Interiér, který nepodlehne času

Interiér, který nepodlehne času

29. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Interiér, který jen tak snadno nepodlehne diktátu módy, ale zároveň není úplně mimo, je vskutku nadčasový. Jak vytvořit ty správné interiérové kreace, aby nebyly za pár let úplně „out“? Na to existuje jediná spolehlivá odpověď […]

Interiér, který jen tak snadno nepodlehne diktátu módy, ale zároveň není úplně mimo, je vskutku nadčasový. Jak vytvořit ty správné interiérové kreace, aby nebyly za pár let úplně „out“? Na to existuje jediná spolehlivá odpověď – vsaďte na jednoduchost, která se dá s minimálními zásahy přizpůsobovat aktuální módě. Sáhněte po nadčasových kouscích, které už několik let nebo i desetiletí odolávají a zatím je na výsluní designové slávy nic nepřekonalo. 

 

Chcete-li interiér, který se rychle neokouká, vybírejte si základní zařízení jednoduchých geometrických tvarů. Dekorace a doplňky můžete potom obměňovat podle momentálních trendů. Důležité je i skloubení designu a funkce. Převládá-li design, který potlačí funkčnost do pozadí, interiér může snadno sklouznout do kýčovitosti. Jednoduchost naopak pomáhá zajistit rovnováhu funkcí.

Hledáte-li nadčasové kousky nábytku a nemáte představu o tom, co by to mělo být, nic nepokazíte výběrem jednoduchého nábytku v bílé barvě nebo s jemnou kresbou dřeva. Tyto dvě možnosti jsou kombinovatelné v podstatě s čímkoliv. Tvoří podklad pro výrazné zářivé barvy a materiály, ale i pro zemité jemné pastelové prvky.

   
Nechcete-li sklouznout za hranici dobrého vkusu, ale toužíte po nadčasově zařízeném domě s trochou vtipu a nevíte jak se k němu dopracovat, bude spolupráce se zkušeným designérem více než potřebná. O to více vás bude těšit výsledek, který neztratí svůj půvab ani po několika letech. (foto: Roche Bobois) Když si mladý člověk zařizuje byt, je plný emocí a tomu přizpůsobuje i svoje prostředí. Výrazná barevnost v módních trendech je jakousi samozřejmostí, po níž sáhne. Pokud se však chcete postupně dopracovat k  interiéru odolávajícímu času, ale nechcete se vzdát módní vlny, která si vás získala, kombinujte. Kombinujte módní trendy, které snadno vyměníte, s kusy, které by měly tvořit neutrální základ. (foto: Roche Bobois)

   
Patříte-li ke konzervativnější populaci, jíž designové ikony nic neříkají, a spíše máte rádi pěkné věci, od kterých chcete, aby vydržely, zaměřte se na kvalitu zpracování a jednoduché tradiční tvary a barvy. Rozptýlení hledejte ve veselých detailech a dekoracích. (foto: Roche Bobois) Na kvalitní knihovně nešetřete už při zařizování prvního hnízda. Chcete-li, aby byla nadčasová, vyberte si takovou, která hlavně plní svůj účel. (foto: Ikea)

 

   
Výrazné barvy a nekompromisní tvary nábytku koketující s extravagancí jsou jako módní výstřelky jedné sezóny. Ohromí na přehlídce haute couture, ale v následující sezóně je převálcují nové výstřelky. Jsou náchylné k rychlému okoukání a omrzení. Je třeba uhlídat i adekvátnost v prostoru a soulad s budoucím majitelem. Jestli si podobný kus nábytku obstará mladá extravagantní žena do bytu v uvolněném duchu, nebo ještě lépe do ateliéru, stane se tento kus přirozenou součástí jejího prostředí. Pokud se však tentýž kus ocitne v panelákovém bytě čtyřčlenné rodiny jen proto, že se matce konečně splnil sen z mládí, bude z toho trapas. (foto: Giovannetti) Pokud jste se přesto zamilovali do něčeho extravagantnějšího nebo barevně odvážnějšího, vyberte si alespoň jednodušší tvar. Například pohovka s výrazným barevným potahem, ale jednoduchého tvaru se dá snadno překrýt novým potahem, když vás ten předešlý začne nudit. Novým potahem ji můžete povýšit na nadčasový kus nábytku. (foto: Ikea)

 

   
Jsou prostě kusy nábytku, které nestárnou. Navzdory svému věku i v moderním interiéru působí jako nadčasové šperky, které obohacují interiér o dobrý design. Charles a Ray Eamesovi vytvořili několik kousků, které si našly trvalé místo mezi nadčasovými ikonami. Jednou z nich je i křeslo LCW Calf‘s Skin ze série Plywood Group. (foto: Vitra) Míchání stylů je jednou z cest, jak se dopracovat k nadčasovému interiéru. V minimalistickém interiéru však nechejte vyniknout pouze jeden solitér v historizujících tvarech a nezaplňujte ho neobarokními kolekcemi. (foto: Roche Bobois)

 

   
Poctivé, kvalitní dřevo v kvalitním designu nikdy nezklamalo. Dokáže vzdorovat rychle se měnícímu designovému světu. Jestli takovému křeslu dopřejete dostatek prostoru nebo umístíte-li ho jako solitér do odpočinkové zóny bytu, vnesete do interiéru zajímavý oživující prvek i bez výrazných barev, které se rychle mění podle módních trendů. (foto: ClassiCon, design: Sergio Rodriques) Jste-li mladí a zařizujete si nový byt, je dobré zamyslet se také nad tím, co bude později. Zda patříte k těm, kteří často dělají tlustou čáru za svým předešlým životem, a všechno potřebujete jednou za čas vyměnit, nebo máte rádi trvalé hodnoty a ceníte si tradic? Jednoduché kožené křeslo s kovovou konstrukcí může být jedním ze základních stavebních kamenů nadčasového interiéru. (foto: Roche Bobois)

Foto: archiv firem
Zdroj: HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier
Sdílejte článek

Diskuze