Manuál pro bezchybné osvětlení interiéru
Někdy potřebujete zajistit dostatečné osvětlení pro čtení nebo pro slavnostní událost, jindy chcete vytvořit klidnou atmosféru pro odpočinek nebo sledování televize.
OBÝVÁK – Na párty i pro večer s knížkou
Obývací pokoj má mnoho funkcí, které se navíc liší rodinu od rodiny. Obývák slouží nejčastěji k odpočinku, k setkávání s rodinou nebo přijímání návštěv. Někdy potřebujete zajistit dostatečné osvětlení pro čtení nebo pro slavnostní událost, jindy chcete vytvořit klidnou atmosféru pro odpočinek nebo sledování televize. Proto jde z hlediska osvětlení o celkem náročnou záležitost. Také zde hraje velmi důležitou roli vzhled svítidel. Do obývacího pokoje se doporučuje kombinace více typů. Centrální, nejlépe přisazená stropní svítidla zajistí celkové osvětlení prostoru. U místností s dostatečnou světlou výškou (více než 3 metry) se doporučují svítidla závěsná. Stojací nebo nástěnné lampy se pak používají buď pro zvýšení hladiny osvětlení pro čtení (požadavek je alespoň 200 luxů), nebo pro zajištění intimní atmosféry (například u svítidel svítících nepřímo – do stropu). Pro vytváření různých světelných atmosfér je vhodné vybavit místnost systémem regulace osvětlení (stmívači).
Náš tip
Jelikož se osvětlení v interiéru věnuje čím dál tím větší pozornost, je častým doplňkem obývacích prostor a chodeb bodové osvětlení, určené k nasvícení nejrůznějších architektonických prvků, uměleckých děl a dekorací. Dodají interiéru nezaměnitelnou atmosféru.
Upozornění odborníka: Část osvětlení má být v provozu kvůli zrakové únavě i při sledování TV. Sledování televize v úplné tmě nebo čtení při nedostatečné hladině osvětlení je nejčastějším prohřeškem proti našemu zraku.
KUCHYNĚ – Pohoda při práci
Kuchyně je především pracovním prostorem, proto se tu na prvním místě řeší spíše technické parametry (dostatečná osvětlenost) a až pak atmosféra a design. V kuchyni se doporučuje kombinovat centrální stropní svítidlo se svítidly umístěnými pod horní řadou skříněk kuchyňské linky. Pokud je součástí kuchyně pracovní ostrov, může funkci centrálního osvětlení plnit svítidlo nad ním. Dalším prvkem, který se v kuchyních často uplatňuje a vyžaduje osvětlení, je barový pult. Zejména pokud je často využíván i ke stolování, spíše než bodové osvětlení sem volte závěsné svítidlo, které poskytne dostatečné osvětlení podávaných pokrmů a nápojů. V kuchyni je obzvláště důležité věrné zobrazení barev, proto volte zdroje s co nejvyšším indexem podání barev (CRI) – ideálně 100.
Rada odborníka
Hladina osvětlení pracovní desky by měla dosahovat až 500 luxů. Pokud nemáte k dispozici výpočet osvětlení, je možné stanovit osvětlenost alespoň orientačně přes světelný tok zdroje (na obalu udávaný v lumenech). Pokud tedy potřebujete dosáhnout osvětlenost 500 luxů, musí být instalovaný světelný tok minimálně 500 lumen na metr čtvereční osvětlované plochy.
Na zásuvkovém okruhu může být napojeno jedno svítidlo. Nejčastěji se tato možnost využívá pro osvětlení pracovní desky kuchyňské linky.
JÍDELNA – Jíme očima
Místnost, kde se věnujeme převážně jídlu, by měla mít osvětlení, které takovému účelu odpovídá. Jde především o vytvoření odpovídající atmosféry i dostatečného osvětlení jídelního prostoru. Ideální je umístění svítidla přímo nad jídelní stůl. Můžete použít svítidlo přisazené nebo závěsné. Celkové osvětlení prostoru a vytvoření vhodné atmosféry pak mohou zajistit svítidla nástěnná. Pokud je jídelna propojena s kuchyňským koutem, dbejte na sladění osvětlení v obou prostorech. Volte světelné zdroje s vysokým indexem barevného podání. A pozor, u lesklých povrchů desky jídelního stolu může dojít k oslnění světlem odraženým od této desky.
Rada odborníka
Závěsná svítidla nad jídelním stolem instalujte tak, aby při vstávání od stolu nedocházelo ke kolizi se svítidlem. Spodní část svítidla by měla být zhruba 70 centimetrů nad deskou stolu. Záleží však na výšce stolujících – těleso svítidla by nemělo bránit pohledu do očí. Dobrým řešením tak jsou lustry, které lze polohovat, a také ty, co mají zdroj, u něhož lze volit intenzitu a směr světla.
