Zdroj: Shutterstock

Moderní i praktický: Otevřený šatník jako dobrá volba

10. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zatímco vzdušné stojany na oblečení některým vyhovují, jiní na klasický design uzavřeného šatníku nedají dopustit. To, zda je lepší oblečení ukrýt, nebo nechat na očích, závisí na vícero proměnných – důležité jsou nejen vaše prostorové či finanční možnosti, ale i životní styl, či dokonce vaše osobnost.

Odkud se vlastně myšlenka otevřeného šatníku vzala? To, co nyní vypadá jako módní trend, začalo jako obyčejná nutnost. Nedostatek financí a úložných prostor podnítil mnoho mladých lidí improvizovat s tím, co měli k dispozici.

Šatník u okna

Šikovný úložný prostor na šatstvo si dokážete vytvořit i pomocí několika nástěnných polic a dlouhých tyčí na věšení. Využijte celou délku stěny podél postele a nakonec vše zakryjte dlouhým závěsem. Zdroj: Shutterstock

Postupně začal otevřený úložný prostor nabývat vzhledu, který byl čím dál tím přitažlivější. Díky sociálním sítím se otevřený šatník stal nejen plnohodnotným trendem, ale i novým životným stylem, který navíc podporuje myšlenku udržitelné módy a minimalismu.

Přečtěte si také:
Výběr skříně se nemá podceňovat. Opomíjená je hlavně její hloubka

Proč ANO

 • Fakt, že už nemusíte otevírat dveře pokaždé, když chcete něco ze skříně vytáhnout či do ní uložit, může být pro mnohé (zejména ty zapomnětlivé a nerozhodné) velkou úlevou. Kdo by řekl, že dveře mohou být při odkládání věcí tak velkou překážkou? Pokud se i vám povaluje více kusů oblečení na židli než ve skříni, viník je jasný – jsou to dveře!
 • Jestli je váš pokoj malý jako lodní kajuta, nedivte se, že vám otevírání dveří šatníku způsobuje každodenní kolize. Pokud namísto dveří nainstalujete závěs, budete se moct do práce chystat dva najednou bez toho, abyste si navzájem překáželi.
 • Velké šatní skříně, které zabírají více než dvě třetiny stěny, mohou v malé nebo tmavé místnosti působit opravdu těžkopádně. Když však zkombinujete vzdušný stojan například s komodou na nožičkách, prostor se vizuálně zvětší a vy se v ložnici nebudete cítit tak stísněně.
 • Otevřený šatník by měl už na první pohled vypadat dobře. Takový koncept vyžaduje dávku sebezapření, protože vás to do jisté míry bude nutit udržovat v něm pořádek. Může to být výborný způsob, jak se nastartovat k vnitřní změně, ke které byste se jinak neodhodlali.
 • Pokud patříte mezi každodenní pátrače, pěkné uspořádání oblečení inspirované módními butiky vám může ušetřit dost času. Konec zapadlého oblečení. Dveře vám už nebudou překážet a své oblíbené kousky najdete doslova na první pohled.
 • Skříně na míru jsou drahé. To je fakt. Otevřený šatník je cenově dostupnější, zejména pokud si ho dokážete vyrobit sami. Stejnou službu udělají i volně stojící stojany, které se zároveň mohou stát zajímavým designovým prvkem vaší ložnice.
 • V otevřeném šatníku máte oblečení stále na očích. To vás nutí více přemýšlet o jednotlivých kouscích a po čase sami usoudíte, že nechat si jen pár věcí, ve kterých se cítíte dobře, úplně postačí. Nedivte se, když vám po této změně zůstane podstatně menší, ale o dost propracovanější šatník.
Šatník na chodbě

Použijte nábytek, který už máte. Svetry a spodní prádlo ukryjte do zásuvek, zatímco šaty a košile mohou pěkně viset například na stylových měděných tyčích připevněných na stěně. Pokud si navíc oblečení seřadíte podle barvy, oblíbený kousek najdete ráno o dost rychleji. Zdroj: Shutterstock

„Otevřený šatník vám kromě vizuální přitažlivosti nabízí neustálý přehled o tom, kolik oblečení momentálně vlastníte. Snáze si všimnete toho, co už nenosíte, a spíš vyhodíte přebytečné kousky. Nutí vás soustředit se jen na to podstatné, co máte, a vyhazovat věci, které vám už nedělají radost.“

Nomita Vaish-Taylor, yourdiyfamily.com

Obří otevřený šatník

Pokud vám to prostor dovolí, vytvořte si samostatný šatník v rámci místnosti. Oddělte obě zóny pomocí čela postele tak, abyste během relaxování měli nerušený výhled na okno a oblečení zůstalo pěkně za zády. Zdroj: Shutterstock

Proč NE

 • Nevýhodou otevřeného šatníku je, že se v něm snadno hromadí prach. Je nenápadný a jeho přítomnost prvně zpozorujete často až po několika dnech. Drží se na otevřených policích či věšácích, a to zejména na sezónním oblečení a doplňcích. Před tímto tichým nepřítelem vás částečně ochrání závěsy, ale ani ty plnohodnotně nenahradí dveře, skrz které se prach až tak lehce nedostane.
 • Pokud máte sklony k záchvatům nepořádku, ale necítíte v sobě žádné odhodlání něco na tom změnit, ušetřete si čas i nervy a o otevřeném šatníku ani neuvažujte. Lepší bude, když dveře i nadále zůstanou vašimi věrnými společníky. Když budete o půlnoci padat únavou, všechny starosti i nepořádek nechte za nimi a dopřejte si raději klidný spánek.
 • I když je mnoho lidí hrdých na to, že vystavuje své oblečení a boty, stále existují věci, které si raději ponecháte v soukromí. Šatník toho pojme opravdu hodně, ale pokud má do vaší ložnice přístup kromě vás i někdo další (rodina, návštěva či uklízecí služba), určitě je lepší, když si své soukromí budete hlídat.
 • Dveře nechrání jen před prachem, ale i před znečištěním. Pokud zvažujete otevřený šatník v zóně, která je součástí společného denního prostoru, zbystřete. Určitě nechcete ze své halenky drhnout skvrny od kečupu, denně odstraňovat kočičí chlupy nebo najít nečekané překvapení v podobě „roztomilých“ otisků dětských prstíků.
 • Pro mnoho z nás je samotný design vestavěné či samostatně stojící skříně (barva, výřezy, úchytky) velmi důležitý. Krásný elegantní šatník okamžitě upoutá pozornost a řekněme si pravdu – nejednou jsou to právě jeho dveře, které patří mezi ty nejkrásnější prvky v ložnici.
Otevřený šatník v ložnici

Samostatný stojan s oblečením, který je vzdušný a není přecpaný, může být skvělým designovým prvkem. Navíc doplněný drobnými dekoracemi, knihami a živými rostlinami dodá místnosti jedinečný ženský půvab. Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Sezónní věci a speciální kousky se snažte vždy odložit bokem a po ruce mějte jen to, co v aktuálním období nosíte. Zimní bundy, kabáty a svetry uložte na jaře do krabic, ať vám v otevřeném šatníku zbytečně nezabírají místo. Takto však uschovejte jen kousky, které prošly tříděním a jsou čisté.

Přečtěte si také:
Jak vyřešit v ložnici úložné prostory

Fotogalerie

Text: Katarína Paukeje 
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Moderní interiéry
Tagy: šatna šatní skříně
Sdílejte článek

Diskuze