Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Rodinnou dřevostavbu postavili jako hnízdo. Vychází z principů feng-šuej

08. 02. 2021
Diskuze (5)
Sdílet

Slyšeli jste už pojem celostní a organická architektura? Pokud ne, představíme vám projekt, který určitě mnohé z vás překvapí. Je to úplně jiné pojetí architektury (a nejen té, ale i životního stylu celkově), než na jaké jsme u nás zvyklí.

Architekt Oldřich Hozman vytvořil dům – hnízdo, v němž naplno rozvinul krásu oválu a kruhu v architektuře obytného prostoru. Dům je navržen jako vícegenerační s několika vstupy a cestičkami podle principů feng-šuej.

Dřevostavba vycházející z principů feng-šuej

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Atriový dům se zahradou uprostřed byl inspirován prvky japonské architektury. „Hlavní myšlenka domu, uspořádat místnosti kolem vnitřní zahrady, vychází z principů celostní architektury a feng-šuej,“ vysvětluje autor tohoto originálního projektu.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie

I proto byly na stavbu domu použity jen zdravé stavební materiály. Dům není zajímavý jen svou vnější podobou, ale i materiály a ekologickou hodnotou.

Dřevostavba vycházející z principů feng-šuej

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Geometrie stromu života

Proporce stavby, ve které nenajdete téměř žádný pravý úhel, nejsou vymyšleny „jen tak“. Vycházejí z posvátné geometrie stromu života. Už na první pohled vidíte, že stavba úplně jinak komunikuje s přírodním prostředím než moderní architektura. Překvapí vás i energie v interiéru. Uprostřed dispozice se nachází zahrada, která se takto stává neodmyslitelnou součástí interiéru. Světlo do něj vniká z obou stran.

Dřevostavba vycházející z principů feng-šuej

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Atrium jako vlastní vnitřní svět

O tom, zda bude dům jednopodlažní, nebo vícepodlažní, architekt Oldřich Hozman dlouho neuvažoval. Je přesvědčen, že „v jednopodlažní stavbě je člověk lépe propojen s vnějším světem i s okolní zahradou. Podaří se vám realizovat dům s vnitřní zahradou, vytvoříte si prostor, kde se budete moci v klidu věnovat sami sobě. Atrium představuje vnitřní svět. Je to rajská zahrada vašeho nitra.“ Krása vnitřní zahrady vás okouzlí už při samotném vstupu do domu.

Přečtěte si také:
Dřevostavba bez zbytečných příkras na pomezí Kopřivnice a Štramberku
Dřevostavba vycházející z principů feng-šuej

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Zaoblení v každém koutě, ani kuchyňská linka není rovná

Interiér uvnitř vás překvapí ladnými měkkými tvary a prostorem, který teče. Není tu nic nepříjemného, ostrého, naopak, architekt vytvořil zóny, kterými pozitivní energie snadno a volně proplouvá dále. Je to prostor, v němž se prostě musíte cítit dobře. Místnosti jsou organizovány kolem vnitřní zahrady. Překvapením je kruhová kuchyň, v interiéru najdete kromě běžných místností i tělocvičnu, pracovnu, domácí kancelář, relaxační halu a různá další zákoutí.

japonská zahrada

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Jaké jsou technické vlastnosti stavby a použité materiály?

Nosná konstrukce stavby je ze dřeva stromů, které byly káceny ve vhodné dny – podle lunárních rytmů. Hrázděné stěny jsou vyzděny nepálenými cihlami. Na stěnách v místnostech najdete jílové omítky. Ekologická je též tepelná izolace střechy, ta je řešena třicet centimetrů silnou vrstvou obilné slámy.

Přečtěte si také:
Kupujete nový dům? Na toto si podle feng-šuej dejte pozor

Obvodové stěny zatepluje třicet centimetrů silná dřevovláknitá izolace Hofatherm a pěticentimetrová třtinová rohož s vnější vápennou omítkou. Odvětrávané celodřevěné podlahy izoluje třiceticentimetrová vrstva konopné slámy.

Dřevostavba vycházející z principů feng-šuej

Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Své místo tu má i pískovec – v roli podezdívky a základů domu. Okna a dveře jsou z masivního dubového dřeva (všechny dřevěné povrchy jsou ošetřeny olejem na dřevo). Stavbu atypického rodinného domu pokrývá bezúdržbová zelená střecha.

Jak dosáhli úspory energie?

Díky přesahům střech se interiér domu v létě nepřehřívá. Vnitřní příčky z nepálených cihel akumulují teplo z vytápění v zimě a chlad z nočního větrání v létě. V každé obytné místnosti je instalováno stěnové vytápění, v chodbách a v koupelnách se nachází podlahové topení. Pro ohřev vody majitelé používají plynový kondenzační kotel.

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Oldřich Hozman, ARC Studio

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: atrium dřevodomy feng šuej rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dům je nádherný. Jenom bych v něm nechtěla mýt okna.

    Irena
  • Dost podivný paskvil,směs orientálního stylu naroubovaného na evropskou architekturu,trošku mi to připomíná podnikatelský baroko z počátku devadesátých let,pouze místo balustrád japonizující prvky. Vchodové dveře z terasy s motivem evokujícím
    vchod do čínských zahrad….hrůza. Michal

    Michal
  • tých oblúkov je tam priveľa

    bed
  • par uprav a bylo by to naprosto luxusni bydleni 🙂

    tenodvedle
  • Chtěla bych také takový

    Anonym