O výběre správného typu podlahy a úpravy stěn

26. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Asi nejdůležitější plochy, které vprostoru vnímáme velmi intenzivně, jsou podlahy astěny. Vymezují ho azároveň vněm vytvářejí atmosféru. Výběr toho správného typu podlahy či úpravy stěn závisí na funkci místnosti, její velikosti aprosvětlení. Materiálem, strukturou abarevností těchto povrchů lze interiéru vdechnout jedinečnou atmosféru ataké docílit praktického řešení nenáročného na údržbu. Dá se však ihodně pokazit. Vyplatí se proto poradit sinteriérovým architektem nebo designérem.

Pod nohama…
Keramické podlahy
Do předsíně zvolte mechanicky odolné avoděvzdorné materiály, po nichž můžete chodit ivmokrých botách. Měly by se dát též snadno udržovat. Na trhu je široké spektrum keramických agresových dlažeb různých velikostí. Keramické mají střep avrchní glazovanou vrstvu, gresové dlažby jsou slinuté avětšinou neglazované. Gres, jak je zvykem nazývat tento materiál, je tvrdší, odolnější amá asi desetkrát nižší nasákavost než běžné glazované obklady.

Chcete-li vytvořit moderní prostor podle posledních trendů, vyberte si dlažbu co největších rozměrů (30 × 60 nebo i45 × 90 cm) vpřírodních světle hnědých nebo antracitových odstínech. Hledejte rektifikovaný materiál – znamená to, že každá dlaždice má přesný rozměr, což umožní uložení beze spár. Moderního efektu jednolité podlahy totiž docílíte jen sdlažbou bez rozměrových odchylek. Rozdíly vrozměrech nerektifikovaných dlažeb mohou být iněkolik milimetrů, což je ukeramiky zcela vpořádku, ale projeví se to při realizaci na proměnlivé šířce spár. Proto se nezapomeňte uprodejce informovat iorozměrových odchylkách vybraného typu dlažby.

Uklasické dlažby ukládané se spárami dosáhnete kompaktní ačisté moderní plochy tím, že spáry vyplníte odstínem co nejbližším barvě dlažby. Kontrastní barevný odstín spárovky dnes není příliš populární, ajestli chcete vytvořit něco neobvyklého, určitě je vhodné poradit se sinteriérovým designérem nebo architektem.

Dřevěné podlahy
Dobrou volbou do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje ataké do kuchyně jsou dřevěné podlahy. Na trhu je široká nabídka různých domácích iexotických dřevin, vrůzných barevných odstínech asrozličnou strukturou. Zkuste se zaměřit na tradiční domácí dřeviny –dub, buk, smrk, javor, třešeň, protože jsou typické pro naši zeměpisnou šířku, atak působí přirozeně. Ve srovnání sdovozem exotických dřevin zpralesů jsou navíc iekologičtější. Výhody dřevěných podlah jsou vjejich vynikajících tepelněizolačních vlastnostech. Při vysoké vlhkosti vzduchu ji absorbují apři nízké uvolňují, čímž vytvářejí příjemné klima. Mají nízký elektrostatický náboj, takže nepřitahují prach, aproto se také snadno udržují čisté. Typická je pro ně příjemná nášlapná elasticita apříjemný dotek. Aby dřevěná podlaha vydržela vdobré kondici dlouhá léta, potřebuje pravidelnou péči přizpůsobenou úpravě povrchu. Ten může být voskovaný, upravený přírodními oleji nebo lakovaný. Nutnost pravidelného ošetřování apřípadné rozměrové odchylky, vznikající časem azměnami vlhkostních poměrů vbytě, jsou jediné, co by se dalo dřevěným podlahám vytknout.

Dřevěné podlahy se dnes většinou ukládají na sucho – na pero adrážku (takzvané plovoucí podlahy nebo velkoplošné parkety), některé typy se na podklad lepí. Vobou případech je důležitý rovný podklad.
Vprincipu jsou na trhu tři typy dřevěných podlah:

  • masivní dřevěné parkety, které jsou vcelé tloušťce zvybrané dřeviny,
  • vrstvené parkety, které mají obvykle dvě překládané vrstvy zlevnějšího dřeva (např. smrk), vrchní pohledovou vrstvu tvoří dýha zvybrané stloušťkou přibližně 2 až 4 mm dyha zvybrané dřeviny,
  • dřevěná dýha na HDF zhuštěných dřevovláknitých deskách.

Protože odolnost proti mechanickému poškození pohledové vrstvy závisí na tvrdosti podkladové vrstvy, nejodolnější jsou podlahy sHDF podkladem, po nich masivní parkety podle druhu dřeviny anakonec vrstvené parkety. Na tloušťce horní vrstvy závisí, zda akolikrát bude možné podlahu po několika letech užívání přebrousit anově nalakovat. Utloušťky 3 mm avíce je to možné opakovat iněkolikrát. Levnější druhy mívají vrchní vrstvu velmi tenkou, takže je možné přebrousit ji maximálně dvakrát.

