Jak si zařídit interiér v minimalistickém stylu
Minimalismus si vystačí (téměř) bez dekoru. Slavný rakouský funkcionalistický architekt Adolf Loos dokonce prohlásil, že ornament je zločin. Za střídmým zařízením se však ukrývá víc, než si myslíme.
V minimalisticky laděném interiéru sehrává stejně důležitou roli prostor i předměty v něm. Nabádá nás k tomu, abychom svůj nábytek zredukovali na to nejnutnější, až dokud nezůstane jen pár základních jednoduchých prvků, které nám však na oplátku přinesou maximální užitek. Když se pro něj rozhodnete, nemusíte se obávat, že váš interiér bude nudný. Naopak, dokáže být odvážný a hravý, a co je důležité, i maximálně funkční a absolutně zapamatovatelný.
Je třeba si však uvědomit, že v takovém interiéru není nic jen pro efekt. Všechna krása vychází z působivých tvarů a forem, struktur a materiálů, ze kterých jsou jednotlivé věci vytvořené. Řemeslné vyhotovení je důležitější než v jakémkoliv jiném interiérovém stylu, protože zde ani ty nejmenší nedostatky či nedokonalosti není možné ukrýt. Design musí být krásný a jednoduchý, ale nikdy ne fádní. I proto se designéři soustředí na důmyslné využití světla, organických tvarů a kvalitních materiálů.
Co nás pobízí k vytváření minimalistických prostorů? Je to především touha po čistém a jednoduchém bydlení. Když se nad tím opravdu zamyslíme, nepotřebujeme toho tolik vlastnit; můžeme žít s o dost menším počtem věcí. Kolik židlí vlastně potřebujeme? Musíme vůbec zavěsit obrazy na stěny? Možná jen na jednu stěnu? Kolik drobností chceme mít neustále na očích na našem konferenčním stolku nebo poličkách? Je třeba zvážit, nakolik nás dané dekorace jen vyrušují, nebo zda nám přinášejí radost.
Kvalita
Minimalismus si vystačí s minimem dekorací, ozdob a extravagantních detailů. Možná se ptáte, jak jinak můžete udělat svůj interiér zajímavým a elegantním?
Investujte do kvalitních materiálů, jako je například exotické dřevo, mramor nebo kvalitní porcelán. Prioritou při výběru zařízení není počet, ale nadčasový design a poctivé řemeslné zpracování.
Hlavním mottem Marie Kondo, japonské expertky na uklízení, je „vzdát se všeho, co nevyvolává radost“.
Pořádek
Líbí se vám, když prostor vypadá uklizeně a čistě, ale množství věcí, které vlastníte vypovídá o něčem jiném? Sáhněte po jednoduchých nábytkových řešeních, která splynou s prostorem a pojmou vše, co nechcete mít dennodenně na očích. Nejenže se v takovém interiéru budete cítit příjemně, ale ani jeho pravidelné uklízení vám nezabere moc času.
TOP TIP
Tak jako se při malování obrazů musí umělci v určitém bodě zastavit a nepřidávat další tahy štětcem, i v minimalistickém interiéru musíte vědět, kdy přestat, aby byl výsledkem harmonický a správně vyvážený prostor.
Filosofie
Minimalistický domov není jen o jednodušší domácnosti, ale i o změně myšlení. Udržet správnou rovnováhu v tom, co vlastníme a čím zaplníme náš prostor, není jednoduché, má to však blahodárný účinek na náš život.
„Zredukuješ domácí práce na minimum a potom se jimi přestaneš neustále zaobírat,“ radí blogerka Andrea Richardson, která razí minimalistický přístup k bydlení.
Barvy
Světlé barvy jako bílá spolu s decentními neutrálními, téměř nevýraznými šedými a pastelovými tóny jsou neoddělitelnou součástí minimalistických interiérů.
Nebojte se však ani jasnějších barev, které přinesou do vašeho domova svěží a optimistický prvek. Doporučujeme vám však držet se jednoho nebo dvou výrazných odstínů a omezit jejich dávkování.
Hravost
Největší výzvou je, aby i minimalistický prostor vypadal útulně a přívětivě. Při použití monochromatické barevné palety vytvoříte příjemnou atmosféru kombinací různých odstínů a geometrických tvarů, které vnesou do prostoru hravost a dynamiku.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Hey!Cheese, Anne Roosvelt Design, Leninskii, Emil Dervish, Jacinto Monteiro, iStock
Zdroj: Časopis HOME