Jaké nejčastější chyby děláme při zařizování interiéru podle feng-šuej
Feng-šuej je filozofie, která se zaměřuje na to, jak zlepšit tok životadárné energie v našich domácnostech, ale i na pracovištích. Pochází ze starověké Číny a jejím cílem bylo pomoci lidem při umísťování domů ve vztahu k environmentálním podmínkám. A také pomoci při optimálním zařizování interiéru, aby neodčerpával energii, ale právě naopak.
Zablokované dveře
Dveře udávají způsob, jakým energie proudí ve vašem domě nebo bytě.
V mnoha domácnostech jsou alespoň jedny dveře, které se nedají otevřít do plných devadesáti stupňů. Někdy jim v tom brání hodně nepořádku za dveřmi, jindy kus nábytku. V každém případě takto blokujete proudění životní energie. Vyčistěte nepořádek a odstraňte nábytek, který dveře blokuje.
Postele, ze kterých nevidíte na dveře
Jeden z nejdůležitějších principů feng-šuej se nazývá „velicí pozice“.
Ta vám dává kontrolu nad životem, díky ní se dokážete uvolnit, ale i vidět příležitosti, které se vám naskýtají. V interiérovém designu tuto pozici představuje postel umístěná tak, abyste viděli na dveře a měli přehled o tom, co se v pokoji děje. Bohužel je častou chybou v ložnicích i dětských pokojích, že za postelí chybí pevné pozadí – stěna, která znásobuje pocit bezpečí, a též, že z postele nevidíte na dveře.
Další nevhodnou polohou jsou nohy postele směřující ke dveřím a v jedné linii s nimi. Postel umístěte uhlopříčně ke dveřím tak, abyste měli za sebou stěnu a viděli na dveře i velkou část pokoje. Ve velicí pozici by měl být i váš pracovní stůl v pracovně.
Postel u stěny
Čelo postele by mělo být chráněno stěnou, ale neměla by být úplně přitisknuta ke zdi ze dvou, či dokonce tří stran. Ačkoliv je úsporné umístit postel do rohu místnosti, po obou stranách by měl být volný prostor. Stačí alespoň pětačtyřicet až padesát centimetrů. Stěna u dvou stran postele vytváří nerovnováhu jin a jang. Je též vhodné, aby byl prostor i ve spodní části postele, symbolizuje posun v životě.
Pracovní stůl obrácený k oknu
Láká vás umístit pracovní stůl k oknu s výhledem do zahrady či na okolní přírodu? Ve většině případů to není ideální řešení. Takto se snadno stane, že energie tvořivosti a života uniká přímo oknem a nezdrží se u vašeho pracovního stolu, kde ji potřebujete. Navíc pohled z okna působí při práci rušivě. Místo soustředěné práce se snadno přistihnete při tom, že budete snít o dovolené či jiných příjemných chvílích.
Raději dokončete svůj úkol a potom se projděte venku s přáteli a rodinou. Je-li však prostor u okna jediným možným místem pro umístění stolu, spusťte při práci žaluzie či rolety, aby potřebná energie zůstala s vámi
u stolu.
Pracovní stůl v ložnici
Pracovní stůl je symbolem vaší kariéry a námahy. Pokud jste ho umístili
do ložnice, není to dobré řešení, protože rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je potom velmi tenká. Stůl vidíte, když jdete spát, kvůli čemuž přemýšlíte o práci. Nebo naopak – když pracujete, vidíte postel a najednou cítíte potřebu odpočinout si, pospat si. V ideálním případě je vhodné přemístit stůl z ložnice. Je však pochopitelné, že mnoho lidí má pracovní stůl v ložnici kvůli nedostatku místa.
Jeden ze způsobů, jak může tato kombinace fungovat, je vizuálně oddělit prostor na spaní od pracovního. Můžete použít závěs, zástěnu nebo volně stojící knihovnu. Je též užitečné na konci pracovního dne vypnout počítač, přikrýt ho nebo odložit, aby vznikla vizuální a energetická hranice mezi prací a časem na relaxaci.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com