Mít tak svou vlastní šatnu!

Mít tak svou vlastní šatnu!

03. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Není to ani tak bezstarostný život v tepajícím New Yorku, víkendové tahy s kamarádkami nebo zástupy obdivovatelů, co závidíme hlavní hrdince kultovního seriálu Sex ve městě. Ta místnost má pár metrů čtverečních a vcelku jednoduché vybavení. Mít […]

Není to ani tak bezstarostný život v tepajícím New Yorku, víkendové tahy s kamarádkami nebo zástupy obdivovatelů, co závidíme hlavní hrdince kultovního seriálu Sex ve městě. Ta místnost má pár metrů čtverečních a vcelku jednoduché vybavení. Mít tak svou vlastní šatnu!

Samostatná místnost pro ukládání oblečení už dávno není luxusem. S trochou štěstí a umu pro ni můžete najít místo i malém domě nebo panelákovém bytě. Aby vám však šatna dobře sloužila a investice se vyplatila, je důležité její zařízení naplánovat do posledního detailu.
Pokud vám to velikost bytu (domu) umožní, je ideální mít šatny dvě, i více. Samozřejmě záleží na tom, kolik osob domácnost obývá. Praktické je mít jednu šatnu v prostorách hned u vchodu, určenou pro svrchní oděvy: kabáty, bundy, boty a doplňky (šály, kabelky). Druhou šatnu na zbylé oblečení, prádlo nebo třeba slavnostní oděvy je pak vhodné umístit vedle ložnice, případně vedle koupelny tak, aby bylo oblečení hned při ruce.

Stejně jako koupelna, ani šatna nemusí být jen funkční záležitostí. Pokud je dostatečně prostorná, místo v ní může najít třeba designový kousek v podobě konferenčního stolku, křesla či pohovky.  Foto: Kronospan

Osobní tip interiérového specialisty Martina Robauše
„Vybavte několik zásuvek vnitřní mřížkou na ukládání drobných předmětů. Vzniklý prostor může posloužit například pro odkládání hodinek, pokud jich vlastníte více druhů a vybíráte si je jako doplněk k oblečení. Do těchto menších přihrádek se pak dají ukládat i stočené pásky nebo kravaty. Ženy si takto mohou ukládat v šatně svou oblíbenou bižuterii.“foto: Ikea

Organizace je základ

Základem každé šatny by mělo být dobré a praktické rozčlenění úložných prostorů. Nejběžnější je rozdělení na část tyčovou, určenou pro věšení oblečení, policovou část na složené oděvy a část se zásuvkami určenou na spodní prádlo, ponožky a jiné drobnější kusy. Poměry tyčí na šaty, police a množství zásuvek už budou záviset na preferencích konkrétních uživatelů. Výhodou šaten na míru je, že si každý může zvolit svůj způsob ukládání, libovolně volit části skříně, a tak si ji přizpůsobit přesně svým potřebám. Proto ještě než zamíříte do obchodu nebo k truhláři, zamyslete se nad tím, jaké způsoby ukládání různých druhů oblečení vám vyhovují, a tomu podřiďte výběr příslušného vybavení.Posuvné dveře jsou ideálním řešením otevírání šatních skříní, pokud máte dostatek prostoru. Někdy však dispozice přeje spíše klasickému křídlovému otevírání. Je proto dobré poradit se s odborníkem.  Foto: Hettich