LOŽNICE – Pro nerušený spánek
Do ložnice patří vzhledem k jejímu účelu svítidla s malým jasem. Nevhodné jsou stropní bodové reflektory, které při poloze na zádech svítí do očí. V prostoru určeném především na spaní se soustředíme na dva základní režimy. Centrální osvětlení by mělo zajistit celkové osvětlení ložnice. Regulovatelná svítidla pak umožní vytvořit požadovanou atmosféru. Dostatečnou hladinu osvětlení pro čtení zajistí nástěnná nebo stolní svítidla umístěná v čele postele. Pro větší pohodlí je ideální, je-li možné ovládat osvětlovací soustavu od vstupu do ložnice i přímo z lůžka. Je-li součástí ložnice i šatna či šatní skříň, myslete také na světlo, které vám umožní pohodlný výběr oblečení a nebude zkreslovat barvy ani texturu materiálů.
Osvětlení ložnice má umožnit vytvoření potřebné atmosféry. Ideální jsou zdroje rozptýleného světla, které lze regulovat.
KOUPELNA – Na prvním místě bezpečí
Protože zejména ve starších nebo panelákových bytech se v koupelně musíte obejít bez okna, je osvětlení koupelny dvojnásob důležité. Kromě centrálního stropního svítidla je vhodné vybavit prostor i doplňkovými svítidly nástěnnými. Pamatujte také na to, že na osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a z důvodu bezpečnosti se tu mohou instalovat svítidla pouze do určitých zón (podle úrovně krytí a izolace). Největší chyby se dělají při osvětlení zrcadel. Vhodná jsou svítidla s opálovým krytem, která zabraňují oslnění. Vyvarujte se použití bodových svítidel, jejich ostré světlo se pak odráží v zrcadle.
Rada odborníka
Zrcadlo je nejlépe osvětlit z boku z obou stran – dva zdroje můžete umístit také horizontálně (shora a zespodu). Svítidla by měla poskytovat intenzivní, ale rozptýlené světlo, které neoslní a zároveň rovnoměrně osvětlí obličej.
DĚTSKÝ POKOJ – Vše v jednom
Dětský pokoj bývá oříšek nejen z hlediska osvětlování, ale vůbec celého zařizování. Slouží jak ke hře, tak k pracovním činnostem, proto jsou nároky na osvětlení vyšší. Ideální jsou stropní přisazená nebo vestavná svítidla, která nejméně omezují rozlet dětí. Požadavky na osvětlení pracovního stolu pak zajistíme nejlépe stolní lampou. Dětský zrak má sice menší nároky na hladinu osvětlení, než zrak dospělý, přesto bychom měli dostatečnému osvětlení věnovat patřičnou pozornost. Požadavky na osvětlení lze částečně odvodit z příslušných norem − například herna v mateřské škole či školní učebna mají splňovat požadavek na hladinu osvětlenosti 300 luxů.
Dbejte na elektrickou bezpečnost (záslepky, přívodní kabely). Vyhněte se skleněným částem svítidel.
PRACOVNA – Pro zdravý zrak i dobré soustředění
Pracovna se nejčastěji využívá k podobným účelům jako kancelář. Tomu odpovídají i požadavky na její osvětlení 300 až 500 luxů pro pracovní plochu. Doporučuje se jednak celkové osvětlení prostoru (stropními a závěsnými svítidly) a navíc ještě přisvětlení pracovního stolu (stojací nebo stolní lampou). Osvětlení prostoru přizpůsobte délce pobytu a druhu prováděné práce (kancelář, ruční práce apod.). Funkce a parametry osvětlení by měly mít přednost před designem.
Rada odborníka
Pokud je důležité rozeznání barev (např. krejčí, grafik, designér apod.), volte osvětlení s vysokým indexem podání barev.
CHODBA – Vítá a reprezentuje
Z hlediska osvětlení se v bytech a domech jedná o nejméně náročný prostor. Na druhou stranu je dobré mít na mysli, že vstupní hala je to první, co spatří vaše návštěvy. Proto by měla být reprezentativním prostorem. Osvětlení je důležité i z hlediska funkce, oceníte ho vy i návštěvy při obouvání či oblékání. Zejména prostor se zrcadlem se tak vyplatí dobře osvítit. Nejvhodnější je použít stropní (vestavná, přisazená nebo závěsná) nebo nástěnná svítidla nižších příkonů. Osvětlenost by měla být 100 luxů.
Tip odborníka
Pokud je to možné, pamatujte i v chodbě na možnost osvětlit prostor přirozeným světlem. Pokud není možné řešit osvětlení okny, pouvažujte o využití světlíků nebo světlovodů.
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE HALLA
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
V místnodti je víceramenný lustr s LED žárovkami po zhasnutí stále lehce žhnou. Někde jsem četl, že se to dá ostranit vložením odporu. Nemá někdo s tím zkušenosti? Děkuji
„Na zásuvkovém okruhu může být napojeno jedno svítidlo. Nejčastěji se tato možnost využívá pro osvětlení pracovní desky kuchyňské linky.“ – aha, jistič na ásuvkový obvod je 16A a klasický spínač od většiny výrobců má kontakty na 10A…kdopak to reviduje?
Vkladá se paralelně mezi L a N filtrační kondenzátor.