Originalita, dostatek úložného prostoru a nádech luxusu v pánském stylu. Proměna pražského bytu s nepravidelným půdorysem
Atypické půdorysy působí netradičně, moderně a je jasné, že z nich může vzniknout jedinečný interiér. Jenže i šikmé stěny a kompletně prosklené fasády mají svá negativa. Byt s nepravidelným půdorysem v Praze řešilo studio SMLXL pro mladého muže. Výsledek? Originalita, dostatek úložného prostoru a nádech luxusu v pánském stylu.
Klient oslovil architektky ze studia SMLXL ještě v době, kdy bylo možné dělat drobné změny. Prvním krokem autorek tohoto zajímavého projektu bylo zlepšení dispozice podle potřeb klienta. Zmenšily chodby, které zbytečně ubíraly prostor, a více místa věnovaly koupelně a ložnicím. Zároveň vybraly jiné standardy, ne ty, které byly součástí projektu.
V odstínech šedé
Celý interiér je laděn lehce do pánských tónů – dominují odstíny šedé, které jednak vyhovovaly mladému majiteli, jednak jsou typické pro rukopis architektů ze studia SMLXL. Nás samozřejmě zajímaly hlavně problémy, se kterými se u tohoto atypického interiéru tvůrci setkali, a jejich řešení.
Jaká jsou negativa velkých prosklení?
„Ačkoliv zadání nebylo moc specifické, musely jsme vyřešit nedostatek úložných prostorů. Hlavní obytná místnost není příliš velká, navíc není ani pravoúhlá a má celkem dost oken – takže pro nábytek tak trochu chyběly stěny. Velké prosklené plochy jsou skvělé k prosvětlení bytu a kvůli výhledu, ale zároveň díky tomu chybí pevné stěny pro úložný prostor a ostatní nutné věci,“ vysvětlují autorky interiéru, architektky Klára Valová a Eva Mohylová.
Tmavý box posouvá chodbu více do obytné zóny a sjednocuje funkce
Problém úložných prostorů vyřešily vestavěné skříně na míru a speciální tmavý box nedaleko vstupu do bytu. Z jedné strany zahrnuje kuchyňskou linku, uvnitř je koupelna. Kuchyň, stěny a dveře do koupelny jsou barevně i materiálově sjednoceny, díky čemuž působí prostor mnohem kompaktněji. „Chodba se tak stává součástí hlavního obytného prostoru – a ne jenom nezajímavým prostorem v bytě plném dveří,“ doplňují autorky projektu.
Našedo namořený dub a zrcadla v chodbě
Oblíbenou specialitou studia SMLXL je použití dřeva namořeného odstíny šedé. Po doplnění ostatními prvky vzniká zajímavé vrstvení. Veškeré dřevo použité v tomto bytě je dubové. Také hnědá harmonizující podlaha je z dubu. Zrcadla v chodbě prostor opticky zvětšují a zároveň zakrývají rozvaděč a další technologie.
Stylové doplňky a promyšlené detaily
Atmosféru bytu dotvářejí detaily – všimněte si designového osvětlení (Bomma shibari nad jídelním stolem), nočních stolků, betonové mísy v kuchyni (Gravelli), jídelního stolu spojeného se skříňkou či židle – Ton.
Stůl a sedačka jsou vyrobeny na míru podle návrhu studia SMLXL.
Byt „U gymplu“
architektonické studio: SMLXL
autorky projektu: Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová
lokalita: Praha
plocha: 83 m2 + menší terasa
Sabína Zavarská
Foto: AI PHOTOGRAPHY