Pojem plovoucí podlaha se často spojuje slaminátovými podlahami. Plovoucí však může být idřevěná podlaha, adokonce ipodlaha snášlapnou vrstvou zlinolea. Nejde totiž odruh materiálu, ale otyp konstrukce, která není pevně spojená se stěnami, mezi podlahou astěnou zůstává dilatační spára zakrytá lištami. Dilatace vytváří prostor pro objemové změny podlahy při kolísání vlhkosti vzduchu vmístnosti. Důležité přitom je, aby se ani vrstvy pod nášlapnou vrstvou vžádném případě nepřipevňovaly kpodkladu (nelepily, nepřibíjely). Musejí na podkladu volně plout – proto označení plovoucí podlaha. Kdyby byly vrstvy podlahy pevně spojené spodkladem, mohla by se při zvýšené vlhkosti deformovat. Důležité je, aby byl podklad, dnes nejčastěji železobetonový strop místnosti „pod vámi“, před položením podlahy suchý arovný.

Laminátové podlahy
Pokud vám finanční rozpočet nestačí na dřevěnou podlahu, zvolte laminátovou. Obvykle bývá levnější, ale je třeba vědět, že je to jen imitace dřeva. Vmnoha případech však velmi vydařená, doslova knerozeznání od pravých dřevěných parket či fošen. Na trhu jsou asi dvě stovky laminátových imitací dřeva vrůzných barevných odstínech. Snadno se ukládají ajsou mimořádně odolné proti poškrábání aoděru, takže dokážou bez újmy ustát idivočení dětí či psa. Jestliže si zvolíte laminátovou podlahu, použijte typ sV-drážkou – její povrch tak působí přirozeněji apřiznáním spojů předejdete postupnému zanášení anechtěnému vydouvání. Ptejte se ina to, zda podlahové desky už obsahují kročejovou izolaci ajakou, abyste ji vpřípadě potřeby mohli doplnit nebo znásobit. Chcete-li co nejvíce ztlumit nepříjemný zvuk ťukajících podpatků, musíte doplnit kročejovou izolaci do vrstev pod parketami.

Korkové podlahy
Do dětských pokojů jsou vhodné korkové podlahy. Na trhu je několik typů od světlých až po tmavé barevné odstíny. Ze všech podlah mají nejlepší pružnost aschopnost tepelně izolovat. Jsou nepropustné, nikdy nepodléhají hnilobě aodolávají oděru. Především jsou však antistatické ahypoalergenní, což je důležité pro zdraví vašich dětí.

Linoleum
Zbavte se předsudků olinoleu zdob socialistické výstavby. Tehdy šlo převážně oPVC podlahy, nikoli olinoleum, které je na rozdíl od PVC vyrobeno na přírodní bázi. Dnes jsou na trhu nová, moderní aekologická linolea zpřírodních materiálů, kterými se snadno vytvářejí velmi zajímavé podlahy. Vrchní vrstva je buď povrchově upravena už při výrobě, nebo se upravuje až po uložení. Na rozdíl od starých typů podlah zPVC se linoleum dá později obnovit, akdyž se ho rozhodnete vyměnit, snadno ho stáhnete azkompostujete. Při výběru dekoru abarvy linolea zapomeňte na napodobeniny dřeva, využijte tento materiál naplno azkuste popřemýšlet nad moderními odstíny. Dřevěný vzhled přenechte dřevu nebo laminátové podlaze.

Lité podlahy
Zatím velmi ojediněle, ale přece se už iunás vdomácnostech objevují lité podlahy. Jejich výhodou je kompaktní plocha aatraktivní lesklý povrch, oblíbený umnoha designérů avhodný především pro nekonvenční mladé rodiny, které ocení čistý, moderní apraktický prostor. Po realizaci je možné podlahu používat už na druhý den.

… akolem nás
Náš obytný prostor ohraničují stěny, jejichž materiálové abarevné provedení vytváří jeho charakter. Dobrou volbou povrchové úpravy byt prosvětlíte nebo zútulníte, přidáte mu na exkluzivitě či na elegantní jednoduchosti.

Tapety
Stejně jako linoleum na podlahách itapety vnás vyvolávají vzpomínky na nevkusné socialistické byty. Zahoďte je, svět se mění asnimi itapety apodlahy. Česko, na rozdíl od Anglie či Švédska, nemá takovou tradici vtapetování bytů. Je to nová výzva, výsledek však může být skvělý. Na trhu jsou nádherné tapety od abstraktních vzorů astruktur vjemných barvách až po výrazné motivy. Nemusíte tapetovat všechny stěny, zvolte si jen některé avytvořte tak osobité členění prostoru. Byt tím získá další emocionální rozměr. Na trhu jsou itapety voděvzdorné, které můžete použít do koupelny akuchyně místo obkladu. Vpřípadě, že máte problém spracující konstrukcí budovy aprasklinami ve stěnách, můžete použít sklotextilní tapety. Mají vynikající elasticitu ajejich jemná struktura navíc dodá stěnám měkkost abyt výrazně zútulní. Potom už stačí jen vybrat barevný odstín, kterým se tento typ tapet maluje podobně jako vnitřní omítky.

