Byt v historické vile v Liberci prošel radikální rekonstrukcí. Vnesla do ní i kousek přírody
Tak jako virtuos potřebuje k tvorbě hudby svůj hudební sluch, tak i interiérový designér musí disponovat citem pro detail a smyslem tvořit lahodné kombinace. V případě rekonstrukce bytu historické vily v Jablonecké ulici v Liberci se tyto vlastnosti povedly aplikovat. Kombinace betonové stěrky, dřeva, bílé barvy a černých doplňků zanechává přirozený dojem, plný vzdušnosti a lehkosti.
Nejvyšší patro, s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou… To jsou vlastnosti bytu nacházejícího se ve vile z počátku 19. století, jejíž rekonstrukce probíhala v roce 2020.
Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala z ateliéru Josef Trakal Design, jehož hlavní úlohou bylo použít přírodní materiály, a přenést tak do bytu kousek přírody.
![Bílá kuchyně-Historická vila](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2023/07/02_Byt_v_historicke_vile_Liberec_interier_kuchynsky_kout_foto_Johana_Antosova_zdroj_MT.jpg)
Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem prosvětlenější a vytvořená v duchu praktického minimalismu. Zdroj: Johana Antošová
„Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací. Samozřejmě, že je údělem designéra prosadit si svůj styl, ale musí ho také umět ztvárnit z klientových představ, a to si myslím, že se zde opravdu povedlo,“ vysvětluje Josef Trakal spolupráci s majiteli.
![Koupelna s dvěmi umyvadli a zrcadly -Historická vila](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2023/07/07_Byt_v_historicke_vile_Liberec_interier_koupelna_foto_Johana_Antosova-2_zdroj_MT.jpg)
Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v koupelně kombinována s bílým nábytkem. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Aby koupelna nepůsobila chladným dojmem, okrouhlá zrcadla mají výrazný dřevěný rám. Zdroj: Johana Antošová
Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy. „Při rekonstrukci jsme se dokonce propadli o patro níže, takže šlo o skutečně radikální přeměnu,“ konstatuje s nadhledem designér Josef Trakal.
Po vstupu do bytu navazuje na rozjasněnou chodbu obývací místnost spojená s moderně zařízeným kuchyňským a jídelním koutem. Díky spojení obou těchto místností je hlavní obytný prostor dostatečně veliký. Pravá část místnosti je určena k relaxaci a odpočinku, což umožňuje pohodlná sedací souprava v tmavě šedém provedení.
Relaxační atmosféru podporuje černý koberec s příjemně vysokým chlupem a kout s rostlinami. „Černá nemusí znamenat temná, pokud je dostatečně osvětlená a použitý materiál dokáže část světla odrazit,“ říká designér Josef Trakal. Právě zde byla použita i jiná barva než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to v podobě modrého polštáře na sedací soupravě, který celkový prostor oživuje.
![Chodba s bílými skříněmi-Historická vila](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2023/07/06_Byt_v_historicke_vile_Liberec_interier_chodba_kliky_Minimal_od_MT_foto_Johana_Antosova_zdroj_MT.jpg)
Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. Dojem prostornosti a světlosti umocňuje i bodové osvětlení. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik kolekce MINIMAL od české rodinné manufaktury M&T. Zdroj: Johana Antošová
V levé části místnosti se nachází kuchyň s kuchyňskou linkou, která je navržena v kombinaci dubového masivu a bílého ultra matu, a jídelní stůl. Hned vedle obývací místnosti se nachází ložnice s vlastní šatnou. Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění, ve stejné barvě jsou i závěsy.
![Šedá postel -Historická vila](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2023/07/04_Byt_v_historicke_vile_Liberec_interier_loznice_foto_Johana_Antosova_zdroj_MT.jpg)
Šedá barva postele a závěsů v kombinaci se světlostí pokoje se nese v duchu celkového designu bytu. Zdroj: Johana Antošová
Kromě dřevěného provedení podlahy a zrcadel zde designér použil jako kousek přírody také bílé kožešiny. Barevným doplňkem jsou místo obvyklých černých detailů barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně v podobě siluet hor.
Profil
NEMOVITOST: Byt s plochou
150 m2 v historické vile v Liberci
NÁVRH INTERIÉRU: MgA. Josef Trakal z Josef Trakal Design
- Přirozené barvy a jednoduché linie jsou laděné s doplňky pro pocit úplnosti a komplexnosti. Podlahy a části nábytku mají dekor dubového dřeva a některé stěny tvoří betonová stěrka. Celý prostor je v kontrastu s bílou barvou na ostatních stěnách, množstvím světel a černými doplňky. Celkový přirozený dojem zanechají i umístěné rostliny, které celý byt oživují svou zelení.
- Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem prosvětlenější a vytvořená v duchu praktického minimalismu.
- Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v koupelně kombinována s bílým nábytkem. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Aby koupelna nepůsobila chladným dojmem, okrouhlá zrcadla mají výrazný dřevěný rám.
- Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. Dojem prostornosti a světlosti umocňuje i bodové osvětlení. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik kolekce MINIMAL od české rodinné manufaktury M&T.
- Šedá barva postele a závěsů v kombinaci se světlostí pokoje se nese v duchu celkového designu bytu.
- Důležitou roli hraje osvětlení prostoru. Nejen design osvětlení, ale i způsob jeho použití, protože v tomto případě celkový prostor opticky zvětšuje. Interiérový designér Josef Trakal zvolil osvětlení od liberecké firmy Severské světlo.
- „Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací.“ interiérový designér Josef Trakal
Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Foto: Johana Antošová
Zdroj: časopis Home