Tento masivní nábytek, často sahající až ke stropu.
Zdroj: Shutterstock

Nábytek z dob socialismu, který vás vrátí v čase. Tyto poklady měl doma téměř každý

27. 12. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pamatujete na obývací stěnu, co vážila víc než auto, nebo na pohovku, která byla lepší tělocvičnou než postelí? Retro nábytek z dob socialismu má své kouzlo – ať už jako nostalgická vzpomínka, nebo ironický designový trend.

V dobách socialismu nebylo mnoho prostoru pro individualitu, a to platilo i pro zařízení bytu. Nábytek měl být funkční, unifikovaný a hlavně dostupný pro každého. Výsledkem byly ikonické kousky, které najdete dnes v každém bazaru nebo u babičky na chalupě. Přestože tehdejší masová výroba nepřála originalitě, některé z těchto kousků se zapsaly do historie a dnes slaví nečekaný comeback.

Přečtěte si také:
Odborníci odhalili barvu roku 2025: Vybrali jemnou a hřejivou barvu kávy

Obývací stěna: Symbol stability (a neúprosné tíhy)

Obývací stěna byla chloubou každého socialistického bytu. Tento masivní nábytek, často sahající až ke stropu, měl za úkol schovat všechno: porcelánové figurky, sadu sklenic po babičce, rodinné fotoalbum, a dokonce i televizi. Nejznámější modely jako Univerzal nebo Brusel nabízely spoustu úložného prostoru, ale přesunout je? To byla mise na úrovni stěhování tanku.

Na poličkách nesměly chybět vitríny s broušeným sklem nebo sada křišťálových váz. A kdo chtěl být opravdu „in“, vystavil si keramické jelínky nebo porcelánové labutě.

Některé z těchto kousků se zapsaly do historie a dnes slaví nečekaný comeback.

Některé z těchto kousků se zapsaly do historie a dnes slaví nečekaný comeback. Zdroj: Shutterstock

Pohovka, co vše přežije

Snad každý měl tu „legendární“ rozkládací pohovku. Ve dne sloužila jako sedací souprava, v noci se proměnila v lůžko. Komfort? Spíše adrenalinový zážitek. Jedna část příliš měkká, druhá tvrdá jak skála. Ale přežila vše – od dětských skákacích maratonů po návštěvy příbuzných z druhého konce republiky. K pohovce samozřejmě patřil „téměř nezničitelný“ přehoz z hrubé tkaniny nebo háčkovaná dečka, která ji chránila před opotřebením.

Konferenční stolek na všechno

Skleněná deska, dřevěné nohy a pod ním police, kam se vešly popelník, časopisy i mísa s oříšky. Konferenční stolky byly univerzálním doplňkem – přiměřeně malé na to, aby nepřekážely, a přitom dost velké na večírek s chlebíčky.

A nesmíme zapomenout na populární ubrusy z PVC! Barevné vzory s květinami nebo geometrickými tvary byly tak odolné, že by přežily i jadernou apokalypsu.

Přečtěte si také:
6 levných nápadů, jak přeměnit obyčejné závěsy na exkluzivní doplněk vašeho interiéru

Sekretář s tajemstvím

Každá rodina měla „to místo“, kde se schovávalo vše důležité – dopisy, účtenky, klíče od auta i tajné rodinné recepty. Ať už to byl sekretář, nebo menší skříňka, jeho obsah byl pokladnicí socialistického života. Zásuvky často ukrývaly i nesmírně cenné poklady – například socialistické pohlednice z dovolené u Balatonu.

Každá rodina měla „to místo“, kde se schovávalo vše důležité.

Každá rodina měla „to místo“, kde se schovávalo vše důležité. Zdroj: Shutterstock

Židle TON: Ikona z Bystřice pod Hostýnem

Židle s dřevěným opěradlem a jednoduchým designem byly povinnou výbavou každé kuchyně. Vyrobené z ohýbaného dřeva, nenápadné, ale praktické, sloužily desítky let. Tato nadčasová klasika přežila až do dnešních dnů a stále se vyrábí – teď už jako luxusní designový kousek.

Lustr „UFO“ a tapety jak z vesmíru

Centrum každého obýváku korunoval lustr. Oblíbený model? Kulatý bílý lustr přezdívaný „UFO“, který dodával místnosti futuristický nádech. A co stěny? Ty obvykle zdobily tapety s přírodními nebo abstraktními motivy, často v tlumených odstínech hnědé, oranžové a zelené.

Koberec, co zahřál duši i nohy

Koberce hrály klíčovou roli – nejen na podlaze, ale i na stěnách! Tradiční perské vzory, které visely v obýváku jako „umělecké dílo“, byly symbolem vkusu. Na podlaze pak ležel buď pevný linoleum koberec, nebo světlý běhoun, který se musel každý týden klepat.

Kuchyňské linky měly pastelové barvy.

Kuchyňské linky měly pastelové barvy. Zdroj: Shutterstock

Kuchyňská linka a kredenc

Kuchyně byly královstvím linolea a jednoduchosti. Kuchyňské linky měly pastelové barvy – zelená, béžová nebo světle modrá – a obsahovaly jen to nejnutnější. Kdo měl kredenc, mohl si gratulovat – byla to ideální skříňka na všechno od talířů po zavařovačky.

A právě bez zavařovaček by domácí výbava nebyla kompletní. Ty sloužily nejen na kompoty a okurky, ale také jako univerzální nádoby. A pokud jste chtěli být styloví, na stole nesměla chybět sifonová láhev. Prskající sodovka byla symbolem tehdejší domácí pohostinnosti.

Připravila: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock

Kategorie: Design interiérů
Tagy: architektura český nábytek zařízení interiéru
Sdílejte článek

Diskuze