Barevný nátěr
Barevným nátěrem stěn dostanete do prostoru vizuální příběh. Zvolte barvy tak, aby podtrhly charakter místnosti, vybírejte od světlých pastelových až po tmavé. Výraznou barvou nenatírejte všechny stěny, vytipujte si jen klíčové, ostatní natřete světlejším odstínem nebo bílou. Barva zásadně ovlivňuje optické vnímání prostoru, proto si svýběrem pro jednotlivé stěny pohrajte. Například ke zkrácení úzkého adlouhého pokoje využijte tmavší nebo výraznější odstín, kterým natřete kratší stěny. Chcete-li místnost opticky zvětšit, sáhněte po světlých odstínech. Ani vmalém bytě se ale nemusíte bát použít tmavou, dokonce černou barvu, avšak jen na malém akcentu, nebo je-li vmístnosti dostatek světla. Rozhodně se však při výběru tohoto akcentu obraťte na architekta. Nezapomeňte ani na praktickou azdravotní stránku. Do interiéru rozhodně patří zdravotně nezávadná barva bez chemických rozpouštědel. Na trhu jsou také omyvatelné barvy, které oceníte hlavně vdětských pokojích nebo na frekventovaných místech, jakým je například chodba.

Kvalita omítky závisí na kvalitě jednotlivých vrstev, znichž se omítka skládá, ana dodržení technologického postupu stanoveného výrobcem. Omítka by měla vyrovnat nerovnosti zdiva, esteticky zhodnotit jeho vzhled aochránit ho před mechanickým poškozením. Důraz se klade také na zachování difuzních vlastností.

Obklady
Zvyšují mechanickou odolnost povrchu stěn, jejich odolnost proti vlhkosti, ale itepelnou či zvukovou izolaci. Do interiérů se přesunuly imnohé exteriérové obklady jako efektní stěnové artefakty. Nejčastěji se setkáváme sobklady stěn na bázi dřeva, kamene akeramiky.

Obklady ze dřeva se využívají nejen pro svoje příznivé působení na psychiku člověka, ale ipro svou barvu, strukturu avůni. Na montované obklady stěn astropů se používají především desky zmasivního dřeva nebo prvky vyráběné průmyslovým zpracováním dřevin. Dřevěný obklad je vhodný dokonce ido koupelny – například velkoformátové desky zaglomerovaného dřeva. Tyto hladké desky vytvrzované pryskyřicí jsou rovnoměrně zesílené dřevitými vlákny alisují se pod velkým tlakem aza vysoké teploty. Proto je tento materiál velmi odolný proti poškrábání avlhkosti.

Přírodní kámen se vinteriéru využívá jako dekorační prvek. Tento materiál podtrhuje luxus azvýrazňuje estetiku prostoru. Mezi nejpoužívanější druhy kamene patří mramor ažula, poměrně frekventované jsou však iobklady zpískovce, travertinu, vápence, břidlice či různých druhů lomového kamene. Kámen má vysokou hmotnost, proto se na obklady používají jen tenké desky (tloušťka závisí na druhu kamene). Upřírodních kamenů je třeba počítat snasákavostí. Pokud zvlhnou, trochu ztmavnou. Původní podoby nabudou, když se voda odpaří.

Uobkladů jak ze dřeva, tak zkamene musíme mít na paměti jejich výrazné působení. Používat bychom je měli smírou, rozhodně ne kobložení celého prostoru, který by potom mohl působit těžkopádně či stísněně. Důležitá je také volba vhodné barevnosti amateriálu sladěná se stylem celého budoucího interiéru. Hlavně vpřípadě těchto náročných materiálů je spolupráce sinteriérovým architektem nebo designérem opravdu potřebná.

Keramika
Věkem ověřená klasika. Pokud si do koupelny či kuchyně vyberete keramický nebo odolnější gresový obklad ve velkých formátech 30 × 60 či 45 ×90 cm, vytvoříte tak moderní kompaktní prostor. Vmoderním interiéru je důležité také střídmé ladění barev či struktur, spojené svhodným osvětlením. Zvolte si jednoduchou kombinaci příbuzných odstínů barev či střídání lesklého amatného povrchu. Tuto jemnou hru vduchu dnešních trendů může podpořit idecentní struktura povrchu nebo abstraktní ornament. Vkoupelně pamatujte také na to, že vzhledem kvysoké vlhkosti atvorbě kondenzátu se povrch musí dát snadno čistit.
Do kuchyně vmoderním interiéru si vyberte obklad kontrastující spracovní deskou linky, trendový je bílý nebo černý, ve velkých formátech. Chcete-li vytvořit velmi osobitou kuchyň, zvolte výrazné anetradiční barvy astrukturu.

Mgr.art. Ivo Šveda aMgr.art. Marek Petrek
W8D’ARCHITEKTONICKÉ STUDIO
www.w8d.sk

TEXT: Kamila Ďuríková, Mgr.art. Ivo Šveda aMgr.art. Marek Petrek
FOTO: archiv vydavatelství

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier podlahy Rekonstrukce podlahy
Sdílejte článek

Diskuze