Jak si zařídit jídelnu v provensálském stylu
Nic vás nesblíží s rodinou a přáteli tak, jako nádherně prostřený stůl a dobré jídlo. U stolu s něžným francouzským šarmem a nezaměnitelnou vůní levandule vám bude chutnat slavnostně i obyčejná francouzská omeleta.
Nábytek v provensálsky laděné jídelně začíná velkým masivním stolem s typicky zakřivenými nohami nebo vyřezávaným podnožím na podstavci. Židle jsou zpravidla čalouněné světlou textilií nebo látkou s květinovým motivem, o něco uvolněněji působí židle s křížovou opěrkou.
Pocit, že jste skutečně v oblasti Provence, umocní nápisy na stěnách, kovové svícny nebo křišťálový lustr, podsedáky a polštáře s potiskem nebo tapety, které připomínají francouzské dobové noviny.
Důležitou roli zde hraje velký příborník s policemi a prosklenými vitrínami. Mnohdy zde v otevřených policích najdeme proutěné koše, které ukrývají ubrusy, příbory a jiné doplňky na stolování. Samozřejmě, že kromě nich vládne v jídelně keramika. Bílé talíře a hrníčky jsou vyzdobené jemnými květinovými motivy nebo malými botanickými prvky. Častokrát ale keramiku najdeme například také v sochách nebo špercích v podobě porcelánových přívěsků ve tvaru andělů či ptáků.
A to nejdůležitější, co nesmí chybět? No přece levandule. Pokud si na stůl položíte plechové vědro s různými druhy levandulí, proměníte ho v nádhernou a voňavou oázu. Záplava kvetoucích rostlin se navíc postará o jedinečnou formu aromaterapie, kterou oceníte, když jste více vystavení stresu. Neméně příjemný je také pohled na ušlechtilé růže nebo bohatě kvetoucí hortenzii ve váze.
Všude samé květiny
Francouzské interiéry jsou nemyslitelné bez čerstvých květin a pokojových rostlin: růže, levandule, hortenzie – živé i sušené, v létě slunečnice a jiné venkovské květiny. Láska k přírodě se odráží ve spoustě domácích předmětů – v textiliích a doplňcích – najdeme ji ve výšivkách, v originálním kování, které připomíná ovinuté stonky, na podnosech a krabičkách s obrázky rostlin.
Útulné zátiší
Také v bytě si dokážete vytvořit atmosféru francouzského venkova. Aby ale nepůsobil masivní nábytek v malém prostoru jako pěst na oko, zvolte vzdušnější variantu – velkou „kredenc“ nahraďte nízkým příborníkem, přidejte otevřené police. Na ně vystavte své úlovky z „blešáku“ a místo na sezení doplňte podsedáky a polštáři s květinovým vzorem.
Namísto masivních čalouněných židlí zvolte subtilní modely s křížovým opěradlem. Své místo si zde najdou také oblíbené „tonetky“.
TOP TIP
Malba na plátno, která zobrazuje život na venkově (prostorné louky a květiny), je typickým prvkem provensálských interiérů – ti odvážní si mohou nechat udělat malbu přímo na zeď.
Prostírání jako od babičky
Stolujte ve znamení přírody. Keramické talíře, hrnečky, džbány a čajové konvice jsou často zdobené ručně malovanými motivy ptáků a květin. Chcete ještě romantičtěji prostřený stůl? Doplňte ho lněným ubrusem a živým nebo sušeným květinovým aranžmá. Talíře a mističky ve tvaru srdce budou zásahem do černého!
Zkuste to sami
Příborník je základní jednotkou každé provensálské jídelny. Jak mu ale přidat pár let navíc? Zkuste některou z metod patinování. Patinovat lze na sucho, na mokro i pomocí octu a drátěnky.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Shutterstock, Woody Noody, Centered by Design, The Cottage Market, Stadshem, xxxLUTZ
Zdroj: Časopis HOME