Nový design interiérového osvětlení

Nový design interiérového osvětlení

11. 12. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Vycházejí čistě z emocí a jejich design dává prostor představivosti a jemnému druhu poezie. A ještě něco – svítidla Les Fourmis Bleues jsou navíc ekologická a k ekologii přímo vyzývají.

Na začátku byla myšlenka francouzské designérky Elen Boutang vytvořit unikátní a živoucí design, kterým by její designové studio Les Fourmis Bleues rozpohybovalo krev v žilách nejednoho milovníka interiérového designového osvětlení.

Materiály i tvary svítidel čerpají inspiraci v přírodě, rostlinách a organismech, v jejich akumulaci. Jejich design připomíná spíše svítící skulptury – jsme svědky tajemství vzniku života a jeho neomezené kreativity. Nástěnná svítidla připomínají sněhové koule nebo vodu kondenzovanou v mracích. Lustry vypadají jako tekoucí zamrzlé diamanty či společenství křehkých korálů. Jiné tančí jako medúzy, pučí silou právě rozkvetlých květin nebo se třpytí silou a tajemstvím hvězdné mlhoviny. Vše je jako ve snu a skutečné zároveň.

Svítidlo jako umělecký objekt
Nejen tvary nacházejí inspiraci v přírodě, jsou to i materiály, které jsou k přírodě přátelské. Ve studiu Les Fourmis Bleues je kladen silný důraz na trvale udržitelný rozvoj, používají se jen přírodní, recyklované a obnovitelné materiály, stejně jako díly s dlouhou životností nenáročné na energii – například elektroluminiscenční dioda. Světlo je díky soustavě diod příjemné, měkké a kombinací tvarů a stínů vnáší do interiéru atmosféru elegance a lehkosti.

Díky osobitému, přesto nenáročnému designu se svítidla dokonale sladí se zbytkem interiéru, a pokud mu prokážete čest solitéru, rozhodně nebudete litovat. Prostor se tak pod čarovným kouzlem těchto éterických objektů promění v místo snů a fantazie.

Další zásadou tvorby svítidel je čistě ruční práce, která zaručuje originálnost a neopakovatelnost v každém slova smyslu. Se svítidly značky Les Fourmis Bleues je to jako bychom si pořizovali umělecký objekt, svítící sochu. Jejich design totiž rozhodně snese toto přirovnání. Ruční práce a používání lehkých materiálů navíc dovoluje vytvořit svítidlo téměř neomezených rozměrů. Variace témat je tedy nevyčerpatelná.

Za svítidlo pomoc přírodě
Pro všechny příznivce ekodesignu a zdravého a trvale udržitelného životního stylu i pro ty, kdo jednoduše nemyslí jen na sebe, je tu další dobrá zpráva a zároveň milé a originální překvapení: se svítidlem kupujete i kus přírody, které dáváte možnost žít, růst a rozvíjet se. V ceně každého prodaného svítidla je totiž zahrnuta výsadba pěti exotických stromů Jatropha na Madagaskaru. Výsadba stromů je velmi prospěšná při kontrole procesu eroze půdy. Každému, kdo si svítidlo zakoupí, je tímto umožněno přímo se podílet na redukci skleníkového plynu CO2 v atmosféře. A nejen to – můžete být součástí projektu trvale udržitelného rozvoje, který počítá s kroky šetrnými k přírodě a s obnovou přírodních zdrojů, podpoříte navíc místní populaci a v neposlední řadě také produkci biopaliva z nepotravinových zdrojů.

Osobitá a neopakovatelná svítidla francouzské designové značky Les Fourmis Bleues spojují svět přírody a lidí, funkčnost s dokonalým designem čerpajícím z umění, jenž vytvořila sama příroda. Dávají neomezený prostor našemu citu, vnímavosti a kreativní hře života.

TEXT: Nikola Bukajová
FOTO: Les Fourmis Bleues
ZDROJ: HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier svitidlo
Sdílejte článek

Diskuze