Zdroj: Matej Hakár

Víkendový loft pro mladý pár v historickém centru města

22. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Okolí Modrého kostelíku v bratislavském Starém Městě patří k oblíbeným lokalitám na procházky, posezení, ale i na bydlení. Samozřejmě se v této oblasti nestavějí nové byty, zato o rekonstrukce těch starých není nouze.

Mají totiž svébytnou atmosféru, fantastickou polohu a prvky, které se v moderních bytech jen tak nevidí. Architekti Richard Kilo a Matej Honč přednedávnem dokončili proměnu nevelkého, ale velmi působivého bytu v této lokalitě. Pod jejich rukama vznikl originální víkendový loft.

Přečtěte si také:
Přeměna starého bytu s nepraktickou dispozicí v moderní prostor pro mladý pár

Byt kousek od známého bratislavského Modrého kostelíku připomínal v původním stavu spíše větší tmavou „komoru“, než místo pro víkendovou relaxaci. Autoři jeho proměny však brzy odhalili skrytý potenciál malého bytu s jasnou dominantou: krásným výhledem na secesní památku s názvem Modrý kostel. Architekti ze studia Kilo/Honč otevřeně přiznávají, že jejich cílem nebylo hledat a najít design či precizní řemeslo, které by se hodilo pro tento byt. Nebylo to pro ně důležité, protože to není zdrojem pocitu pohody.

Víkendový loft v centru Bratislavy

Příjemný víkendový loft je v historickém centru Bratislavy. Zdroj: Matej Hakár

Co považovali autoři proměny za důležité?

„Proměna tohoto prostoru tkvěla pro nás především ve výhledech, otvorech, atmosférách, v umístění a ve hře světla a stínů. Proto jsme dali do značné míry přednost transparentním a funkčním materiálům. Dali jsme vyniknout otevřenému prostoru s odhalenými vysokými stropy. Vznikl tak příjemný víkendový loft v historickém centru Bratislavy,“ popisují základní princip proměny architekti.

Stěna z průsvitných skleněných tvárnic v kuchyni

Novou kuchyň a koupelnu po proměně odděluje stěna z průsvitných skleněných tvárnic. Zdroj: Matej Hakár

Výhled, denní světlo a skleněné tvárnice

Původní dispoziční uspořádání nabízelo samostatnou koupelnu a mělo snížený sádrokartonový strop. Nad ním se skrývaly všechny možné rozvody a technika. V interiéru nebyl využit ani výhled na jednu z dominant Starého Města.

Výhled na Modrý kostelík z loftu

Výhled na Modrý kostelík. Zdroj: Matej Hakár

Novou kuchyň a koupelnu po proměně odděluje stěna z průsvitných skleněných tvárnic, díky níž se dostává do kuchyňského prostoru denní světlo, ten se pak zdá opticky větší. Stejná stěna odděluje zónu v koupelně se sprchou na opačné straně. V dnes už otevřené koupelně je nad umyvadlem okno, které přináší do bytu světlo z jiného směru. Díky výhledu z lodžie, navazující na hlavní prostor, víte, kde se nacházíte – vidíte Modrý kostel.

Jídelní kout v bílé s monsterou

Byt je vybaven jen tím nejdůležitějším, ale všechny prvky mají pohodlné, velké rozměry. Zdroj: Matej Hakár

Vysoké stropy umožnily vytvořit meziposchodí

Významnou součástí rekonstrukce, která se podepsala na celkové podobě víkendového loftu, bylo odstranění stropu. Díky němu mohli autoři proměny reorganizovat technologickou infrastrukturu bytu, a především vložit meziposchodí. Právě meziposchodím se z tohoto studia stal plnohodnotný byt se samostatnou noční zónou a pohodlným schodištěm. Podlahová plocha se tímto řešením rozšířila téměř o patnáct metrů čtverečních.

Přečtěte si také:
Loftové bydlení aktivního muže

Nic navíc, ale pohodlí rozhodně nechybí

Byt je vybaven jen tím nejdůležitějším, ale všechny prvky mají pohodlné, velké rozměry. Místo tradiční pohovky najdete denní postel s šířkou 120 cm. Velkorysé, na bílo namalované stěny majitelé používají jako projekční plátno – místo velké televize.

Pohled ze spacího koutku v lofte

Místo tradiční pohovky najdete denní postel s šířkou 120 cm. Zdroj: Matej Hakár

V meziposchodí je spací koutek s velkým dvoulůžkem, ale i skupina polic na oblečení a velký koberec na denní lenošení. „Líbí se nám, když v bytě nemusí být přísný pořádek. Když jste v neustálé interakci s okolním prostředím, naučíte se ho znovu objevovat a upravovat v průběhu času. Těší nás, když prostor podporuje kreativitu, když se jeho charakter může měnit bez ztráty kvality,“ doplňují k jedinečné atmosféře bytu po rekonstrukci její autoři architekti Richard Kilo a Matej Honč.

Přečtěte si také:
Starý byt v Brně po proměně: Dlažba jako důležitý prvek členění prostoru

Byt vedle Modrého kostela

architektonický ateliér: Kilo/Honč

autoři: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč

lokalita: Bratislava

plocha: 35,25 m² (+ 13,45 m²)

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové stropy byty historické byty loftové bydlení lofty malé byty malé prostory minimalismus
Sdílejte článek

Diskuze