Spolehlivý rádce
Zrcadlo je zásadním vybavením každé šatny. Na rozdíl od ložnic, kde bývá samozřejmostí okno, a tím pádem i přímé sluneční světlo, a kde si můžete dovolit zrcadlo tónované, do šaten, které jsou většinou bez oken, je vhodnější zvolit klasické stříbrné zrcadlo, které minimálně zkresluje barevnou věrnost oblečení. Při výběru zrcadla je při velkých plochách důležité dbát na bezpečnost, a tudíž trvat na tom, aby zrcadlo mělo z druhé strany bezpečnostní fólii.
Pro výběr velikosti zrcadla do šatny je potřeba zvážit, kam ho budete chtít upevnit a kdo se do něj bude dívat. Velikost zvolte takovou, abyste v zrcadle viděli ideálně celou postavu. Máte-li před zrcadlem alespoň jeden a půl metru místa, vystačíte si se zrcadlem o rozměru 160 x 50 cm. Zrcadlo stačí zavěsit tak, aby jeho spodní okraj byl 20 cm nad zemí. Máte-li natolik velkorysou šatnu, že můžete zrcadlu věnovat prostor na stěně, můžete ho zavěsit na plechové úchyty nalepené na zadní straně zrcadla. Pro menší šatny se spíše hodí varianta nalepovacího zrcadla na dveře. Pro tento účel je vhodné tenčí zrcadlo (3 mm) kvůli nižší hmotnosti.
Aby maximálně plnilo svůj účel, je třeba umístit ho tak, aby se v něm člověk viděl co nejlépe, takže rozhodně není dobré zrcadlo umístit přímo proti oknu, protože byste se na sebe dívali v protisvětle. Pokud nemáte jinou volbu, můžete si vybrat zrcadlo s integrovaným osvětlením, které tento problém vyřeší. Ideální je do šatny umístit zrcadla dvě, a to tak, abyste se v nich viděli současně zepředu i zezadu.

Výhodou samostatných šaten je, že skříně mohou mít otevřené police. Provozní nepořádek zkrátka skryjete za zavřenými dveřmi.  Foto: Indeco

Doplňky, které usnadní život

Dnes už je k dostání obrovské množství doplňků pro přehledné ukládání oblečení a pro drobnosti, jako jsou třeba kravatníky a věšáky na pásky. Oba tyto doplňky jsou dokonce i v provedení s miskou na manžetové knoflíky. Dalším užitečným vybavením jsou výsuvné věšáky na kalhoty. Velmi praktické jsou sklopné tyče, které umožní pohodlně věšet oblečení na ramínku ve dvou řadách nad sebou. Možností, jak ukládání provzdušnit, je využití drátěných košů, které jsou k dispozici i v provedení s dotlumením při zavírání.

Doba „LEDová“
V dnešní době jsou k dispozici moderní a úsporné zdroje světla s technologií LED, takže si můžete dát na správném nasvícení šatny opravdu záležet. „LEDky“ jsou energeticky nenáročné a mají dlouhou životnost. Můžete je využít jak v klasickém provedení jako bodovky, tak například v pásku zafrézovaném do police. Tímto způsobem můžete osvětlit každou polici zvlášť. Tím, že LED zdroje přemění na světlo daleko více energie než běžné zdroje, vydávají minimum tepla. Nemusíte se proto bát ani o choulostivější materiály. Způsobů ovládání světel existuje v současnosti mnoho druhů: od klasických vypínačů přes dálkové ovládání až po pohybová čidla, která vám automaticky rozsvítí při vstupu do šatny apod.

Než se pustíte do výběru vybavení skříně a její organizace, zapřemýšlejte nad tím, jak jednotlivé oblečení obvykle ukládáte. Například jestli dáváte přednost košilím složeným v poličce, nebo je raději věšíte na ramínko.  Foto: Indeco

Pro maximální komfort

Šatna neslouží jen k ukládání garderoby, ale i k oblékání. Když patříte mezi šťastlivce, kteří si mohou dovolit šatnu s rozměry běžného pokoje, určitě nezapomeňte na další doplňky, které vám ho pomohou zpříjemnit. Praktická lavička, stolička nebo dokonce křeslo či gauč vám nejen umožní se pohodlně obout, ale mohou být i dekorativním prvkem.  Díky integrovanému žehlicímu prknu vás nezaskočí ani zmačkaná košile či sukně. Pokud chcete mít skutečně vše na jednom místě a rozvody v domě či bytě vám to dovolí, najděte v šatně místo i pračce a sušičce.

Text: Dominika Záveská
Odborná spolupráce: Martin Robauš (Indeco), Lucie Hronová (Amirro)
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis
HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: satna vestavena skrin
Sdílejte článek

Diskuze