Zdroj: Lucie Lowden

Snoubení historie a současnosti: Rekonstrukce bytu v historickém srdci Karlových Varů

19. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud jste někdy rekonstruovali byt „od podlahy“, asi nám dáte za pravdu, že člověku stačí absolvovat to jednou za život. Najdou se však i tací lidé, kteří si tento náročný proces zamilují. Právě to se stalo i majitelům tohoto bytu v historickém srdci Karlových Varů.

Lucie a její manžel vyhledávají starší, zanedbané byty, které pod jejich rukama projdou kompletní proměnou. Poslední projekt je už jejich šestý, přičemž na začátku této společné cesty neměl ani jeden z nich žádné zkušenosti s většími renovacemi.

Výhled - Rekonstrukce historického bytu v Karlových Varech

Když otevřete okna na kolonádu, uslyšíte šum řeky Teplé a dupot kopyt koňských povozů. Zdroj: Lucie Lowden

„Jsem bývalá letuška a manžel je pilot, a tak první projekty trošku připomínaly pohádku Jak pejsek a kočička pekli dort. Mnohé ale odkoukáte od profíků, například manžel je teď naprostá špička ve štukování, naučíte se na YouTube,“ říká Lucie.

Viděli v něm potenciál

Zatím poslední společný projekt je zavedl do Karlových Varů. Poprvé navštívili manželé toto lázeňské město v roce 2020 a, jak přiznává Lucie, byla to láska na první pohled. A i když samotný byt, který si vyhlédli, nebyl v nejlepším stavu, majitelé v něm a jeho poloze viděli obrovský potenciál.

„Když otevřete okna na kolonádu, uslyšíte šum řeky Teplé a dupot kopyt koňských povozů. V ložnici s výhledem do korun stromů jsou slyšet ptáci a vzduch tady voní jinak než v Praze, protože lázeňské centrum je obklopené lesy. Zní to asi jako óda na Karlovy Vary, ale je to tak,“ vysvětluje Lucie, čím je byt a město okouzlily a vlastně okouzlují dodnes.

Obývák - Rekonstrukce historického bytu v Karlových Varech

Dominantní částí obývacího pokoje je dekorativní kovová stěna, která rozděluje velký pokoj na dvě části – obývací a jídelní, aniž by blokovala světlo.  Zdroj: Lucie Lowden

Renovace bytu svépomocí

Rekonstrukce bytu však představovala poměrně náročný proces. Kromě toho, že potřeboval pořádný „facelift“, se totiž nachází v historickém centru města, což kromě nezaměnitelné atmosféry s sebou přináší i nejednu překážku.

„Už jste někdy renovovali svépomocí byt, který je ve 3. patře bez výtahu a v pěší zóně? Tuny stavebního materiálu od sádrokartonu, dlažby, obkladu, cementu po lamino, ale také nábytek, stokilová vana, kovová zeď do obýváku… To vše putovalo nahoru. A další tuny nekonečné suti putovaly směrem dolů. Zhubla jsem o 7 kilo a manžel si několikrát hnul se zádama,“ přiznává Lucie.

Jedním dechem však dodává, že navzdory tomu toho ani jeden z nich nelituje.

Bílá kuchyň - Rekonstrukce historického bytu v Karlových Varech

Důkaz, že bílá kuchyně má daleko k nudě. Krásně ji doplňují zlaté úchytky a podlaha s geometrickým vzorem. Zdroj: Lucie Lowden

Okna jsou kopií těch před 130 lety

Náročná logistika však nebyla jediným tvrdým oříškem, který museli rozlousknout. Jak už možná tušíte, byt se nachází v památkové zóně, proto některé renovované prvky musely zachovávat dobového ducha. Okna v mansardě nechali vyrobit místním truhlářem a jsou perfektní kopií těch, které zde byly před 130 lety. Zbylá okna potom pracně repasovali.

Pokoj pro hosty - Rekonstrukce historického bytu v Karlových Varech

Nejmenší ložnice působí velmi vzdušně a  je ideální pro hosty nebo jako pracovna. Přímo z ní se vystupuje do mansardy. Zdroj: Lucie Lowden

A u oken jejich zapojení do rekonstrukce neskončilo. Na rozdíl od prvních projektů, s jejichž realizací jim pomáhala profesionální firma, si už díky získaným zkušenostem sami troufli udělat většinu potřebných prací, samozřejmě až na ty, které vyžadovaly potřebné technické znalosti, jako byla montáž kotle a instalace elektrorozvodů.

Interiér ve stylu contemporary

V čem si však Lucie skutečně věří, a proto nikdy nevyhledává pomoc odborníků, je zařizování interiéru. „Co se týká designu, vím, co chci. Inspiraci hledám v knihách, časopisech, ve své hlavě a nechávám se vést i intuicí,“ prozrazuje.

„Ráda podporuji české výrobce. Kuchyně a nábytek na míru pořizuji od firmy Cedr z Roudnice.“
majitelka Lucie

Podobu interiéru tohoto bytu definoval historický dům, ve kterém se nachází. Ten je postavený ve slohu italské novorenesance, proto ho majitelka podle vlastních slov nechtěla zařídit v aktuálně stále moderním minimalistickém stylu a použít s ním související materiály, jako jsou beton a sklo.

Interiér ložnice - Rekonstrukce historického bytu v Karlových Varech

Výsledný interiér respektuje jak dobu, ve které byl dům postavený, tak zároveň nabízí komfort dnešní doby. Zdroj: Lucie Lowden

Na druhou stranu však ani opačný extrém pro ni nebyl tou správnou cestou. „Nemám ráda starožitný nábytek, těžké okenní závěsy a vany na nožičkách. Proto jsem se rozhodla byt zařídit ve stylu contemporary, který je definován jako funkční, jednoduchý, elegantní s čistými liniemi, bez serepetiček, s použitím převážně bílé, šedé a béžové, kde všechno má své místo,“ vysvětluje Lucie.

Přečtěte si také:
Byt na Žižkově překvapuje poetikou: architektka spojila pražskou historii se styly etno a boho

Výsledný interiér nakonec respektuje jak dobu, ve které byl dům postavený, tak zároveň nabízí komfort dnešní doby.

Profil

Majitelé
Lucie, bývalá letuška, a její partner, bývalý pilot, kteří se aktuálně věnují rekonstrukci bytů. Ten poslední, který je aktuálně na prodej, je už jejich šestým společným projektem.
Nemovitost
Byt 4+1 s rozlohou 127 m2
Lokalita
Historické centrum Karlových Varů

Text: Lucia Blažiová
Foto: Lucie Lowden
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: contemporary styl historické byty neutrální barvy renovace renovace oken zařizování interiéru
Sdílejte článek

Diskuze