiéru přibydou tradiční přírodní materiály.

Hlavní obytný prostor - Rekonstrukce bytu Stein2 v Bratislavě

V hlavním obytném prostoru dominují zděděný masivní stůl, židle a křeslo. Zdroj: Matúš Nedecký

Dub, bílé stěny a zděděný nábytek

Laminátovou podlahu nahradila krásná dubová podlaha kladená do vzoru stromku, dub našel místo i v jiných prvcích – dveře, kuchyňská linka. Základem celého bytu po úpravě se stala právě kombinace dřeva a bílých stěn.

Třešničkou na dortu je rodinné dědictví ve formě autentického nábytku. Cílem architektů bylo všechno sladit tak, aby byt získal vyšší standard díky použitým materiálům a zároveň nesl atmosféru někdejších staroměstských bytů.

Vestavěná obývací stěna - Rekonstrukce bytu Stein2 v Bratislavě

Základem celého bytu po úpravě se stala právě kombinace dřeva a bílých stěn. Zdroj: Matúš Nedecký

Tyrkysové textilie, geometrické vzory, prvky opotřebování

V hlavním obytném prostoru, který spojuje funkci kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, dominují zděděný masivní stůl, židle a křeslo. Viditelné prvky opotřebování připomínají staré časy a původ tohoto nábytku. Dřevěnou podlahu a dubovou dýhu ošetřenou matným olejem vyvažuje černý a bílý laminát.

Osvěžujícím prvkem jsou tyrkysové textilie – závěsy, potah na křesle, polštáře. Celý interiér spojuje geometrický vzor, který se objevuje v záhlaví postele, za pracovním stolem, ale i v pokoji na koberci – vždy v jiné barvě.

Obývací pokoj - Rekonstrukce bytu Stein2 v Bratislavě

Osvěžujícím prvkem jsou tyrkysové textilie. Zdroj: Matúš Nedecký

Truhlářské prvky v každé místnosti

Při úpravách bytu kladli důraz na funkční a praktické rozčlenění prostoru. To mělo vliv na použití truhlářských výrobků, které se stali nosným prvkem interiéru.

„Do vestavěné obývací stěny jsme zakomponovali dveře do ložnice a komory, která v původním dispozičním řešení bytu chyběla. Tento prostor vznikl odstraněním části příčky,“ konkretizují autoři inspirativní rekonstrukce.

Ložnice - Rekonstrukce bytu Stein2 v Bratislavě

Celý interiér spojuje geometrický vzor, který se objevuje v záhlaví postele, za pracovním stolem, ale i v pokoji na koberci – vždy v jiné barvě. Zdroj: Matúš Nedecký

Moderní nadstandard s odkazem na minulost

Celá proměna bytu v bývalém areálu pivovaru Stein vyústila do netypického, příjemného interiéru, který má všechny moderní funkce, ale zároveň odkazuje i na historii bratislavských staroměstských bytů.

Přečtěte si také:
Snoubení historie a současnosti: Rekonstrukce bytu v historickém srdci Karlových Varů

Nadstandardní úroveň získal použitím kvalitních materiálů, truhlářskými pracemi na míru a též díky zvolenému osvětlení, které na jedné straně upozorňuje na jedinečné detaily a na straně druhé dotváří příjemnou domáckou atmosféru.

Byt pro mladou rodinu Stein 2

architektonický ateliér: plus 2 architekti
architekti: Števo Kačáni, Janko Kamenský, Katka Laššáková
lokalita: Bernolákova, Bratislava
plocha: 92 m2
realizace: 2020, 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matúš Nedecký

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru čtyřpokojové byty dubové parkety rekonstrukce bytu starožitný nábytek vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze